Jak nazywać usługi SPA świadczone w hotelu? Zabiegi to nie wszystko!
Atrakcyjne nazewnictwo usług wellness może przyciągnąć większą liczbę klientów do obiektu. Warto się zatem zastanowić, jak nazywać usługi SPA świadczone w hotelu czy punkcie odnowy biologicznej, by zachęcić odpowiednią grupę docelową. Rodzime SPA określają swoje usługi najczęściej jako zabiegi, jednak w ich ofertach pojawiają się też rytuały, a nawet ceremonie. Czy rynek SPA rozróżnia te nazwy w jakikolwiek sposób?
Jak nazywać usługi SPA, wellness i beauty świadczone w hotelu lub salonie?
Na rodzimym rynku, którego obecna wartość wg. raportu Global Wellness Economy Monitor wynosi aż 39 miliardów dolarów i rośnie w tempie 11,1% rocznie, usługi SPA i wellness nazywane są zazwyczaj dość prosto, a ich nazwy odpowiadają czynnościom, które są wykonywane w ramach ich świadczenia. Hotelowe SPA, salony kosmetyczne i inne obiekty z branż wellness & beauty w Polsce, nazywają je przeważnie w łatwy do identyfikacji sposób, na przykład:
Masaż to jedna z najczęściej spotykanych usług w branży – zarówno w hotelach z ofertą SPA, jak i prywatnej praktyce rozmaitych specjalistów, w tym kosmetologów i fizjoterapeutów.
Nazywa się go jednak na wiele sposobów. Najprostszym jest określenie masowanej partii ciała i czasu zabiegu, np. 15-minutowy masaż twarzy, czy też masaż pleców, 30 minut. W takiej prostej nazwie warto też uwzględnić rekomendację dla określonego klienta, np. relaksujący masaż twarzy, czy rozluźniający masaż pleców. Można wykorzystać do tego celu powszechnie znane zalety masażu określonego typu.
Nazwa masażu może też odpowiadać jego rodzajowi, czy technice, np:
- akupunktura
- akupresura
- bańki chińskie
- drenaż limfatyczny
- lipomasaż / endermologia;
- Kobido
- Maderoterapia
- Masaż wibracyjny
- Masaż tajski / Nuat phaen boran
- Masaż ziołowy / Masaż stemplami ziołowymi / Tajski masaż stemplami
- Refleksologia…
… i wiele innych.
Należy pamiętać, że niektóre z powyższych terminów mogą nie być znane klientom, którzy nie mieli z nimi styczności. Dobrze więc przy użyciu ich w ofercie objaśnić, na czym polegają poszczególne masaże, np. Refleksologia – masaż pobudzający zakończenia nerwowe u podstaw kończyn. W krótszych formach, np. do ulotek, można umieścić rozwiewające choćby pierwsze wątpliwości słowo masaż, np. masaż Kobido.
Sauna to kolejna usługa wellness, którą można spotkać w niemal każdym punkcie odnowy biologicznej czy hotelu SPA.
Tą także nazywa się na wiele sposobów, choć najpopularniejszym jest określenie rodzaju sauny i czasu wstępu, np. wstęp do sauny fińskiej 15 minut. Z uwagi na dostępność różnych rodzajów saun, w tym o unikalnych nazwach związanych z kulturami, z jakich pochodzą, warto znać takie pojęcia jak:
- sauna sucha / „fińska”;
- sauna dymna / tradycyjna sauna fińska (prawdziwa – nie to samo, co sauna sucha);
- kabina LUB sauna infrared / na podczerwień / podczerwona
- Bania
- Kelo
- Łaźnia Turecka / Hammamm / sauna LUB łaźnia parowa
Masaże, pobyty w saunach i różne zabiegi SPA można uczynić jeszcze bardziej atrakcyjnymi wzbogacając je o:
- Balneoterapię przy pomocy wód leczniczych i geotermalnych, czy borowiny;
- Enoterapię winem czerwonym;
- Haloterapię solą morską, himalajską lub innymi rodzajami soli leczniczych;
- Krioterapię leczącą niskimi temperaturami;
- Thalassoterapię z wykorzystaniem bliskości morza i naturalnych jego atutów;
- Muzykoterapię przy pomocy odprężających dźwięków;
- Fototerapię światłem – zarówno do celów zabiegowych (np. laseroterapia) jak i relaksacyjnych (np. koloroterapia);
- Aromaterapię / inhalacje olejkami eterycznymi podczas masażu czy pobytu w saunie;
Atrakcyjne nazewnictwo usług wellness - zabieg, rytuał, a może ceremonia?
W większości punktów odnowy biologicznej i hoteli SPA oferowane są też innego rodzaju usługi. Ponieważ znaczna ich część ma pozytywny wpływ na zdrowie i/lub urodę, przyjęło się nazywać je zabiegami. Dodatkowo określa się zazwyczaj tylko charakter i partie ciała, na jakich są wykonywane, np. relaksujący zabieg na twarz, czy zabieg wyszczuplający brzucha.
Trudno natomiast pozbyć się wrażenia, że takie nazwy nie zachęcają do skorzystania z zabiegów. Z tego względu, większość hoteli SPA, salonów kosmetycznych i punktów wellness stara się wymyślać krótkie, chwytliwe i wpadające w ucho nazwy własne dla usług – w końcu Słodki dotyk czekolady intryguje i przyciąga nieco bardziej niż Czekoladowy masaż pleców, a obie nazwy mogą dotyczyć dokładnie tej samej usługi!
Wyraźnie dostrzega się także trend nazywania usług SPA i wellness Rytuałami – w kontekście wieloetapowych zabiegów o określonej, najczęściej wyjątkowej w pewnym sensie oprawie. Nazwy rytuałów dostarczają m.in. opracowujące ich formuły firmy kosmetyczne. W przypadku autorskich usług tego typu, warto pokusić się o nadawanie rytuałom własnych, kreatywnych nazw.
Coraz częściej w branży SPA spotykamy się też z Ceremoniami – są to odbywające się w równie przemyślanej, co w przypadku rytuałów oprawie wydarzenia dla większych grup osób. W Polsce na przykład, popularność zdobywają wszelkiego typu ceremonie saunowe z udziałem tzw. saunamistrzów, którzy dbają o prawidłowe korzystanie z saun i rozrywkę gości podczas sesji, czy też Ceremonie z kąpielami w dźwiękach gongów, medytacją i jogą.
Odpowiednie dopasowanie nazw usług do grupy docelowej też jest ważne
Warto pamiętać o tym, by nazywając usługi SPA, dostosować stosowane w nazwach określenia do grupy docelowej. Można kierować się następującymi wskazówkami:
- gdy przyjmuje się większość gości z obcych krajów, lepiej dodać pod polskimi nazwy anglojęzyczne lub przynajmniej – pochodzące od języka angielskiego, np. kabina infrared zamiast komory na podczerwień, czy whirlpool zamiast hydromasaż;
- analogicznie, przyjmując w większości Polaków, dobrze używać tylko polskich odpowiedników nazw, np. Rytuał Pomarańczowa Witalność zamiast Orange Vitality Ritual lub Leśna Terapia, zamiast Forest Therapy;
- w obiektach o charakterze medycznym lub aspirujących do tego miana, tj. klinikach odnowy biologicznej, sanatoriach i hotelach w miejscowościach uzdrowiskowych, dobrze sprawdzą się nazwy sugerujące prozdrowotny charakter usług, np. z użyciem słowa terapia: balenoterapia, tlenoterpia itp.;
- w obiektach o charakterze wypoczynkowym, lepiej podkreślać uniwersalne zalety usług, tj. np. ich walory relaksacyjne, odprężające, czy przywracające dobrostan;
- w przypadku szybkich zabiegów i usług dziennego SPA, warto pomyśleć o nieco bardziej kreatywnych nazwach, które wyróżnią ofertę na tle konkurencji i będą miały „to coś” co zdecyduje o wyborze właśnie tej konkretnej.
Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak nazywać usługi SPA świadczone w hotelu czy obiekcie wellness – wszystko zależy bowiem zarówno od własnych preferencji, jak i tego, gdzie będzie stosowało się wybrane nazwy (czy w cenniku na stronie, czy np. w ulotkach i na plakatach) oraz tego, do jakiej grupy docelowej chce się dotrzeć. Mamy jednak nadzieję, że dzięki wskazówkom z tego artykułu będzie wam łatwiej wytypować takie nazwy dla waszych usług, które uczynią wasze oferty bardziej atrakcyjnymi w oczach odbiorców i przyniosą wam fale nowych klientów!