AI i ChatGPT - jak wykorzystać sztuczną inteligencję w zarządzaniu hotelem SPA i marketingu wellness?
Narzędzia AI, takie jak słynny już ChatGPT-4, mogą pomóc Ci w administracji i promocji obiektu oraz usług wellness. Jeśli zastanawiałeś się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w zarządzaniu hotelem SPA czy też innym miejscem kultywacji zdrowego i aktywnego trybu życia, ten tekst jest dla Ciebie. Dowiedz się, w jaki sposób używać narzędzi AI w zarządzaniu i marketingu z korzyścią dla Twojego biznesu. Gotowy, by poznać możliwości sztucznej inteligencji?
Czas sztucznej inteligencji! Poznaj narzędzia AI, które wyręczą Cię w pracy.
Choć w raporcie The Future of Wellness 2023 Trends od Global Wellness Summit nie wspomniano na temat narzędzi AI, to nie ulega wątpliwości, że w tym roku przeżywamy czas sztucznej inteligencji. Jej rosnącą popularność potwierdza fakt, że w ostatnich miesiącach powstało mnóstwo kursów i szkoleń z wykorzystywania ChatGPT-4 i innych silników.
Nic dziwnego, skoro zalety sztucznej inteligencji mogą docenić pracownicy niemal każdej branży. Wellness nie jest tu wyjątkiem – właściciele i menadżerowie hoteli SPA i obiektów wellness mogą wykorzystywać AI na wiele sposobów. Nie chodzi przy tym jedynie o owiany sławą ChatGPT-4. W sieci można znaleźć też inne aplikacje webowe i mobilne oparte o sztuczną inteligencję, które wykazują podobnie duży potencjał.
Szczególnie warto zwrócić uwagę na te, z których można korzystać całkowicie za darmo, obsługując je zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Takim bezpłatnym narzędziem AI jest np. wbudowany w przeglądarkę Microsoft Edge Bing Chat. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak z niego korzystać i jakich efektów się spodziewać.
AI jako pomoc w administracji i marketingu obiektów wellness
Skrypty oparte o AI wbudowane są tak naprawdę w większość aplikacji dla właścicieli i menadżerów hoteli, ośrodków wypoczynkowych i SPA, klinik medycznych, czy centrów fitness.To właśnie mechanizmy sztucznej inteligencji wdrożone w programach do zarządzania obiektami sprawują pieczę nad:
- dostępnością wolnych pokoi i terminów zajęć, zabiegów, czy konsultacji medycznych, którą aktualizuje w oparciu o dane wprowadzone przez pracowników obiektu (np. liczbę dostępnych miejsc i grafiki pracy osób prowadzących zajęcia) oraz uzyskane z systemów i aplikacji rezerwacyjnych;
- przepływem informacji pomiędzy pracownikami i klientami obiektu (np. dostarczaniem potwierdzeń i przypomnień o rezerwacjach, dystrybucją ofert specjalnych, czy przesyłaniem zaproszeń do recenzowania pobytów i usług).
W praktyce, narzędzia AI przydają się zawsze, gdy brakuje czasu lub rąk do pracy, a trzeba wykonać coś na ASAP. Tym czymś może być np. wegańskie menu na czas weekendu tematycznego odbywającego się na terenie obiektu. Poniżej zobaczysz, jak AI radzi sobie z jego przygotowaniem. Bing Chat stworzył to menu w niecałą MINUTĘ!
5 podpowiedzi, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w zarządzaniu hotelem SPA i obiektami wellness
Nie znasz się na narzędziach AI i nie do końca wiesz, jakie są ich możliwości? Zastanawia Cię, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w zarządzaniu i marketingu hotelu SPA czy obiektu wellness? Mamy dla Ciebie 5 gotowych sposobów na ich użycie. Zobacz, jak wiele czasu możesz zaoszczędzić, powierzając sztucznej inteligencji:
1. Pozyskiwanie informacji do uzupełnienia w materiałach marketingowych
2. Zbieranie danych o cenach i ofertach lokalnej konkurencji.
Optymalizacja cen to duże wyzwanie, szczególnie w branży turystycznej i wellness. Zdecydowanie warto je dostosować do realiów rynku lokalnego i tego, co proponuje bezpośrednia konkurencja. Ręczna analiza i porównywanie ich ofert może jednak zająć dużo czasu. O ceny pobytów u konkurencji można jednak z powodzeniem zapytać ChatGPT-4 i inne narzędzia AI. Oto, z jakim efektem:
UWAGA: To od dokładności Twojego zapytania zależą wyniki, jakie otrzymasz. W powyższym przykładzie poprosiliśmy AI o podanie cen obowiązujących w obiektach czterogwiazdkowych z basenem na terenie Wrocławia. Choć BingChat nie był w stanie podać dokładnych kosztów dla pobytów czerwcowych ze śniadaniami dla dwóch osób, to wymienił ceny za pojedyncze noclegi.
3. Tworzenie nazw i opisów zajęć grupowych / zabiegów
Chcesz, by oferta Twoich zajęć wellness czy zabiegów SPA przyciągnęła więcej klientów? Spróbuj wykorzystać sztuczną inteligencję do stworzenia takich nazw i opisów, które wyróżnią ich ofertę na tle innych. Zobacz, jak poradził sobie z tym zadaniem BingChat, który miał nazwać i opisać rodzinne zajęcia wellness.
UWAGA: Nie ulega wątpliwości, że nazwy i opisy nie należą do najbardziej unikalnych. Na okoliczność kompletnego braku weny będą jednak idealne – tym bardziej, że zawsze można je ulepszyć wedle własnego uznania.
4. Przygotowywanie podziękowań dla gości
Załóżmy, że w Twoim obiekcie już po raz trzeci odbyła się duża i ważna konferencja – np. zlot kardiologów. Warto podziękować im za lojalność wobec miejsca, zachęcając do ponownej organizacji wydarzenia w obiekcie. Sztuczna inteligencja może Ci pomóc w przygotowaniu takich podziękowań – nie obawiaj się dać jej szczegółowych i wymagających wytycznych!
UWAGA: Jak widzisz, podziękowania prezentują się całkiem nieźle – w zasadzie wystarczy przerzucić żart o kardiologach na początek, nie uprzedzając o zamiarze jego wykorzystania i „ułożyć” nieco tekst, by brzmiał bardziej naturalnie. W ten sam sposób możesz wykorzystać sztuczną inteligencję do pisania próśb o recenzje obiektu, czy też zaproszeń do udziału w nowych zajęciach.