Różnorodność wyznaniowa a tolerancja religijna w pracy i biznesie

Różnorodność wyznaniowa w biznesie a tolerancja religijna w pracy - jak stworzyć środowisko pracy przyjazne wyznawcom różnych religii?

W dostępnym tylko u Nas raporcie Global Wellness Summit, autor jednej z publikacji, Brian Grim, zwrócił uwagę na trend, który dotyczy międzynarodowych korporacji, ale nie tylko. Różnorodność wyznaniowa i tolerancja religijna w pracy, bo o tym właśnie trendzie mowa, stają się coraz ważniejsze dla potencjalnych pracowników, ale i pracodawców. Duży nacisk na współpracę międzywyznaniową kładzie m.in. Intel czy Google. W jaki sposób tworzą środowisko pracy przyjazne wyznawcom różnych religii?
wiara-w-miejscu-pracy-tolerancja-religijna

Różnorodność wyznaniowa i tolerancja religijna w pracy i biznesie

Jak słusznie zauważył Brian Grim, postępująca globalizacja wymusiła na przedsiębiorcach zmianę podejścia do profilowania pracowników. Firmy stały się bardziej otwarte na zatrudnianie osób mówiących w różnych językach, o różnych orientacjach seksualnych, czy reprezentujących różne narodowości lub wyznania. Większość międzynarodowych korporacji zatrudnia wyznawców przynajmniej trzech religii i oczywiście, ma to swoje przełożenie na kulturę i praktyki w miejscu pracy.

Globalne holdingi podejmują liczne inicjatywy na rzecz DEI (Diversity, Equity & Integration – różnorodności, równości i integracji), które coraz częściej dotyczą właśnie poszanowania dla wyznań religijnych zatrudnianych osób. Dużo mówi się też o wielokulturowości w biznesie – bada się, czy jest ona dla niego korzystna, czy nie. Różnorodność wyznaniowa w biznesie stała się obiektem dyskusji podczas konferencji Business in Silicone Valley. Tolerancja religijna w pracy została też omówiona w publikacji Harvard Business Review. 

Środowisko pracy przyjazne wyznawcom różnych religii

Brian Grim podkreśla, że tolerancja religijna w pracy, ma bezpośrednie przełożenie na satysfakcję zawodową. W publikacji opisuje np. doświadczenie pracowników Malezyjskiego i Kostarykańskiego oddziału firmy Intel, których wspólny projekt przyczynił się do międzywyznaniowej integracji i sukcesów biznesowych.  Jeden z pracowników wspomniał, że w firmie, w której zatrudnienie znajduje aż 130 tysięcy osób z całego świata, można czuć się jak w rodzinie.

REKLAMA
 

Prawie każda wielka korporacja stara się stworzyć środowisko pracy przyjazne wyznawcom różnych religii, nie każdej jednak się udaje. Dużą rewolucję w tej materii przeżyło w ostatnich latach Google, które jeszcze 5 lat temu prowadziło politykę HR, która absolutnie nie uwzględniała religii wyznawanych przez pracowników korporacji. Teraz, wprowadzany w firmie program IBN Inter Belief Network (z j. ang. – Wewnętrzna Sieć Wiary), pozwala pracownikom różnych wyznań integrować się i wspólnie świętować ważne okazje związane z religiami, w które wierzą.

Szkoła serc - tam nauka łączy się z wiarą

Ciekawym biznesem zakrawającym o ten trend jest założona w Izraelu przez wybitną kardiolog Dr. Judith Richter School of hearts (z j.ang. – Szkoła Serc). Jest to miejsce, w którym uczniowie mają szansę poznać nie tylko tajniki kardiologii, ale też innych kultur i ich tradycji, co pozwala im otworzyć się na nowe, międzynarodowe i wielokulturowe doświadczenia zawodowe. Absolwenci szkoły zostają uhonorowani tytułami Ambasadorów Pokoju i zgodnie z polityką szkoły, promują tolerancyjną i profesjonalną współpracę medyczną między specjalistami z różnych obszarów Bliskiego Wschodu.

 

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.