Jeśli woda, to dzika – bo kochamy pływanie, morsowanie i kąpiele geotermalne!

Powrót do dzikich wód - pływanie, morsowanie i kąpiele geotermalne zyskują na popularności!

W dostępnym tylko u Nas raporcie Przyszłość Wellness 2023, opublikowanym przez Global Wellness Institute, Jane Kitchen zauważa rosnące zainteresowanie możliwościami obcowania z naturalnymi,  dzikimi wodami. Jak się okazuje, interesują nas już nie tylko te, w obrębie których możemy pływać w sezonie letnim, ale też dostępne przez cały rok źródła i wody termalne, czy zanurzenia w lodowatych akwenach w sezonie zimowym, znane jako morsowanie. 

dzikie-plywanie-morsowanie-kapiele-geotermalne

Wypoczywamy nad wodą - tą naturalną i dziką!

Autorka publikacji zauważa znaczący wzrost zainteresowania pływaniem „na dziko” – w naturalnych wodach i otoczeniu dziewiczej przyrody. Z roku na rok interesuje nas ono coraz bardziej, co potwierdzają m.in. zmiany w globalnych wynikach wyszukiwania Google. W 2021 roku, liczba zapytań związanych z pływaniem na łonie natury zwiększyła się o aż 20 tysięcy w porównaniu z tym samym okresem w 2017 roku.  

Ponadto, założone w 2006 roku stowarzyszenie Outdoor Swimming Society, do 2021 roku zwiększyło liczbę członków z 300 do aż 175 tysięcy w 25 krajach. Jak podkreśla Jane Kitchen, zwiększył się także dostęp do infrastruktury w pobliżu niewielkich, do niedawna nieznanych rzek i akwenów wodnych. Według autorki, znacząco wzrosła też popularność darmowych lub stosunkowo niedrogich wycieczek i aktywności związanych z pływaniem w naturalnych wodach i obcowaniem z dziką przyrodą. 

REKLAMA

Autorka przytacza przykłady takich aktywności i zajęć, głównie z UK i USA. Wspomina np. o nocnym pływaniu z podziwianiem gwiazd; lokalnych wycieczkach rowerowo – pływackich z przewodnikami; czy zimowych spotkaniach wellness łączących w sobie jogę, medytację i morsowanie, których liczba uczestników i częstotliwość organizacji stale rosną. 

Kochamy źródła geotermalne i chcemy poznawać je bliżej

Jane Kitchen zauważa również, że rośnie nasza sympatia do źródeł geotermalnych. Chętnie odwiedzamy nie tylko zlokalizowane w ich pobliżu ośrodki znane jako termy, ale też naturalne gorące źródła, niezakłócone nowoczesną infrastrukturąKameralne, piesze wycieczki do trudnodostępnych miejsc, w którym biją źródła termalne i/lub nad stawy wypełnione ciepłą, bogatą w minerały wodą leczniczą, cieszą się coraz większym zainteresowaniem ludzi w każdym wieku.

Rosnące zainteresowanie kąpielami w wodach termalnych możemy zauważyć także w Polsce. Dość powiedzieć, że na terenie naszego kraju działa kilkanaście bogato wyposażonych ośrodków wypoczynkowych i SPA wykorzystujących dobrodziejstwa źródeł geotermalnych. Wymieniliśmy je w artykule Gorący ranking term w Polsce, w którym polecamy miejsca odpowiednie zarówno na jednodniowy wypad, jak i dłuższy wypoczynek. 

Testujemy morsowanie i dostrzegamy jego zalety

Jak podkreśliła Jane Kitchen, w ostatnich latach obserwujemy też rosnącą modę na morsowanie, czyli krótkotrwałe, zimowe zanurzenia w lodowatej wodzie. Potwierdzają to m.in. dane dotyczące wzmianek o tej aktywności w mediach społecznościowych. W 2023 roku, liczba postów w social media oznaczonych hasztagami związanymi z morsowaniem wzrosła w porównaniu z 2018 roku prawie ośmiokrotnie! 

Autorka zauważa, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być nie tylko pragnienie integracji z innymi ludźmi po pandemii; czy też fakt, że morsowanie jest ogólnodostępną i bezpłatną formą aktywności. Podkreśla, że na modę wpłynął również wzrost świadomości dotyczącej korzyści z morsowania, które ma te same zalety, co krioterapia. Do praktykowania krótkotrwałych zanurzeń w lodowatej wodzie zachęcają m.in. takie zalety morsowania: 

Morsowanie - korzyści zdrowotne

  • wzmocnienie układu odpornościowego poprzez zwiększenie liczby białych krwinek;
  • poprawa wytrzymałości organizmu ze względu na jego zahartowanie; 
  • regulacja krążenia i ciśnienia krwi oraz pracy układu sercowo-naczyniowego; 
  • poprawa wydolności układu oddechowego, pogłębienie i wyrównanie oddechu; 
  • pobudzenie produkcji estrogenu i testosteronu – hormonów wpływających pozytywnie na płodność i popęd seksualny; 
  • wsparcie w walce z alergiami i chorobami skóry wynikające z przeciwzapalnego działania zimnej wody i pobudzenia krążenia krwi pod skórą podczas zanurzenia. 
Jeśli dodać do tego fakt, że morsowanie zmniejsza poziom stresu i poprawia nastrój, a dzięki stymulacji produkcji endorfin – łagodzi depresję, nietrudno stwierdzić, że wzrost jego popularności ma jednoznacznie pozytywny charakter. 

Jak wykorzystać ten trend w hotelu SPA lub ośrodku wellness?

Idealnie, jeśli posiadasz obiekt nad wodą, gdzie możesz organizować np. nocne sesje pływania pod gwiazdami, czy zimowe morsowania, które powinny uczynić Twoją ofertę jeszcze bardziej atrakcyjną, niż dotychczas. Gdy jednak nie posiadasz dostępu do wody, możesz pomyśleć o organizacji krótkich wycieczek pieszych i rowerowych w stronę najbliższej rzeki, czy stawów. Najlepiej, gdyby były to wody, w których Twoi goście będą mogli się zanurzyć, ale nie tylko – możesz też zwieńczać tego typu wypady np. sesjami jogi na łonie natury. 

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.