„Wakacje w trudnych czasach”. Polacy zostają w kraju

Polak wyda więcej, wakacje spędzi w Polsce

Po dwóch latach pandemii bardzo chcemy wyjechać. O połowę spadła liczba badanych, którzy rezygnują z wakacji z obawy o zdrowie – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Banków Polskich. Rośnie jednak odsetek Polaków rezygnujących z wypoczynku, bo jest za drogo (32 proc.). Winne są: inflacja, wojna, wzrost cen paliw i nośników energii. Jednocześnie o 11 proc. wzrosła liczba Polaków, którzy deklarują, że na urlop wydadzą więcej niż rok wcześniej.

Wakacje w Polsce
AdobeStock

Związek Banków Polskich sprawdził, że przeciętny Polak wyda w tym roku na wakacje 1358 zł na osobę. Średnio przeznaczona na letni wypoczynek kwota jest wyższa o 11,1 proc. niż ta, którą zamierzaliśmy przeznaczyć na urlop w poprzednie wakacje. W 2021 roku przeciętny Polak miał w letnim budżecie średnio 1222 zł na osobę.

Większość deklaruje wzrost wydatków

Większe wydatki w porównaniu z rokiem ubiegłym deklaruje znacząca większość – 38 proc. badanych odpowiada, że „raczej” wyda więcej, 14 proc. odpowiada, że „zdecydowanie” poniesie większe wydatki na wakacje.

– Powodem jest m.in. wysoka inflacja w Polsce, która wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego codziennego życia. 29 proc. respondentów raczej nie planuje wydać więcej niż rok temu. Zdecydowanie „nie” odpowiedziało 6 proc. – powiedział Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Czytaj więcej: X Mistrzostwa Polski Saunamistrzów

Skąd weźmiemy pieniądze na wakacje? 

– Polacy zamierzają wakacyjny wypoczynek sfinansować przede wszystkim z własnych pieniędzy. Wykorzystają oszczędności i bieżące dochody. Tylko nieliczni zdecydują się na zaciągnięcie kredytu czy pożyczki (3 proc.). 65 proc. badanych zdecydowanie odrzuca taką możliwość – dodaje Przemysław Barbrich.

Najczęściej wydajemy do 5 tys. zł

Podobnie jak w ubiegłym roku najwięcej Polaków – 34 proc. – deklaruje, że za wyjazd wakacyjny zapłacą między 2,5 tys. zł a 5 tys. zł. 

Budżet poniżej 1,5 tys. zł planuje przeznaczyć na wakacje 16 proc. respondentów, przy czym kwota ta jest mniejsza niż w ubiegłym roku. Wówczas nakłady wysokości 1500 zł na urlop deklarowało 21 proc. badanych.

Czytaj więcej: Wakacje w krajowym hotelu wybiera 1 proc. Polaków

Z kolei wydatki pomiędzy 1,5 tys. zł a 2,5 tys. zł zaplanowało 22 proc. Polaków.

Nieznacznie wzrósł odsetek osób planujących wyjazd wakacyjny za kwotę pomiędzy 5 a 10 tys. zł. Taką deklarację złożyło 16 proc., podczas gdy w ubiegłym roku było to 13 proc.

REKLAMA
Na wakacje wybieramy się do… Polski

Z raportu „Wakacje w trudnych czasach” wynika też, że zdecydowana większość badanych zamierza spędzać wakacje w kraju. Wybór taki zadeklarowało 61 proc. badanych. 

Za granicę wybiera się 18 proc. zapytanych, a nigdzie nie wyjedzie 15 proc.

Dodatkowo 38 proc. respondentów zadeklarowało, że zazwyczaj nie korzysta z wyjazdów wypoczynkowych. To mniej więcej tyle samo, ile w poprzednich latach.

Czytaj więcej: Geografia wellness. Czas na inwestycje

Niepokoi jednak fakt, że o 3 proc wzrosła liczba osób, które nie wyjadą nigdzie, bo ich zwyczajnie nie stać. Rok temu pozostanie w domu zadeklarowało 29 proc. Polaków. W tym roku z powodów ekonomicznych z jakiegokolwiek wyjazdu rezygnuje aż 32 proc. badanych.

Jednocześnie Polacy przestali się jednak bać pandemii COVID-19. Odsetek osób, które z wyjazdów rezygnują w związku z zagrożeniem epidemiologicznym oraz z obawy o życie i zdrowie swoje a także swoich najbliższych wyniósł 8 proc.

Remont, wesele, zakupy i nauka języka
Tradycyjnie część ankietowanych wykorzysta wakacje na remont mieszkania czy domu. Zrobi tak 17 proc. badanych. 6 proc. zapytanych kupi latem nowy sprzęt RTV lub przeznaczy pieniądze na okolicznościowe imprezy, takie jak np. wesela (12 proc.)Zakup nowego auta w tym okresie planuje 4 proc. badanych.

Czytaj więcej: Polska strona World Wellness Weekend

W tym roku 2 proc. respondentów planuje uczyć się języków obcych w okresie wakacyjnym, podczas gdy w ubiegłym roku ankietowani nie mieli takich planów.

Badanie „Wakacje Polaków” było realizowane w dniach 20-25 maja na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej. Badanie wykonano metodą CAWI.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.