Trzy kluczowe trendy dla biznesu beauty w 2024 roku

Najważniejsze trendy w biznesie beauty w 2024 roku

Globalna agencja Mintel, specjalizująca się w przeprowadzaniu rozbudowanych badań rynkowych, przedstawiła kluczowe trendy dla biznesu beauty na 2024 rok. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać prowadząc nowoczesny salon kosmetyczny, studio makijażu, czy gabinet stylizacji rzęs lub paznokci w 2024 roku. Poznaj najważniejsze trendy w biznesie beauty na ten rok!
kluczowe-trendy-dla-biznesu-beauty-na-2024-rok

Kluczowe trendy w biznesie beauty na 2024 rok wg Mintel

Za badania nad branżą kosmetyczną w Mintel odpowiada m.in. Andrew McDougall, dyrektor departamentu EMEA, jeden ze współautorów raportu Globalne trendy dla biznesu beauty 2024 stanowiącego inspirację do tej publikacji.  

W krótkim podsumowaniu raportu wspomina, że przeciążeni doświadczeniami pandemicznymi, kłopotami natury ekonomicznej, napięciami politycznymi, a nawet rewolucjami związanymi z rozwojem sztucznej inteligencji konsumenci, coraz bardziej zwracają uwagę na faktyczną wartość usług kosmetycznych i produktów pojawiających się na rynku. 

Poszukują w nich przede wszystkim wysokiej jakości, która jest dla nich ważniejsza od innych czynników, w oparciu o które podejmują decyzje zakupowe. Skłaniają się też w stronę produktów i rytuałów działających na ciało i ducha oraz personalizowanych przy pomocy nowoczesnych technologii oraz AI. Oto najważniejsze trendy w biznesie beauty na 2024 rok!

 

1. Wyrafinowana prostota kluczem do serc konsumentów

Jak wynika z raportu Mintel, konsumenci są coraz bardziej świadomi faktycznej wartości produktów kosmetycznych, czy zabiegów, które się im proponuje. W konsekwencji, ich oczekiwania co do ich jakości sukcesywnie się zwiększają – i co warto dodać, dotyczy to zarówno samych wyrobów lub usług, jak i np. standardów obsługi klienta. 

Konsumenci coraz częściej wybierają kosmetyki o prostych i skutecznych składach, które odgrywają dla nich większą rolę, niż powierzchowne czynniki takie jak np. opakowania. Za wartościowe uznają takie, których działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi – oczekują też uzasadniania wysokich wycen wyrobów wynikami badań. 

REKLAMA

Trendy dla biznesu beauty na 2024 rok wyraźnie wskazują więc, że na pierwszym miejscu w salonie kosmetycznym czy usług wellness należy postawić jakość. Tym bardziej, że jest ona coraz dokładniej i bardziej restrykcyjnie oceniana przez klientów, których świadomość z roku na rok rośnie. Wyrafinowana prostota powinna być dobrym kierunkiem na przyszłość. 

2. Piękno ciała i ducha

„W zdrowym ciele zdrowy duch” i na odwrót, a konsumenci zdają się być coraz bardziej świadomi nieodłącznego połączenia między umysłem, a ciałem. Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie Mintel, w wellness szukają synergii między tym, co dobre dla ciała, a kojące dla ducha

Jak te trendy w biznesie beauty na 2024 rok przejawiają się na rynku? Można w tym miejscu wspomnieć, że rewolucję przeżywa np. rynek wyrobów działających zarówno na urodę, jak i zdrowie – ziół suszonych, olejków roślinnych, adaptogenów i tym podobnych biohackerów.

Konsumenci korzystają też z bardziej ukierunkowanych na spokój ducha usług. Chętnie łączą np. zabiegi kosmetyczne na twarz z relaksacyjnymi masażami, czy seanse w saunach z foto- i muzykoterapią. Innymi słowy, po skorzystaniu z usług beauty czy produktów kosmetycznych, chcą nie tylko dobrze wyglądać, ale i świetnie się czuć

3. Usługi kosmetyczne a nowoczesne technologie

Przewiduje się, że nowoczesne technologie zrewolucjonizują rynek. Już teraz widać, jak ogromny mają na niego wpływ – widzimy np. dynamiczny rozwój tzw. wearables, czyli urządzeń ubieralnych, służących do monitorowania jakości snu, tętna serca, czy ciśnienia krwi. Za dobry przykład może posłużyć przedstawiona na zdjęciu do artykułu maska LED do fototerapii skóry, która pobudza jej gruczoły i  stymuluje procesy przemian komórkowych. 

Sztuczna inteligencja pozwala wprowadzać coraz więcej produktów i usług spersonalizowanych, precyzyjnie trafiających w potrzeby indywidualnych jednostek. Udowodniono już, że doskonale radzi sobie np. z diagnozowaniem schorzeń – robi to kilkadziesiąt razy szybciej i dokładniej od człowieka! 

Nowoczesne marki beauty stawiają więc nie tylko na jakość i uważność na potrzeby ciała i ducha, ale i innowacje. Nie walczą z postępem technologicznym, a dostosowują się do niego, oferując klientom produkty i usługi wykorzystujące nowoczesne rozwiązania, jak np. badania komputerowe stanu skóry, aplikacje wspierające w właściwej pielęgnacji po inwazyjnych zabiegach, czy też wspomniane maski do fototerapii.

Podsumujmy trendy dla biznesu beauty na 2024 rok

Jak wynika z raportu Mintel, wellness i branża beauty kroczą w kierunku jakości, synergii ciała i ducha oraz innowacji. Prowadząc salon kosmetyczny, punkt odnowy biologicznej, departament SPA, czy też klinikę lub gabinet usług dla zdrowia i urody, warto postawić na wysoką jakośćuważność i prostotę, polecane także przez Jeremiego McCarthy menadżerom biznesów SPA. 

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.