Trendy wellness 2023 – infrastruktura i usługi wellness & SPA szansą dla miast

Trendy wellness 2023: infrastruktura wellness może uratować miasta i zdrowie ich mieszkańców!

Robbie Hammond i Omar Toro-Vaca w raporcie Global Wellness Summit zauważają, że miasta znalazły się w ważnym punkcie zwrotnym. Tereny zurbanizowane doświadczają kryzysu gospodarczego spowodowanego spadkiem jakości opieki zdrowotnej i osłabieniem stanu zdrowia ludzi. Autorzy raportu sugerują częściowe rozwiązanie tego problemu – odpowiednio zaprojektowana infrastruktura wellness powinna uratować miasta oraz zdrowie i dobre samopoczucie ich mieszkańców!

raport-wellness-spa-miasta-urbanistyka-zwykle
Infrastruktura wellness szansą dla miast

Nie ulega wątpliwości, że tylko zdrowe społeczności są w stanie tworzyć zdrowe miasta. Przeprowadzono nawet wiele badań, które udowodniły związek między dobrym zdrowiem ludzi mieszkających w określonym miejscu, a silną gospodarką zamieszkiwanego przez nich terenu. Jak twierdzą eksperci Global Wellness Summit, władze miast i terenów zurbanizowanych powinny skupić się na dbałości o zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne mieszkańców.  

Zdaniem autorów raportu GWS trendy wellness 2023, koncentracja na wellness może uratować współczesne miasta. Na terenach zurbanizowanych, gdzie trudniej o kontakt z działającą kojąco naturą, należy tworzyć więcej miejsc służących aktywnościom sportowym,  odnowie biologicznej i poprawie samopoczucia. Tym bardziej, że infrastruktura wellness może przyczynić się do poprawy kondycji miejskiej gospodarki!

 

REKLAMA

Trendy wellness 2023 – czas na rozwój infrastruktury wellness w miastach!

Jak twierdzą eksperci, rozwój wellness i obiektów SPA w miastach stał się ostatnio trendem
Na terenach zurbanizowanych pojawia się coraz więcej miejsc i obiektów sprzyjających utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia. Znajdują się wśród nich zarówno te publiczne, jak i prywatne, takie jak obiekty SPA, kliniki odnowy biologicznej, czy kluby jogi. Trudno się temu dziwić, skoro branża wellness, pomimo pandemii, która w nią uderzyła, wciąż notuje wzrosty.

W 2020 roku Global Wellness Institute wycenił globalny przemysł wellness na 4,4 biliony dolarów – i co ciekawe, nawet po pandemii koronawirusa, która mocno dała się we znaki biznesom wellness, trendy wzrostowe obserwuje się we właściwie wszystkich obszarach branży. Wartość rynku jogi na przykład, która do 2025 roku wyniosła aż 88 miliardów dolarów, w zaledwie dwa lata ma wzrosnąć do około 215 miliardów dolarów. 

Wellness w społecznościach miejskich w Polsce

Według STADA Health Report 2022, aż 25% Polaków zmaga się z wypaleniem zawodowym – co jest najgorszym wynikiem w Europie. Jednocześnie, ponad połowa dorosłych mieszkańców  Polski przyznaje, że w trosce o dobrostan psychiczny, stara się odpowiednio długo spać, a ponad połowa Polaków mieszkających na terenach zurbanizowanych wykonuje ćwiczenia fizyczne lub korzysta z zajęć fitness.

Wynika z tego, że Polacy chętnie korzystają z infrastruktury wellness sprzyjającej poprawie zdrowia
. Zauważyły to także zatrudniające rodaków korporacje, które coraz chętniej oferują  dostęp do usług wellness w ramach jednego z benefitów oferowanych pracownikom. Miasta w Polsce także idą w tym kierunku, budując parkowe siłownie, ogólnodostępne drogi rowerowe, czy miejskie tężnie solankowe.

Czas na rozwój wellness w miastach!

Wnioski są jednoznaczne – branża wellness powinna postawić na rozwój na terenach zurbanizowanych. Na terenie Polski, warto wziąć pod uwagę nie tylko duże aglomeracje, czy miasta takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, czy Gdańsk, ale także, jeśli nie przede wszystkim, średnie miasta powiatowe, w których dostęp do usług wellness i SPA jest nadal mocno ograniczony. 

Poniżej lista  trendów raportu The Future of Wellness 2023 Trends, który można znaleźć tutaj.

1. Wellness + społeczność: Wellness na ratunek epidemii samotności (autorka: Beth McGroarty)

2. Wellness + podróże: Od globalnego szwedzkiego stołu do hiper-rdzennych mieszkańców (autorka: Elaine Glusac)

3. Wellness + miejsca pracy: Dobre samopoczucie w miejscu pracy wreszcie zaczyna coś znaczyć (autorka: Skyler Hubler i Cecelia Girr)

4. Wellness + uroda: Od „czystych formuł” do biotechnologicznego piękna (autorka: Jessica Smith)

5. Wellness + otyłość: Jak aktywować tłuszcz brązowy dzięki krioterapii? (inspiracja:  publikacja Michael’a Roizena,MD) 

6. Wellness + miasta:
 Infrastruktura wellness i SPA szansą dla miast (inspiracja: publikacja Robbiego Hammonda i Omara Toco-VVary)

7. Wellness + państwa: Sprawa zjednoczenia (autor: Thierry Malleret)

8. Wellness + woda: Niebieska, gorąca i dzika (autorka: Jane Kitchen)

9. Wellness + sport: Nowe modele biznesowe dla hotelarstwa (autorka: Lisa Starr)

10. Wellness + zmysły: Integracja multisensoryczna (autorka: Ari Peralta)

11. Wellness + biohacking: Dziki, dziki zachód biohackingu (autor: Marc Cohen, MD)

12. Wellness + wiara: Mieć wiarę w biznesie (autor: Brian Grim).

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.