Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w zarządzaniu hotelem SPA?

AI i ChatGPT - jak wykorzystać sztuczną inteligencję w zarządzaniu hotelem SPA i marketingu wellness?

Narzędzia AI, takie jak słynny już ChatGPT-4, mogą pomóc Ci w administracji i promocji obiektu oraz usług wellness. Jeśli zastanawiałeś się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w zarządzaniu hotelem SPA czy też innym miejscem kultywacji zdrowego i aktywnego trybu życia, ten tekst jest dla Ciebie. Dowiedz się, w jaki sposób używać narzędzi AI w zarządzaniu i marketingu z korzyścią dla Twojego biznesu. Gotowy, by poznać możliwości sztucznej inteligencji? 

jak-wykorzystac-sztuczna-inteligencje-w-zarzadzaniu-marketingu-hotelu-spa
Czas sztucznej inteligencji! Poznaj narzędzia AI, które wyręczą Cię w pracy.

Choć w raporcie The Future of Wellness 2023 Trends od Global Wellness Summit nie wspomniano na temat narzędzi AI, to nie ulega wątpliwości, że w tym roku przeżywamy czas sztucznej inteligencji. Jej rosnącą popularność potwierdza fakt, że w ostatnich miesiącach powstało mnóstwo kursów i szkoleń z wykorzystywania ChatGPT-4 i innych silników. 

Nic dziwnego, skoro zalety sztucznej inteligencji mogą docenić pracownicy niemal każdej branży.  Wellness nie jest tu wyjątkiem – właściciele i menadżerowie hoteli SPA i obiektów wellness mogą wykorzystywać AI na wiele sposobów. Nie chodzi przy tym jedynie o owiany sławą ChatGPT-4. W sieci można znaleźć też inne aplikacje webowe i mobilne oparte o sztuczną inteligencję, które wykazują podobnie duży potencjał. 

Szczególnie warto zwrócić uwagę na te, z których można korzystać całkowicie za darmo, obsługując je zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Takim bezpłatnym narzędziem AI jest np. wbudowany w przeglądarkę Microsoft Edge Bing Chat. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak z niego korzystać i jakich efektów się spodziewać. 

REKLAMA
AI jako pomoc w administracji i marketingu obiektów wellness

Skrypty oparte o AI wbudowane są tak naprawdę w większość aplikacji dla właścicieli i menadżerów hoteli, ośrodków wypoczynkowych i SPA, klinik medycznych, czy centrów fitness.To właśnie mechanizmy sztucznej inteligencji wdrożone w programach do zarządzania obiektami sprawują pieczę nad: 

  • dostępnością wolnych pokoi i terminów zajęć, zabiegów, czy konsultacji medycznych, którą aktualizuje w oparciu o dane wprowadzone przez pracowników obiektu (np. liczbę dostępnych miejsc i grafiki pracy osób prowadzących zajęcia) oraz uzyskane z systemów i aplikacji rezerwacyjnych;
  • przepływem informacji pomiędzy pracownikami i klientami obiektu (np. dostarczaniem potwierdzeń i przypomnień o rezerwacjach, dystrybucją ofert specjalnych, czy przesyłaniem zaproszeń do recenzowania pobytów i usług).
Taka automatyzacja jest już praktycznie standardem, więc nie zwraca się na nią większej uwagi. Teraz, gdy dostęp do sztucznej inteligencji jest otwarty, pomysłów na jej wykorzystanie pojawiło się znacznie więcej. Ich liczbę ogranicza w zasadzie jedynie ludzka wyobraźnia – w końcu to od zapytań użytkownika zależy zarówno jakość, jak i użyteczność prezentowanych przez AI wyników. 

W praktyce, narzędzia AI przydają się zawsze, gdy brakuje czasu lub rąk do pracy, a trzeba wykonać coś na ASAP
Tym czymś może być np. wegańskie menu na czas weekendu tematycznego odbywającego się na terenie obiektu. Poniżej zobaczysz, jak AI radzi sobie z jego przygotowaniem. Bing Chat stworzył to menu w niecałą MINUTĘ!
chatgpt-jak-wykorzystac-w-zarzadzaniu-hotelem-do-przygotowania-menu
5 podpowiedzi, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w zarządzaniu hotelem SPA i obiektami wellness 

Nie znasz się na narzędziach AI i nie do końca wiesz, jakie są ich możliwości? Zastanawia Cię, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w zarządzaniu i marketingu hotelu SPA czy obiektu wellness? Mamy dla Ciebie 5 gotowych sposobów na ich użycie. Zobacz, jak wiele czasu możesz zaoszczędzić, powierzając sztucznej inteligencji: 

 

1. Pozyskiwanie informacji do uzupełnienia w materiałach marketingowych 

Nie od dziś wiadomo, że w marketing hoteli i obiektów noclegowych potrzebuje wsparcia informacjami o atutach ich lokalizacji. Na stronie internetowej i w innych materiałach promocyjnych warto umieścić np. listę atrakcji turystycznych w okolicy, czy orientacyjne czasy dojazdów z największych miast. Oto, jak sztuczna inteligencja poradziła sobie z tą drugą.
bing-chat-narzedzia-AI-w-zarzadzaniu-hotelem

2. Zbieranie danych o cenach i ofertach lokalnej konkurencji. 

Optymalizacja cen to duże wyzwanie, szczególnie w branży turystycznej i wellness. Zdecydowanie warto je dostosować do realiów rynku lokalnego i tego, co proponuje bezpośrednia konkurencja. Ręczna analiza i porównywanie ich ofert może jednak zająć dużo czasu. O ceny pobytów u konkurencji można jednak z powodzeniem zapytać ChatGPT-4 i inne narzędzia AI. Oto, z jakim efektem: 

jak-wykorzystac-ai-do-optymalizacji-cen

UWAGA: To od dokładności Twojego zapytania zależą wyniki, jakie otrzymasz. W powyższym przykładzie poprosiliśmy AI o podanie cen obowiązujących w obiektach czterogwiazdkowych z basenem na terenie Wrocławia. Choć BingChat nie był w stanie podać dokładnych kosztów dla pobytów czerwcowych ze śniadaniami dla dwóch osób, to wymienił ceny za pojedyncze noclegi. 

3. Tworzenie nazw i opisów zajęć grupowych / zabiegów

Chcesz, by oferta Twoich zajęć wellness czy zabiegów SPA przyciągnęła więcej klientów? Spróbuj wykorzystać sztuczną inteligencję do stworzenia takich nazw i opisów, które wyróżnią ich ofertę na tle innych. Zobacz, jak poradził sobie z tym zadaniem BingChat, który miał nazwać i opisać rodzinne zajęcia wellness.

jak-wykorzystac-bing-chat-gpt-do-kreatywnych-zadan

UWAGA: Nie ulega wątpliwości, że nazwy i opisy nie należą do najbardziej unikalnych. Na okoliczność kompletnego braku weny będą jednak idealne – tym bardziej, że zawsze można je ulepszyć wedle własnego uznania.

4. Przygotowywanie podziękowań dla gości 

Załóżmy, że w Twoim obiekcie już po raz trzeci odbyła się duża i ważna konferencja – np. zlot kardiologów. Warto podziękować im za lojalność wobec miejsca, zachęcając do ponownej organizacji wydarzenia w obiekcie. Sztuczna inteligencja może Ci pomóc w przygotowaniu takich podziękowań – nie obawiaj się dać jej szczegółowych i wymagających wytycznych!

jak-wykorzystac-sztuczna-inteligencje-do-napisania-podziekowan

UWAGA: Jak widzisz, podziękowania prezentują się całkiem nieźle – w zasadzie wystarczy przerzucić żart o kardiologach na początek, nie uprzedzając o zamiarze jego wykorzystania i „ułożyć” nieco tekst, by brzmiał bardziej naturalnie. W ten sam sposób możesz wykorzystać sztuczną inteligencję do pisania próśb o recenzje obiektu, czy też zaproszeń do udziału w nowych zajęciach. 

5. Tłumaczenie materiałów 

Masz gotowe oferty dla klientów, a chcesz poszerzyć ich grono o osoby z całego świata? Dzięki narzędziom AI możesz szybko i całkowicie bezpłatnie przetłumaczyć teksty ze swojej strony internetowej, social media, czy ulotek, by cieszyć się większym zainteresowaniem turystów spoza Polski. Oczywiście, tłumaczenia AI nie są tak dobre jak te wykonane przez profesjonalnego tłumacza – nadal jednak mogą odciążyć Cię od konieczności samodzielnego prezentowania oferty obiektu klientom posługującym się innymi językami. Wystarczy, że prześlesz im materiały przetłumaczone przez AI. 

Chat-GPT i narzędzia AI to prawdziwe wsparcie! 
Można powiedzieć, że właśnie przeszedłeś bezpłatny kurs ChatGPT i narzędzi AI. Podpowiedzieliśmy Ci, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w zarządzaniu i marketingu hotelu SPA, obiektu wellness, czy usług, które świadczysz. Sam jednak możesz znaleźć znacznie więcej zastosowań AI w swoim biznesie. Jesteśmy ciekawi, jak bardzo możesz ułatwić sobie pracę. 

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.