X Mistrzostwa Polski Saunamistrzów 2022

Gorące spektakle w Termach Rzymskich

Dziesiąte Mistrzostwa Polski Saunamistrzów, które odbyły się w czerwcu w Czeladzi, wyłoniły najlepszych saunamajstrów w kraju. Uczestnicy zaprezentowali w kategoriach występów indywidualnych i grupowych programy seansów, z których wiele zaskoczyło publiczność choreografią, muzyką i opowiedzianą widowni fabułą. W wielu z nich uczestniczyć będą później klienci miejsc saunowych, w których pracują zawodnicy.

X Mistrzostwa Polski Saunamistrzów 2022
Pałac Saturna Termy Rzymskie w Czeladzi

X Mistrzostwa Polski Saunamistrzów 2022 odbyły się 16-19 czerwca w Czeladzi (woj. śląskie) w Termach Rzymskich w Pałacu Saturna.

Zawody saunamistrzów w największej saunie świata

Uczestnicy rywalizowali w największej na świecie saunie Colosseum Sauna Arena. Najlepsi polscy saunamistrzowie pokazali swoje programy indywidualnie i w dwuosobowych zespołach, wyłonionych wcześniej w trzech edycjach zawodów Sauna Cup.

Czytaj więcej: Polak mistrzem świata w saunie

– W X Mistrzostwach Polski Saunamistrzów brało udział 13 zawodników w konkurencji indywidualnej i 10 par – mówi Anna Płaczek menedżer Pałacu Saturna Term Rzymskich w Czeladzi i organiztorka imprezy.

Liczba zawodników była jednak nieco mniejsza niż w poprzednich mistrzostwach.

– W tym roku była zdecydowanie mniejsza liczba uczestników. W poprzednich edycjach było ich więcej, wydaje się, że to skutek pandemii, kiedy na miejsca saunowe były nakładane ograniczenia – mówi Anna Płaczek. Przyznaje, że w poprzednich mistrzostwach zdarzały się w części drużynowej zespoły trzyosobowe.

REKLAMA
Technika machania i kontakt z gośćmi

Sędziowie biorą podczas ocenianych występów pod uwagę m.im. charyzmę i przebieg występu, technikę machania, czy wykorzystanie naturalnych aromatów

Liczy się kontakt z gośćmi i wyraźna artykulacja, oceniający zwracają uwagę jak ułożone są wiadra oraz czy saunamistrz właściwie wykorzystuje np. suchy lód czy dym. 

Czytaj więcej: Wielki powrót miejskich centrów kąpielowych

W występach drużynowych komisja zwraca uwagę na harmonię i synchronizację

Łatwo można stracić punkty, które odliczane są m.in. za dotknięcie ciała ręcznikiem do machania, upuszczenie sprzętu, spalenie olejków czy przekroczenie czasu.

    W klasyfikacji zespołowej najlepsi okazali się:

1. Aleksandra Łabucka i Łukasz Matusik

2. Ewelina Pitek i Karol Kocielnik

3. Agata Salamon i Wojciech Draga

4. Damian Sołtysik i Krzysztof Holeczek

5. Viktoria Glasner i Krzysztof Zołoteńki

   W klasyfikacji indywidualnej czołowe miejsca zajęli:

1. Anna Kluczyńska

2. Maciej Piczura

3. Bálint Ambrus 

4. Karol Kocielnik

5. Kacper Zawadzki

X Mistrzostwa Polski Saunamistrzów 2022
Pałac Saturna Termy Rzymskie w Czeladzi

Poniżej skrót wideo finałów przygotowany przez Miłosza Nycza.

Duch z sauny i historia miłosna

Najlepsza w kategorii drużynowej okazała się para Aleksandra Łabucka i Łukasz Matusik.

„Team z Krakowa to już powoli stały punkt programu na wszelakich mistrzostwach” – pisze serwis poprawnesaunowanie.pl. „Z roku na rok ich poziom wyraźnie rośnie. Techniki są lepsze, synchro stają się dokładniejsze” – napisano.

Czytaj więcej: Rekordowy wzrost zainteresowania kabinami infrared

Pokaz zaprezentowany na mistrzostwach opowiadał historię mężczyzny, którego partnerka odeszła.

„Sama historia to nostalgia za utraconą partnerką, która – jak się okazuje – cały czas jest z nim. Jako duch stara się uczestniczyć w jego życiu. Nawet w saunie. I tak widzimy następujący obrazek: Łukasz przeprowadza seans, a Ola jako duch jest przy nim i naśladuje jego ruchy. Po pewnym czasie nasz bohater zaczyna coś przeczuwać i doszukiwać się jej obecności. To był bardzo emocjonalny seans. Świetnie wymachany i dobrze zagrany” – skomentowało poprawnesaunowanie.pl.

Co nas nie zabije, to nas wzmocni

Drugie miejsce w kategorii zespołowej zajęła para Ewelina Pitek i Karol Kocielnik.

– Program „Louder than decibels” wykonany wraz z moim narzeczonym Karolem Kocielnikiem dał nam drugie miejsce, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Wiele osób próbowało nas odwieść od tego planu, twierdząc, że przed ślubem jest to  dla naszego związku ryzykowne posunięcie – wyznała Ewelina Pitek.

Czytaj więcej: Polska strona World Wellness Weekend

Początki nie były łatwe, czasem wychodziliśmy z sauny osobno, ale… co nas nie zabije to nas wzmocni. I tak też się stało – skomentowała saunamistrzyni.

Zawodniczka zdradziła także swoje dalsze plany związane z uczestnictwem w podobnych imprezacj.

– Nadszedł czas na chwilę przerwy, aby oczyścić umysł i zacząć pracować na nowo. A jest nad czym. Następny przystanek to Mistrzostwa Świata Saunamistrzów w Holandii – zapowiedziała.

Nowy zawód – saunamistrz

Saunamistrz to nowy zawód, który jest wykonywany coraz liczniej, ze względu na wzrost popularności saun. Saunamistrz dba o bezpieczeństwo i zdrowie gości odwiedzających saunę oraz zajmuje się stworzeniem komfortowych warunków relaksu. 

Jednym z zadań saunamajstrów jest przygotowywanie pobytu w saunie. Saunamistrz polewa gorące kamienie wodą, a następnie rozprowadza powstający obłok pary przy pomocy ręcznika czy wachlarza, co prowadzi do wyrównywania temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. 

Czytaj więcej: Polacy ruszają się za mało

Z czasem jednak do tych zabiegów zaczęto dodawać nastrojową muzykę i programy choreograficzne.

W związku z tym jako konsekwencja stałego rytuału zaczęły powstawać progamy artystyczne dla klientów miejsc saunowych, mające uatrakcyjnić pobyt w saunie, niekiedy bardzo rozbudowane i oparte na skomplikowanej fabule.

Anna Płaczek przyznaje, że w coraz większej liczbie miejsc normą staje się obecność saunamistrza. – To jest już standard – mówi menedżerka.

Obecnie prezentujący swoje seanse najlepsi saunamistrzowie rywalizują w zawodach.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.