Różnorodność wyznaniowa w biznesie a tolerancja religijna w pracy - jak stworzyć środowisko pracy przyjazne wyznawcom różnych religii?
W dostępnym tylko u Nas raporcie Global Wellness Summit, autor jednej z publikacji, Brian Grim, zwrócił uwagę na trend, który dotyczy międzynarodowych korporacji, ale nie tylko. Różnorodność wyznaniowa i tolerancja religijna w pracy, bo o tym właśnie trendzie mowa, stają się coraz ważniejsze dla potencjalnych pracowników, ale i pracodawców. Duży nacisk na współpracę międzywyznaniową kładzie m.in. Intel czy Google. W jaki sposób tworzą środowisko pracy przyjazne wyznawcom różnych religii?
Różnorodność wyznaniowa i tolerancja religijna w pracy i biznesie
Jak słusznie zauważył Brian Grim, postępująca globalizacja wymusiła na przedsiębiorcach zmianę podejścia do profilowania pracowników. Firmy stały się bardziej otwarte na zatrudnianie osób mówiących w różnych językach, o różnych orientacjach seksualnych, czy reprezentujących różne narodowości lub wyznania. Większość międzynarodowych korporacji zatrudnia wyznawców przynajmniej trzech religii i oczywiście, ma to swoje przełożenie na kulturę i praktyki w miejscu pracy.
Globalne holdingi podejmują liczne inicjatywy na rzecz DEI (Diversity, Equity & Integration – różnorodności, równości i integracji), które coraz częściej dotyczą właśnie poszanowania dla wyznań religijnych zatrudnianych osób. Dużo mówi się też o wielokulturowości w biznesie – bada się, czy jest ona dla niego korzystna, czy nie. Różnorodność wyznaniowa w biznesie stała się obiektem dyskusji podczas konferencji Business in Silicone Valley. Tolerancja religijna w pracy została też omówiona w publikacji Harvard Business Review.
Środowisko pracy przyjazne wyznawcom różnych religii
Brian Grim podkreśla, że tolerancja religijna w pracy, ma bezpośrednie przełożenie na satysfakcję zawodową. W publikacji opisuje np. doświadczenie pracowników Malezyjskiego i Kostarykańskiego oddziału firmy Intel, których wspólny projekt przyczynił się do międzywyznaniowej integracji i sukcesów biznesowych. Jeden z pracowników wspomniał, że w firmie, w której zatrudnienie znajduje aż 130 tysięcy osób z całego świata, można czuć się jak w rodzinie.
Prawie każda wielka korporacja stara się stworzyć środowisko pracy przyjazne wyznawcom różnych religii, nie każdej jednak się udaje. Dużą rewolucję w tej materii przeżyło w ostatnich latach Google, które jeszcze 5 lat temu prowadziło politykę HR, która absolutnie nie uwzględniała religii wyznawanych przez pracowników korporacji. Teraz, wprowadzany w firmie program IBN Inter Belief Network (z j. ang. – Wewnętrzna Sieć Wiary), pozwala pracownikom różnych wyznań integrować się i wspólnie świętować ważne okazje związane z religiami, w które wierzą.
Szkoła serc - tam nauka łączy się z wiarą
Ciekawym biznesem zakrawającym o ten trend jest założona w Izraelu przez wybitną kardiolog Dr. Judith Richter School of hearts (z j.ang. – Szkoła Serc). Jest to miejsce, w którym uczniowie mają szansę poznać nie tylko tajniki kardiologii, ale też innych kultur i ich tradycji, co pozwala im otworzyć się na nowe, międzynarodowe i wielokulturowe doświadczenia zawodowe. Absolwenci szkoły zostają uhonorowani tytułami Ambasadorów Pokoju i zgodnie z polityką szkoły, promują tolerancyjną i profesjonalną współpracę medyczną między specjalistami z różnych obszarów Bliskiego Wschodu.
Lista wszystkich trendów raportu The Future of Wellness 2023 Trends, który można znaleźć tutaj.
1. Wellness + społeczność: Wellness na ratunek epidemii samotności (autorka: Beth McGroarty)
2. Wellness + podróże: Od globalnego szwedzkiego stołu do hiper-rdzennych mieszkańców (autorka: Elaine Glusac)
3. Wellness + miejsca pracy: Dobre samopoczucie w miejscu pracy wreszcie zaczyna coś znaczyć (autorka: Skyler Hubler i Cecelia Girr)
4. Wellness + uroda: Od „czystych formuł” do biotechnologicznego piękna (autorka: Jessica Smith)
5. Wellness + otyłość: Jak aktywować tłuszcz brązowy dzięki krioterapii? (inspiracja: publikacja Michael’a Roizena,MD)
6. Wellness + miasta: Infrastruktura wellness i SPA szansą dla miast (inspiracja: publikacja Robbiego Hammonda i Omara Toco-VVary)
7. Wellness + państwa: Polityka wellness może zmniejszyć wydatki na ochronę zdrowia! (inspiracja: publikacja Thierry’ego Malleret’a)
8. Wellness + woda: Powrót do wód – naturalnych, dzikich, gorących i lodowatych! (inspiracja: publikacja Jane Kitchen)
9. Wellness + sport: Hotele sportowe coraz bardziej potrzebne (inspiracja: publikacja Lisy Starr)
10. Wellness + zmysły: Integracja sensoryczna (inspiracja: publikacja Ariego Peralty)
12. Wellness + wiara: Mieć wiarę w biznesie (autor: Brian Grim).