Świat oszalał na punkcie integracji sensorycznej. Spa też!

Design sensoryczny - projektowanie dla zmysłów i integracja sensoryczna w wellness i SPA

Jak czytamy w raporcie Trendy Wellness 2023, świat oszalał na punkcie integracji sensorycznej. Obiekty wellness i hotele SPA stawiają na design sensoryczny, czyli projektowanie dla zmysłów – dostosowują swoje  przestrzenie tak, by stymulowały zarówno wzrok, jak i słuch, dotyk, czy też smak gości. Prowadzone są także liczne badania nad wpływem, jaki ma pobudzanie zmysłów na zdrowie i dobre samopoczucie. Dowodzą one, że jest niebagatelny, dlatego na rynku wellness pojawia się coraz więcej rozwiązań sprzyjających integracji sensorycznej oraz usług opartych o tą koncepcję. Sprawdź, jakich!
metoda-integracji-sensorycznej-zajęcia-integracja-sensoryczna

Integracja sensoryczna sposobem na dobre zdrowie i samopoczucie

Ari Peralta, autor publikacji Wellness + zmysły stanowiącej inspirację do tego artykułu, wspomina, że natura, którą już coraz rzadziej się otaczamy, ma „multisensoryczny” charakter. Chodząc po lesie na przykład, możemy obserwować jego piękno, absorbować wyjątkowy zapach, czy wsłuchiwać się w unikalne dźwięki, takie jak szum liści drzew, czy też odgłosy ptaków. Tymczasem, współczesny człowiek, najczęściej stymuluje jedynie wzrok i słuch, co prowadzi do pogorszenia jego samopoczucia i zdrowia.  

Już dawno zauważono, że stymulacja wszystkich zmysłów jednocześnie, umożliwiająca ich synestezję, pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną i zdrowie fizyczne. Terapie integracji sensorycznej polecane są z przez lekarzy i psychoterapeutów osobom cierpiącym na chroniczne dolegliwości bólowe, zaburzenia lękowe, czy problemy z koncentracją i pamięcią. Zajęcia z integracji sensorycznej rekomenduje się także dzieciom z ADHD, zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi, czy innego typu problemami rozwojowymi. 

Projektowanie dla zmysłów podbija branżę wellness i SPA

Jak czytamy w raporcie od Global Wellness Summit, koncentracja na doznaniach zmysłowych i integracji sensorycznej powoli staje się standardem w branży wellness. W punktach odnowy biologicznej i hotelach SPA, a także klinikach medycyny estetycznej i nowoczesnych szpitalach, coraz częściej można spotkać tzw. sale sensoryczne. Można w nich zrelaksować się w otoczeniu kojących obrazów, kolorów, dźwięków i zapachów, a także wziąć udział np. w zajęciach jogi, medytacji, czy oddychania.

Powstaje też mnóstwo nowych usług wellness mających na celu wsparcie w integracji sensorycznej, z którą jako nowoczesne, uzależnione od technologii społeczeństwo, mamy coraz bardziej na bakier. Należą do nich już nie tyko wspomniane zajęcia z integracji sensorycznej o charakterze terapeutycznym, ale też: 

  • relaksujące kąpiele w dźwiękach i kolorach, koncerty w ciemności itp.
  • seanse, których programy obejmują medytację, aromaterapię, muzykoterapię i degustację wyselekcjonowanych posiłków, czy napoi
  • wydarzenia artystyczne i „happeningi” sensoryczne, takie jak np. wspomniane w publikacji wystawy Grande Experience.
REKLAMA

Design sensoryczny wkracza na nowy poziom

Jak czytamy w publikacji z raportu Przyszłość wellness 2023, design sensoryczny wkracza na zupełnie nowy poziom, również dzięki dynamicznie rozwijającym się technologiom. Aplikacje i sprzęt do integracji sensorycznej, potrafią już m.in. dobierać dźwięki i obrazy do indywidualnych potrzeb osób przy pomocy AI. Ciągle prowadzone są także badania nad innowacyjnymi produktami well-being, które mają pojawić się w przestrzeniach metaverse. 

Zdaje się, że temat integracji sensorycznej połączył artystów i naukowców, którzy wspólnie pracują nad tym, by poprawiać doznania zmysłowe ludzi. Chętnie angażują się też we wspólne badania nad wpływem doznań zmysłowych na zdrowie i samopoczucie, starając się tym samym udowodnić, że projektowanie dla zmysłów ma przyszłość i warto się nim zainteresować

Wprowadź integrację sensoryczną do swojego obiektu wellness!

Prowadzisz hotel SPA lub punkt odnowy biologicznej? Postaraj się dopieścić zmysły swoich gości! Warto to zrobić nie tylko po to, by odpowiedzieć na aktualne trendy i nie zostać w tyle, ale także dlatego, że to właśnie w branży wellness i SPA integracja sensoryczna powinna być jednym z priorytetów. Nieco więcej na temat tego, jak zadbać o doznania zmysłowe gości w obiekcie wellness piszemy w artykule SPA jako uczta dla zmysłów, do którego lektury serdecznie zapraszamy. 

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.