Trendy wellness 2023: odchudzanie - jak aktywować tłuszcz brązowy dzięki krioterapii?
Jednym z najlepszych sposobów na wsparcie odchudzania jest koncentracja na przemianie białego tłuszczu w tłuszcz brązowy. Jak wynika z prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu badań, konwersja 15% białych komórek tłuszczowych w brunatne pozwala w bezpiecznie tracić ok. 4-5 kilogramów miesięcznie. Jak aktywować tłuszcz brązowy dzięki krioterapii? Oto, co mówi na ten temat raport trendy wellness 2023.
Tłuszcz brązowy i jego rola w walce z nadwagą
W tkance tłuszczowej człowieka występują trzy główne rodzaje adipocytów. Wyróżniamy wśród nich komórki tłuszczu białego (nazywanego także trzewnym), tłuszcz różowy, oraz tłuszcz brązowy. Ten ostatni, określany mianem tłuszczu brunatnego, bogaty jest w mitochondria i naczynia krwionośne niezbędne do termogenezy, czyli przemiany energii chemicznej w ciepło.
Głównym zadaniem brązowych komórek tłuszczowych jest utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała. To od nich zależy też jednak ogólne zdrowie metaboliczne. Brunatne komórki tłuszczowe odpowiadają za stabilizację poziomu cukru we krwi, cholesterolu i trójglicerydów. Są więc bardzo ważne dla osób dotkniętych chorobami sercowo-naczyniowym, czy nadwagą.
Komórki tłuszczu brunatnego zużywają więcej kalorii od komórek pozostałych typów i biorą udział w eliminowaniu niezdrowego tłuszczu trzewnego. Tłuszcz brązowy jest więc doskonałym wsparciem w walce z nadwagą i otyłością – szczególnie u osób prowadzących siedzący tryb życia, schorowanych, czy w podeszłym wieku.
Przemiana tłuszczu białego w brązowy a odchudzanie
Jak wynika z licznych badań nad komórkami tkanki tłuszczowej, przemiana tłuszczu białego w brązowy może zachodzić na trzech polach:
- transformacji komórek macierzystych;
- farmakoterapii;
- leczenia zimnem.
Badania nad indukcją komórek macierzystych wciąż trwają i na ten moment proces ten jest dość skomplikowany. Farmakoterapię zorientowaną na przemianę tłuszczu trzewnego w brunatny, stosuje się natomiast głównie w leczeniu trudnych przypadków otyłości. Wśród metod transformacji niezdrowego tłuszczu w tłuszcz brązowy, najlepszą zdaje się więc terapia zimnem.
Jak aktywować tłuszcz brązowy? Krioterapia i inne metody
Aktywacja brązowej tkanki tłuszczowej, której wynikiem jest ogólna poprawa metabolizmu, zachodzi już w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Przyczynić się do niej można nawet we własnym domu. W procesie odchudzania, walce z cukrzycą, cholesterolem, czy chorobami serca, dobrze utrzymywać niską temperaturę pomieszczeń, na poziomie około 19 stopni Celsjusza.
Dla uzyskania wyraźnych efektów, warto jednak poddać się krioterapii. Terapię zimnem można stosować na całe ciało lub punktowo. W uzdrowiskach, klinikach medycyny estetycznej i obiektach wellness, coraz częściej można poddać się leczeniu w kriokomorze lub zabiegom kriolipolizy – te drugie poleca się osobom, którym zależy bardziej na efektach estetycznych, niż zdrowotnych.
By krioterapia przyniosła jeszcze więcej dobrego, należy wspomóc ją aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą, a nawet lekami pobudzającymi termogenezę. Tym bardziej, że liczba skutecznych farmaceutyków wciąż rośnie, a zgodnie z raportem trendy wellness 2023, badań nad ich skutecznością w przemianie tłuszczu białego w brązowy będzie tylko przybywać.
Trendy wellness 2023 – więcej terapii zimnem!
Jak podkreślono w raporcie trendy wellness 2023 krioterapia oferowana jest w coraz większej liczbie obiektów SPA i uzdrowisk. Znana metoda pozwalająca aktywować tłuszcz brązowy, cieszy się rosnącą popularnością nie tylko wśród osób zainteresowanych skutecznym odchudzaniem i spalaniem niezdrowej tkanki tłuszczowej. Warto dołączyć ją do oferty zabiegów leczniczych, a nawet uwzględnić w programach turnusów typowo turystycznych.
Poniżej lista trendów raportu The Future of Wellness 2023 Trends, który można znaleźć tutaj.
1. Wellness + społeczność: Wellness na ratunek epidemii samotności (autorka: Beth McGroarty)
2. Wellness + podróże: Od globalnego szwedzkiego stołu do hiper-rdzennych mieszkańców (autorka: Elaine Glusac)
3. Wellness + miejsca pracy: Dobre samopoczucie w miejscu pracy wreszcie zaczyna coś znaczyć (autorka: Skyler Hubler i Cecelia Girr)
4. Wellness + uroda: Od „czystych formuł” do biotechnologicznego piękna (autorka: Jessica Smith)
5. Wellness + miasta: Infrastruktura miejska może uratować miasta (autorzy: Robbie Hammond i Omar Toro-Vaca)
6. Wellness + otyłość: Od szczupło-otyłej sylwetki na brunatnym tłuszczu po eliminowanie otyłości (autor: Michael Roizen, MD)
7. Wellness + państwa: Sprawa zjednoczenia (autor: Thierry Malleret)
8. Wellness + woda: Niebieska, gorąca i dzika (autorka: Jane Kitchen)
9. Wellness + sport: Nowe modele biznesowe dla hotelarstwa (autorka: Lisa Starr)
10. Wellness + zmysły: Integracja multisensoryczna (autorka: Ari Peralta)
11. Wellness + biohacking: Dziki, dziki zachód biohackingu (autor: Marc Cohen, MD)
12. Wellness + wiara: Mieć wiarę w biznesie (autor: Brian Grim).