Sauna to pomieszczenie zamknięte, w którego wnętrzu panuje wysoka temperatura. Pobyt w saunie ma działanie oczyszczające i poprawia krążenie, ma wpływ na ogólną kondycję i wydolność. Po seansie, który trwa zazwyczaj do kilkudziesięciu minut, zalecane jest schłodzenie się zimną wodą.
W zależności od wilgotności sauny dzieli się na suche – o temperaturze 60-110 st. i wilgotności 10-15 proc., saunę mokrą o temperaturze od 50-65 st. i wilgotności 20-40 proc. oraz saunę parową inaczej zwaną łaźnią rzymską o temperaturze 45-55 st. i wilgotności 40 proc. Odmianą łaźni mokrej, jest kąpiel w saunie o wilgotności 100 proc. i temperaturze 45-55 st. Celsjusza.
Sauna polecana jest m.in. osobom z astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, nadciśnieniem, dusznicą bolesną, bólami reumatycznymi, a nawet anoreksją. Kąpiel taka poprawia wydolność i wpływa na polepszenie ogólnego stanu zdrowia, także zdrowia psychicznego.
Sauna nie jest z kolei zalecana m.in. chorym na infekcje dróg oddechowych, w ostrym stanie astmatycznym, osobom z gruźlicą, z niewydolnością serca, po zawale. Inne przeciwwskazania to np. ciąża lub padaczka i… daltonizm oraz… posiadanie implantów, np. endoprotezy stawu biodrowego.
Zobacz także: saunamistrz.
Sauna istnieje w kulturze wschodniej Europy od tysięcy lat. Popularna jest głównie w Finlandii, Litwie, Łotwie, Estonii, Rosji i Ukrainie odgrywając m.in. rolę społeczną i kulturotwórczą.
Od 2014 roku w Polsce saunę i jej walory zdrowotno-społeczne promuje Polskie Towarzystwo Saunowe.
Z badań przeprowadzonych w Finlandii wynika, że mężczyźni, którzy regularnie korzystają z sauny są mniej narażeni na śmierć z powodów krążeniowych, a także z innych przyczyn, niż ich rówieśnicy. Wyniki analizy opublikowało pismo „JAMA Internal Medicine”. Z kolei z trwającego 20 lat badania przeprowadzonego na University of Eastern Finlad wynika, że zażywanie kąpieli w saunie przez mężczyzn 4-7 razy w tygodniu o 66 proc. zmniejszało prawdopodobieństwo zapadnięcia na demencję w porównaniu z grupą, która rzadziej odwiedza saunę.