Wielki powrót miejskich centrów kąpielowych

Nadchodzi boom na rzymskie łaźnie i ośrodki termalne

Eksperci Global Wellness Institute przewidują, że w najbliższych kilku latach nastąpi znaczny wzrost zainteresowania publicznymi łaźniami i termami. Według specjalistów globalne społeczeństwo po dwóch latach izolacji spowodowanej pandemią pragnie regeneracji, odpoczynku i relaksu oraz nawiązania społecznej więzi. Dlatego analitycy szacują wzrost w turystyce wellness na 25 proc., a sektora źródeł mineralnych i termalnych o 18 proc. w ciągu trzech lat.

Łaźnie rzymskie w Bath
AdobeStock

Publiczne kąpieliska i łaźnie od wielu wieków lokowane były na całym świecie tam, gdzie z ziemi biły gorące źródła mineralne. Wierzono w ich uzdrawiającą moc i korzystano z dobrodziejstw geotermalnego ciepła. Najwcześniejsze publiczne kąpiele wykorzystywały taką wodę, która miała zbawienny wpływ na skórę, zapewniała odpoczynek, przy okazji wpływając na rozwój kontaktów społecznych.

Historyczne kąpiele w królewskich miejscach

W VII wieku przed naszą erą dobrodziejstwo tego naturalnego lekarstwa doceniali Chińczycy. Z tego okresu pochodzą wzmianki o wodach siarczkowych ze „źródła, które leczy choroby”

W Europie ośrodki kąpielowe także wyrastały w pobliżu źródeł gorącej wody. Tak było w rzymskim mieście Bath w hrabstwie Sommerset w Wielkiej Brytanii.  Tamtejsze uzdrowisko stało się sławne po wizycie królowej Anny, która miała miejsce w 1702 roku. Z kąpieli można korzystać do dziś, robią to miejscowi i licznie odwiedzający miasto turyści.

Czytaj więcej: Rekordowy wzrost zainteresowania kabinami infrared

Eksperci Global Wellness Institute zwracają uwagę, że w latach 2017-2019, jeszcze przed wybuchem pandemii, ośrodki tego typu odnotowały znaczny wzrost zainteresowania. Turystyka wellness związana z podróżami do uzdrowisk odnotowała wzrost o 8 proc., sektor źródeł termalnych i mineralnych – o 6,8 proc. Epidemia Covid-19 zablokowała jednak rozwój. Specjaliści uważają mimo to, że obydwa te rodzaje usług czeka do 2025 roku wyraźny boom. Turystyka wellness ich zdaniem wzrośnie w tym czasie o 25 proc., a źródła termalne i mineralne – o 18 proc.

Następuje odrodzenie publicznej łaźni 

– Następuje odrodzenie historycznych wspólnych łaźni i kąpielisk w różnych miejsach na świecie, bo ludzie zwracają się ku autentycznym, tradycyjnym i sprawdzonym praktykom wellness – powiedział Don Genders, szef Inicjatywy Hydrotermalnej w Global Wellness Institute.

Według analityków rynku wellness trend ten spowodował odnawianie istniejących i budowanie nowych łaźni. Dwa lata w izolacji z powodu COVID-19 rozbudziło chęć odwiedzania łatwo dostępnych ośrodkóœ odnowy biologicznej. Przykładem jest powstanie na Manhattanie w Nowym Jorku filii słynnego Brooklyn Bathhouse.

Uratowane zostały także historyczne tureckie łaźnie Carlisle w Wielkiej Brytanii.

Specjaliści przewidują, że łaźnie będą kluczowe dla odzyskania i utrzymania zdrowia oraz potrzymania i nawiązania nowych kontaktów społecznych. „Miejskie łaźnie są jednym z rozwiązań w walce z izolacją i samotnością” – uważają eksperci Global Wellness Institute.

REKLAMA

Starożytna tradycja w XIX-wiecznej elektrociepłowni

W Polsce w trend powrotu do kąpielowej tradycji wpisuje się praca dyplomowa mgr inż. arch. Patrycji Janiszewskiej z Politechniki Wrocławskiej. Opracowała ona kompleksowy projekt zamiany dawnej elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach na łaźnie rzymskie dostępne dla mieszkańców tego miasta i wrocławian z odległej o zaledwie 10 km stolicy województwa dolnośląskiego.

Czytaj więcej: Hotele wellness powinny być przyjazne dla środowiska

Zbudowana w 1910 roku miejska elektrociepłownia zostanie wkrótce wyłączona z użytkowania ze względu na potrzebę odejścia od technologii, które przyczyniają się do ocieplenia klimatu. Zastąpi ją nowoczesna i przyjazna dla środowiska instalacja wybudowana w innym miejscu.

Projekt przewiduje utworzenie w opustoszałym obiekcie basenów, rzymskich saun, siłowni i innych usług związanych z wellness oraz rozrywką, edukacją i kulturą – co najważniejsze dostępnych dla wszystkich.

Projekt Łaźni Rzymskich w Siechnicach
materiały prasowe/Patrycja Janiszewska

Główną ideą było harmonijne połączenie trzech głównych sfer człowieka: ciała, umysłu oraz ducha, a także stworzenie przestrzeni stymulującej wszystkie zmysły. 

Nawiązanie do Starożytnego Rzymu

„Tematem pracy konkursowej stały się łaźnie publiczne będące nawiązaniem do łaźni Starożytnego Rzymu. Termy rzymskie były bowiem miejscem służącym nie tylko kultowi religijnemu czy utrzymaniu higieny, ale stanowiły bardzo ważny punkt życia społecznego, oferujący szeroką gamę różnych atrakcji i uciech, charakteryzował je także silny związek z kulturą i sztuką” – pisze autorka. 

W obiekcie przewidziano m.in. baseny z wodą o zróźnicowanej temperaturze, sauny, pokoje do masaży, park wodny, tężnię solankową, strefę sportu z siłownią i strefą fitness.

Czytaj więcej: Norwegia. Powstaje pierwszy niezależny energetycznie hotel wellness

Praca zajęła trzecie miejsce w konkursie na adaptację i modernizację Elektrociepłowni Czechnica zorganizowanym przez Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. oraz Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. 

Choć projekt spełnia wymagania miejscowego planu zagospodarowania oraz m.in. wytyczne konserwatora zabytków i Urzędu Miasta Wrocławia, nie ma jednak gwarancji, że zamiana elektrociepłowni na nowoczesny ośrodek spa zostanie zrealizowany.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.