Strategia dla spa zapewni rezerwacje

Pięć metod na zwiększenie liczby gości spa

Wzrost zainteresowania zdrowiem i rosnąca popularność podróży wellness nie wystarczą, by w spa pojawili się nowi klienci. Wcześniej trzeba opracować spójną strategię, która pozwoli na kontakt z potencjalnymi gośćmi. Ważne jest nie tylko zareklamowanie oferty, ale także wiedza o tym, czy zaspokoiła ona oczekiwania dotychczasowych gości. Amerykańska ekspertka wymienia pięć kroków, dzięki którym w obiekcie spa & wellness mogą pojawić się nowe rezerwacje.

Pięć metod na zwiększenie rezerwacji
AdobeStock

Hotele spa & wellness odnotowują wzrost liczby rezerwacji – zauważyła Rachel Svoboda, wiceprezes ds. marki i marketingu w Identity Hospitality, firmie wspierającej swoim doświadczeniem i wiedzą luksusowe obiekty spa & wellness. To efekt wycofania się rządów z restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, dzięki czemu ludzie wracają do obiektów spa & wellness.

Jej zdaniem wpływ na tę sytuację ma najprawdopodobniej także wzrost znaczenia zdrowia i dbałości o dobre samopoczucie wywołany dwuletnią izolacją w pandemii. Ludzie skupili się na swojej kondycji, zainteresowali się swoim zdrowiem psychicznym i fizycznym, zwłaszcza zaś – odpornością.

Marketing kluczem do interakcji

– Z tego powodu goście oczekują od wizyt w spa więcej nież kiedykolwiek wcześniej – pisze Rachel Svoboda w portalu hotelexecutive.com.

Według niej klienci mogą teraz spodziewać się najbardziej zaawansowanych zabiegów, takich jak botoks, mikrodermabrazja, modelowanie sylwetki czy peelingi chemiczne. 

Jednak wiele ośrodków ma w ofercie standardowe zabiegi, takie jak masaże, rytuały, kąpiele czy saunę i trudno im zrealizować nowe oczekiwania. Nie wiedzą, jak odpowiedzieć na te wymagania.

Czytaj więcej: Trzy nowe hotele spa nad Bałtykiem

Spodziewane są także zmiany w sposobie korzystania z usług. Gdy dotąd goście zazwyczaj  wybierali prywatność, teraz wielu z nich pragnie kontaktu towarzyskiego – dlatego obiekty oferują coraz więcej propozycji dla większj liczby osób – par lub grup przyjaciół, którzy chcą wspólnie korzystać z pobytów i oferowanych możliwości.

Według Svobody rozwiązaniem jest umiejętny marketing spa & wellness.

To klucz do interakcji ze światem i przyszłymi gośćmi – pisze ekpertka.

Ankieta Stowarzyszenia Turystyki Wellness (Wellness Tourism Association) pokazała, że 85 proc. badanych uczestniczy w zajęciach wellness podczas swoich podróży, a 61 proc. stwierdziło, że właśnie teraz planuje wakacje z wellness.

Rachel Svoboda podaje więc pięć metod zintensyfikowania działań marketingowych, by móc przyciągać klientów i pokazać im zalety oferty.

REKLAMA

Pokaż swoją wyjątkowość

Bez względu na to, jaki jest charakter ośrodka spa, trzeba skupić się na tym, co wyróżnia go spośród innych. Wiedząc to, będzie można wyraźniej przekazać gościom jaka jest unikatowa wartość wizyty w ośrodku. 

Gdy goście zrozumieją, na czym ta wyjątkowość polega, pojawią się rezerwacje.

Czytaj więcej: Rekordowy wzrost zainteresowania kabinami infrared

Firma konsultingowa EHL Insights zwraca uwagę, że to marka oznacza rodzaj wrażeń, jakie goście napotkają w spa. Dlatego od upewnienia się, czy taki wyróżnik jest dobrze kojarzony z marką, może zależeć, czy pojawią się goście. 

Jasna wizja pomoże gościom w dokonaniu rezerwacji – twierdzą eksperci.

Decydująca cyfrowa obecność

Według amerykańskiego magazynu ekonomicznego „Forbes”, nie ma lepszego sposobu na informowanie o marce niż obecność cyfrowa

Dwutygodnik w swojej analizie twierdzi, że jest ona dziś o wiele ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej i stanowi pierwszy punkt kontaktu z firmą.

Czytaj więcej: Polacy ruszają się za mało

Utworzenie sieci kanałów cyfrowych to dziś decyzja strategiczna, która pozwala komunikować się i promować swoją markę, by zachęcać gości do odwiedzin w spa.

Rachel Svoboda twierdzi, że podstawowe kanały to bardzo dobrze funkcjonująca i właściwie zaprojektowana strona internetowa oraz profile na Facebooku, Instagramie, Twitterze i TikToku.

Nagroda za lojalność

Ekspertka uważa, że niezwykle korzystnym rozwiązaniem, służącym nawiązaniu stałej relacji z klientami jest program lojalnościowy.

Zaoferowanie dodatkowych korzyści może skłonić do rezerwacji usług.

– Jednym ze sposobów jest oferowanie upominków lub uzupełniających zabiegów zachęcających do lojalności. To świetny sposób do angażowania gości poprzez kanały cyfrowe – uważa Svoboda. 

Według niej sprawdza się również zasada, że klienci, którzy chcą skorzystać z darmowej oferty, powinni śledzić profil spa w mediach społecznościowych, zapisać się do newslettera, czy zarezerwować przynajmniej jedną usługę w określonym czasie.

Czytaj więcej: „Wakacje w trudnych czasach”. Polacy zostają w kraju

Według niej inną dającą dobre efekty metodą jest system przyznawania punktów lojalnościowych.

Zaoferowanie dodatkowej usługi za polecenie znajomego pozwoli z kolei poszerzyć bazę klientów spa.

Program lojalnościowy należy odpowiednio zareklamować, aby obecni i przyszli klienci łatwo się o nim dowiedzieli – pisze Svoboda.

Zbierz opinie od gości

Rachel Svoboda podkreśla, że w branży takiej jak spa & wellness szczególnie ważna jest wiedza o spostrzeżeniach klientów. Zwrotna informacja o gościach pozwala nawiązać z nimi kontakt i dowiedzieć się jak zaoferować im lepszą usługę.

Amerykańska firma RetentionForce, oferująca kompleksowe usługi marketingowe dla obiektów spa & wellness podkreśla, że najlepsze metody zbierania opinii od gości to ankiety online, tradycyjne papierowe formularze, pytania zadawane bezpośrednio przez personel i kontakt z gośćmi przez wiadomości oraz e-maile.

Czytaj więcej: X Mistrzostwa Polski Saunamistrzów 2022

– Im więcej szans pozostawienia opinii, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania użytecznej informacji zwrotnej – pisze Svoboda. 

Dodaje, że nawet ankieta, czy osobisty kontakt jest okazją do promowania spa i zaoferowania klientom innych polecanych usług.

Piąty element marketingu

W ostatnim punkcie ekspertka zaleca, by przygotować innowacyjną strategię marketingową. Trzeba uwzględnić optymalizację pod kątem wyszukiwarek internetowych i zgodność z wymogami SEO, wziąć pod uwagę analizy marketingowe, wykorzystać tożsamość marki, dzięki czemu reklama online może poprawić przychody spa.

Liczy się spójne podejście do logo oraz graficznego opracowania materiałów, np. strony internetowej, broszur, opakowań oferowanych produktów.

Czytaj więcej: Geografia wellness. Czas na inwestycje

Konieczna jest konsekwentnie realizowana strategia informowania w mediach społecznościowych i comiesięczny newsletter dla klientów.

Niezbędne są także treści wideo, które będzie można wykorzystać we wszystkich tych kanałach.

– Wszystkie te metody są opłacalne, ale powinny być stosowane w synergii ze sobą – pisze Rachel Svoboda w portalu hotelexecutive.com.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.