Trend na 2023 rok: wellness i praca

Zatrudnienie zacznie uzdrawiać? Era zmian

Nadchodzi era zmian – uważają autorki raportu Global Wellness Summit (GWS) dotyczącego reform, jakie czekają wellness w miejscu pracy. To jeden z najważniejszych trendów tego roku, który wymusi na pracodowacach nie tylko modyfikacje, ale stworzy nowe rozwiązania – także dla biznesu wellness. Zamiast drzemek w pracy i stołu do pingponga, pracownikom potrzebne są dziś punkty wellness do dowolnego wykorzystania i urlop w znacznie większym wymiarze, który zapewni prawdziwą regenerację. A to dopiero początek, bo za progiem jest czterodniowy tydzień pracy, wolne związane z menopauzą i darmowe terapie psychodeliczne.

Global Wellness Summit

Do lat 80. ubiegłego wieku pracodawcy nie rozbili zwbyt wiele, by zadbać o samopoczucie pracowników. Wiodący trend nakazywał zaangażowanie – chwalił za przekraczanie granic i karał za wylogowanie się po „zaledwie” ośmiu godzinach – piszą Skyler Hubler i Cecelia Girr.

Autorki zwracają uwagę, że niesprawiedliwe wynagradzanie, dyskryminacja, molestowanie czy zwolnienia, zwłaszcza te, które miały miejsce w czasie pandemii, wskazują na ułomność funkcjonujących dotąd systemów zatrudnienia. Firmowa wersja „wellness” nie szła w parze z oczekiwaniami pracowników.

Czasy się zmieniają. Znudzenie, pogarszanie się stanu zdrowia psychicznego zatrudnionych i nowe modele pracy zdalnej sprawiły, że pracownicy domagają się nowego podejścia. Chcą na przykład bardziej korzystnej polityki urlopowej, dostosowanej do płci.

Nowe otwarcie dla wellness

Temat wellness w miejscu pracy ma teraz szansę na nowe otwarcie. W tym roku będzie jednym z najważniejszych trendów.

Ekspertki uważają, że jego znaczenie będzie się zwiększało głównie z powodu rosnącego przepracowania. Nawet 70 proc. pracowników umysłowych na całym świecie doświadczyło w ciągu ostatniego roku wypalenia zawodowego. Praca zdalna zatarła granicę między życiem prywatnym i zawodowym, a coraz więcej firm jest oskarżanych o utrzymywanie toksycznego środowiska pracy.

Czytaj więcej: Trend na 2023 rok: wellness i podróże

Ludzie chcą zmian i są tego świadomi tym bardziej, im bardziej brakuje pracowników. By przyciągnąć talenty pracodawcy muszą się bardziej wysilić.

Na rynek wchodzi takżd nowe pokolenie – Z – które uważa benefity związane ze zdrowiem fizycznym i psychicznym za najważniejsze w relacji z pracodawcą. To tym bardziej ważne, że do 2030 roku jedną trzecią pracownikóœ będą stanowić przedstawiciele pokolenia Z.

Pożegnanie z filozofią „pracuj by żyć”

Pracownicy mają dość – zwracają uwagę Skyler Hubler i Cecelia Girr. Przypominają, że w 2021 roku rozpoczął się proces „wielkiej rezygnacji”, która przeraziła pracodawców na całym świecie.

O wiele bardziej niepokojący firmy proces to postawa młodzieży, która rezygnuje z podejmowania pracy i wyznacza granice. W Chinach młodzież, która już wcześniej robiła absolutne minimum, dziś nie robi już nic.

„Uczono mnie od dziecka być pracowitym i nigdy się nie poddawać. Ale w dorosłym życiu odkryłem, że jest to niezwykle wyczerpujące. Dlaczego nie możemy zwolnić? Dlaczego zawsze mamy walczyć o awans?” – pyta 28-letni Yan Jie.

Czytaj więcej: W warszawskim Sofitelu wellness wkroczył do pokoi

Najmodniejszym biznesowym zwrotem 2022 roku stało się „quiet quitting„. Pokolenie Z nie robi więcej, niż się od niego wymaga, chroniąc swoje zdrowie psychiczne.

W siłę rośnie też ruch anty-pracy. Motto tej filozofii brzmi „bezrobocie dla każdego, nie tylko dla najbogatszych”. Grupa o tej nazwie na reddicie ma 2,5 miliona subskrybentów, z których ponad 20 tys. deklaruje, że nie pracuje.

Jedno z ostatnich badań dowiodło, że 38 proc. pracowników nienawidzi swojej pracy tak bardzo, że nie życzyliby jej najgorszemu wrogowi.

Coraz więcej ludzi wybiera sabbatical – roczny urlop w pracy, który pozwala zrealizować marzenia i oddać się pasjom. Nikt już nie wstydzi się, że nie pracował przez kilka miesięcy. Zanika potrzeba ukrywania takich przerw, a Linkedin wprowadziło na swojej platformie zakładkę „Przerwy w karierze„.

REKLAMA

Odchodzą łatwe rozwiązania

Firmy, które do tej pory stosowały nieskomplikowane rozwiązania wellness, proponując na przykład krótką drzemkę w biurze i stół do ping ponga, bedą musiały zrozumieć, że pracownicy są wypaleni. Drzemka to żadne rozwiązanie, gdy pracownik cierpi na bezzsenność.

Autorki zwracają uwagę na metody, które są jak najdalej od rozwiązywania problemów zatrudnionych. 

Czytaj więcej: Trend na 2023 rok: wellness i społeczność

Wymieniają m.in. pomysły takie jak noszenie odznak wskazujących na stopień wypalenia, nazywanie zwolnienia lekarskiego „dniami odnowy biologicznej”, czy zwalczanie zmęczenia zdalnymi spotkaniami VR.

Wymagania dotyczące dobrego samopoczucia w pracy rosną. Dlatego pojawiają się pytania o to, jakie powinno być wellness w miejscu pracy?

Czterodniowy tydzień pracy

By sprawić, że środowisko pracy będzie zdrowsze i lepiej zrównoważone, pracodawcy powinni wprowadzić czterodniowy tydzień pracy – uważają ekspertki.

Przypominają, że nie jest to nowy pomysł, a w Wielkiej Brytanii sześciomiesięczny program pilotażowy z tym związany zaczął się w 2022 roku.

Czytaj więcej: 12 trendów wellness na 2023 rok

Hiszpania uruchomiła taki program w grudniu ubiegłego roku. A w Belgii pracownicy mogą wybierać czy chcą pracować pięć, czy cztery dni w tygodniu.

Z najnowszego badania wynika, że znakomita większość pracowników, którzy pracują cztery dni w tygodniu, nigdy nie wróciłaby do modelu pięciodniowego.

Urlop jest święty

Zmieniają się także zasady płatnych urlopów, by zapewnić, że ludzie wrócą pracy rzeczywiście zregenerowani.

Z badania Fishbowl pracowni Glassdoor wynika, że 54 proc. profesjonalistów nie jest w stanie całkowicie zerzygnować z pracy na urlopie. Problem bierze się stąd, że można wyłączyć powiadomienia, ale nie da się wyłączyć stresu, który wynika stąd, że wiadomości i tak wtedy napływają, a po powrocie będzie czekać góra zadań do nadrobienia.

Czytaj więcej: Trendy w suplementacji wellness

Dlatego firmy robią więcej. PriceWaterhouseCoopers dało 60 tys. amerykańśkich pracowników dwie dodatkowe tygodniowe płatne przerwy, oprócz płatnego urlopu. 

Spotify zamknęło swoje biura na płatny „tydzień wellness” w listopadzie. Indyjska firma technologiczna Dream 11 wprowadziła zasadę, że pracownik, który zakłóci urlop innej osoby zapłaci za to 1200 dolarów.

Bezkarne „rozłączenie” po godzinach

W Belgii drogą do równowagi ma być prawo do „odłączenia”. Pracownik rządowy nie może być zobowiązany do odpowiadania na e-maile lub telefony związane z pracą, po godzinach służbowych. 

Podobnie dzieje się w Portugalii, Hiszpanii, Grecji czy Irlandii.

Czytaj więcej: Dlaczego w Six Senses goście spa strzygą owce?

W Holandii zatwierdzono ustawodawstwo, które promuje elastyczną pracę zdalną.

Pracownicy zasługują na znacznie więcej niż jednorazowy dzień wellness. Zasługują na pracę, która nie obciąża ich umysłowo, w której zdrowie jest na pierwszym miejscu” – uważają ekspertki.

Nowa rola centrów wellness

Najważniejsze jednak, że zdaniem autorek raportu ośrodki wellness muszą na nowo przemyśleć swoją rolę

W czasach, kiedy pracownicy coraz częściej pracują zdalnie i coraz rzadziej spotykają się w biurze, centrum spa & wellness może być miejscem, gdzie będą mogli podtrzymać służbowe znajomości.

To oznacza konieczność ponownego skomponowania oferty i dostosowania jej do nowych potrzeb.

Czytaj więcej: Medytacja pomogła leczyć depresję

Gigant przetwarzania danych w chmurze Salesforce, którego pracownicy często pracują zdalnie, po prostu wynajął na wiele lat ekskluzywne centrum wellness Trailblazer Ranch o powierzchni 30 hektarów dla swoich pracowników.

„Zatrudniliśmy tysące ludzi, którzy nigdy się nie widzą” – uzasadnił ten krok prezes Marc Benioff. „To pomoże w nawiązywaniu głębszych relacji” – dodał, opisując przyjęte rozwiązanie.

Powstają kluby wellness otwierane przez takie sieci jak Remedy Place czy Hyatt Regency Resort & Spa. Zamiast dusznych sal konferencyjnych oferują one nowe rozwiązania, które są uzupełnieniem dla pracy on line.

Rozwiązania dla płci

Coraz bardziej istotnym problemem są zaburzenia płodności. Jedna na siedem par ma dziś związane z tym trudności, a 68 proc. pracowników byłoby skłonnych zmienić pracę, gdyby otrzymali lepsze benefity związane z płodnością.

Po rozwiązania związane z tym problemem sięgają firmy z Wallstreet. iQmetrix proponuje opiekę emocjonalną, elastyczne godziny pracy, by pracownicy mogli poddawać się terapii niepłodności.

Podobne rozwiązania proponuje Walmart, który zawarł porozumienie ze start upem zajmującym się niepłodnością i oferującym rozwiązania takie jak np. pokrycie kosztów zapłodnienia in vitro, czy macierzyństwo zastępcze.

Inne rozwiązania to opłacenie ubezpieczenia na życie wysokości 25 tys. dolarów.

Czytaj więcej: Almanach spa & wellness 2023

Pracodawcy zwrócili także uwagę na problem menopauzy, która przez spadek produkctywności generuje rocznie na całym świecie 150 mld dolarów strat. To m.in. w związku z menopauzą jedna czwarta kobiet myśli o wcześniejszym przejściu na emeryturę.

Po rozwiązania, które mają zaradzić temu problemowi sięgają m.in. firmy w Australii czy w Irlandii. W Australii związki zawodowe domagają się, aby urlop menopauzalny stał się normą.

Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na zdrowie zatrudnionych mężczyzn, którzy rzadziej korzystają z planów zdrowotnych i unikają dbałości o zdrowie psychiczne.

Coraz częściej taka integracyjna i profilowana opieka zdrowotna oferowana jest też pracownikom LGBT+.

Psychodeliczne uzdrawianie

Zupełną nowością są terapie psychodeliczne dla pracowników. Enthea, amerykański ubezpieczyciel bada możliwość uruchomienia terapii dla zatrudnionych z wykorzystaniem ketaminy, MDMA, czy wspomaganych psylocybiną, która ma być w ciągu kilku lat zatwierdzona przez Federalną Agencję Żywności i Leków.

Czytaj więcej: Brad Pitt potentatem wellness

Inna firma Field Trip Health chce oferować zwalnianym pracownikom bezpłątną miesięczną terapię ketaminą. Chodzi o zatrudnionych w takich firmach jak Twitter, Meta, Stripe i inne, a terapia ma zapobiegać depresji.

„Wellness w miejscu pracy to dziś znacznie więcej niż kiedyś” – piszą autorki. „Ale wciąż jest wiele do zrobienia. Nadchodzi era reform” – prognozują.

Poniżej lista wszystkich trendów raportu The Future of Wellness 2023 Trends„, który można znaleźć tutaj.

 

1. Wellness + społeczność: Wellness na ratunek epidemii samotności (autorka: Beth McGroarty)

2. Wellness + podróże: Od globalnego szwedzkiego stołu do hiper-rdzennych mieszkańców (autorka: Elaine Glusac)

3. Wellness + miejsca pracy: Dobre samopoczucie w miejscu pracy wreszcie zaczyna coś znaczyć (autorka: Skyler Hubler i Cecelia Girr)

4. Wellness + uroda: Od „czystych formuł” do biotechnologicznego piękna (autorka: Jessica Smith)

5. Wellness + miasta: Infrastruktura miejska może uratować miasta (autorzy: Robbie Hammond i Omar Toro-Vaca)

6. Wellness + otyłość: Od szczupło-otyłej sylwetki na brunatnym tłuszczu po eliminowanie otyłości (autor: Michael Roizen, MD)

7. Wellness + państwa: Sprawa zjednoczenia (autor: Thierry Malleret)

8. Wellness + woda: Niebieska, gorąca i dzika (autorka: Jane Kitchen)

9. Wellness + sport: Nowe modele biznesowe dla hotelarstwa (autorka: Lisa Starr)

10. Wellness + zmysły: Integracja multisensoryczna (autorka: Ari Peralta)

11. Wellness + biohacking: Dziki, dziki zachód biohackingu (autor: Marc Cohen, MD)

12. Wellness + wiara: Mieć wiarę w biznesie (autor: Brian Grim).

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.