Ajurweda wraca do wellness!
Ajurweda to tradycyjna, indyjska sztuka dobrego życia, której celem jest zachowanie naturalnej równowagi między ciałem, umysłem i duchem. Ta znana od tysięcy lat dziedzina praktycznie zawsze inspirowała branżę SPA i wellness. Teraz, jest przez nią coraz częściej bezpośrednio adresowana. W jaki sposób ajurweda wraca do wellness i ośrodków SPA w Europie i na całym świecie?

Ajurweda w europejskich resortach SPA
Na mapie Europy pojawiają się hotele, resorty i obiekty SPA, w których ajurweda stanowi podstawę oferty wellness. Z ajurwedyjskiej ucieczki od zgiełku codziennego życia można skorzystać m.in. w otwartym w 2023 roku hotelu Engel Ayurpura we włoskich Dolomitach. W obiekcie dostępne jest nie tylko mnóstwo unikalnych atrakcji wellness, takich jak m.in. przeszklona sauna z widokiem na dziewiczy las, ale też tradycyjnych, typowo ajurwedyjskich zabiegów takich jak m.in. shirodhara (polewanie olejkiem), abhyangam (masaż detoksykacyjny) czy masaż głowy i stóp.
Typowo ajurwedyjskie praktyki oferuje także Ayurdeva Resort Sonnhof w Austrii, gdzie dalekowschodnie podejście do wellbeeingu zaimplementowano nawet w najmniejszych szczegółach dotyczących działalności obiektu. Podobną strategię rozwoju przyjął ośrodek Ayurveda Parkschlösschen w Niemczech. Kultowe ajurwedyjskie zabiegi oferują od niedawna również popularne w Wielkiej Brytanii SPA w Bulgari Hotel London i Herb House SPA w Limewood Hotel.
Ajurweda zyskuje na popularności
Europejski rynek SPA czerpie coraz więcej z tradycyjnej medycyny dalekowschodniej – naśladuje w tej materii znane azjatyckie resorty takie jak kultowa już Andana w indyjskich Himalajach, której Goście mogą doświadczyć najbardziej autentycznych praktyk ajurwedyjskich na świecie. Jak wspomina European SPA Magazine w publikacji źródłowej, w oparciu o którą powstał ten artykuł, na rynku SPA przewiduje się dwucyfrowy wzrost liczby praktyk ajurwedyjskich każdego roku w ciągu najbliższych 3 lat.
Prognoza ta nie powinna być zaskoczeniem, zważywszy na to, że jak wynika z przytoczonych w tekście wypowiedzi menadżerów i reprezentantów znanych obiektów SPA z Europy, cenione hotele i resorty wellness nie tylko poszukują inspiracji w tradycjach dalekiego wschodu, ale też inwestują w specjalistów od ajurwedy czy np. sztuki Reiki, którzy pomagają im wprowadzać do oferty jeszcze bardziej autentyczne praktyki ajurwedyjskie. Pozostaje tylko czekać, aż inne obiekty pójdą ich śladem.
Prowadząc własny hotel SPA czy obiekt wellness, warto zainspirować się działaniami wyżej wymienionych marek – tym bardziej, że praktyki ajurwedyjskie nie należą do szczególnie skomplikowanych czy trudnych do wdrożenia, a doskonale odpowiadają na większość problemów, z jakimi borykają się współcześni ludzie szukający ukojenia w SPA. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób wprowadzić ajurwedę do zarządzanego hotelu SPA czy obiektu wellness.
Jak wprowadzić ajurwedę do SPA?
Wprowadzenie praktyk ajurwedyjskich do oferty SPA nie jest tak naprawdę trudne – można uznać bowiem za nie wszystkie, które zgodne są z zasadami tej tradycyjnej, indyjskiej sztuki. Można do nich zaliczyć np. poranne i wieczorne rytuały relaksacyjne z wykorzystaniem sił pięciu żywiołów (w ajurwedzie uznaje się za nie ziemię, wodę, ogień powietrze i eter), które powinny być indywidualnie dobierane do potrzeby każdego człowieka, w zależności od żywiołów, które w nim dominują.
Warto też oferować Gościom zabiegi oczyszczające Shodhana – na przykład, holistyczny program detoksykacyjny Panchakarma obejmujący pięć procedur oczyszczających, w tym terapie manualne, zabiegi na ciało, medytację i jogę, które oferowane są przecież w większości obiektów SPA i wellness. Zalecenia ajurwedy można także stosować w żywieniu Gości – wysatrczy, że będzie im się podawać jedynie proste, pożywne posiłki na bazie ekologicznych składników znanego pochodzenia, które będą wspierały Gości w odzyskaniu wewnętrznej równowagi witamin i minerałów.
Dobrze też wykorzystywać w swoim SPA zioła i rośliny używane w naturalnej medycyjnie indyjskiej, takie jak między innymi:
- Ashwagandha;
- Neem;
- Brahmi;
- Amla;
- Kurkuma;
- Tripala;
Wspomniane wyżej składniki wykorzystywane są do produkcji wielu kosmetyków dla SPA czy funkcjonalnych suplementów diety. Niektórych z nich można używać w aromaterapii czy kuchni.
Podsumowanie
Ajurweda, czyli tradycyjna medycyna indyjska, a właściwie – filozofia zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia, przeżywa swój renesans. Najlepsze ośrodki SPA w Europie czerpią z jej dobrodziejstw na potęgę i dumnie wprowadzają praktyki ajurwedyjskie do swoich ofert. Czy Twoje SPA również podąża za tym trendem?