Polityka wellness może zmniejszyć wydatki na służbę zdrowia!

Trendy wellness 2023: polityka dobrego samopoczucia może zmniejszyć wydatki na służbę zdrowia!

W raporcie Przyszłość Wellness 2023 przedstawiającym globalne trendy wellness 2023, Thierry Malleret sugeruje, że organizacje rządowe powinny współpracować z branżą wellness, a nawet,  rozważyć jej oficjalne finansowanie. Według eksperta z Global Wellness Institute, polityka dobrego samopoczucia może bowiem pomóc zmniejszyć wydatki na służbę zdrowia. Czy inwestycje w politykę wellness mogłyby zredukować koszty ochrony zdrowia w Polsce? Zastanówmy się. 

polityka-wellness-koszty-ochrony-zdrowia-w-polsce-2023

Polityka dobrego samopoczucia sposobem na obniżenie kosztów ochrony zdrowia

Jak słusznie zauważył autor publikacji, Lepiej zapobiegać, niż leczyć – tym bardziej, że ludzkie zdrowie jest nieodłącznie związane z kondycją gospodarki. Tylko w pełni zdrowi fizycznie i psychicznie obywatele mogą budować silne społeczności. Kłopoty zdrowotne generują duże straty finansowe po stronie przedsiębiorców i rządów, a tym samym całych Państw.

Autor przytacza dramatyczne liczby z USA. Jak wyglądają podobne wskaźniki w Polsce? Weźmy choćby zwolnienia lekarskie, z których w 2022 roku skorzystało 27 milionów rodaków. Łączna liczba dni ich absencji w pracy wyniosła aż 288,8 milionów. Gdyby założyć, że pracodawca traci na każdym dniu l4 pracownika 1,5 zł, zwolnienia lekarskie uszczupliły kieszenie właścicieli firm o pół miliarda. 

Teraz spójrzmy na wydatki na służbę zdrowia 2023 – w planie budżetowym na ten rok przewidziano koszty ochrony zdrowia równe 165 miliardów. To ogromna kwota obejmująca nie tylko utrzymanie szpitale, ale i działania z zakresu polityki dobrego samopoczucia. W jakim kierunku powinno się je poprowadzić? Co mówi na ten temat ekspert? 

Polityka wellness, czyli co właściwie? Przykłady działań pro wellness zmniejszających wydatki na służbę zdrowia

Thierry Malleret podkreśla, że trudno określić, czym właściwie jest polityka wellness. Według eksperta, można nazwać tak każdą, która wspiera którykolwiek lub kilka z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W uproszczeniu, polityka dobrego samopoczucia sprzyja zdrowemu i zrównoważonemu życiu. Cele i środki w niej uwzględnione zależą jednak od czynników lokalnych.

REKLAMA


Za przykłady rządowych działań pro wellness mogą posłużyć następujące przypadki ze świata:

  • Portugalia, która w 2021 roku wprowadziła prawo ignorowania telefonów służbowych poza godzinami pracy. Zakazała też wysyłania sms’ów i maili do pracowników. Analogiczne zasady wspierające work-life balance wprowadzają kolejne państwa. 
  • Japonia, gdzie w 2018 zaakceptowano projekt Stuletnie Życie, którego odpowiedniki wdrażane są w państwach doświadczających niskiego przyrostu naturalnego. Projekt obejmował kilkadziesiąt działań – od poprawy wynagrodzeń pracowników opieki długoterminowej, przez rozszerzenie ich edukacji w połowie kariery, aż po podniesienie poziomu zatrudnienia osób starszych.
  • Francja, w której od 2016 roku funkcjonuje rygorystyczna polityka przeciwdziałania otyłości. Obejmuje ją m.in. zakaz stawiania automatów ze słonymi i słodkimi przekąskami w placówkach edukacyjnych i publicznych, a nawet zakaz sprzedaży napoi słodzonych i gazowanych w gastronomii. Jednym z działań zapożyczonych z tej polityki jest opodatkowanie napojów gazowanych wprowadzone w 85 krajach na świecie. 
  • Chiny, gdzie w latach 2018-2017 udało się zredukować emisję gazów cieplarnianych o 40%. Programy ograniczające zanieczyszczenia powietrza należą do najbardziej popularnych, a ich elementy można spotkać we wszystkich średnio i mocno rozwiniętych krajach na świecie. 
  • Wielka Brytania, która w 2022 roku zaakceptowała dziesięcioletni program Polityka wellbeing i zdrowia psychicznego, wzmacniający koncentrację na well-being ducha. W planie uwzględniono m.in. model pozytywnej edukacji w zakresie radzenia sobie ze stresem i problemami emocjonalnymi, zwiększenia wskaźnika satysfakcji z życia, zredukowanie liczby samobójstw i tym podobne. 

Polityka dobrego samopoczucia - w jakim kierunku zmierza?

Thierry Malleret uważa, że polityka wellness będzie się rozwijać i obejmować coraz więcej obszarów. Zazębiające się z planami ekologicznymi, czy finansowymi projekty pro wellness, zakładają bowiem inwestycję środków publicznych w coraz to różniejsze zadania. Zdaniem eksperta, ich lista będzie się tylko zwiększać wraz z rozwojem technologii i wzrostem ciekawych możliwości. 

Podkreśla, że polityka dobrego samopoczucia będzie stawała się coraz bardziej zdecydowana. Rozwiązania takie zakaz grania w gry online dla dzieci, obowiązujący w ciągu tygodnia roboczego w Chinach od 2020 roku, staną się konieczne. Thierry Mallet sądzi również, że efekty prowadzenia takiej polityki będą zauważalne na poziomach lokalnych. To tam właśnie zredukują według niego koszty ochrony zdrowia poprzez poprawę jakości życia.

Globalne trendy wellness 2023 w Polsce - działania pro wellbeing

Omówiony przez Thierre’go Malleret’a trend wyczuwa się także w Polsce. Podniesienie wydatków na  infrastrukturę rekreacyjną w miastach, projekty Budżetu Obywatelskiego, plany edukacji ekologicznej – to wszystko należy do polityki wellness. Czy skutecznej? Tego dowiemy się w następnych latach, a tymczasem, trzymamy kciuki, by koszty ochrony zdrowia dzięki nim tylko zmalały. 

Poniżej lista  trendów raportu The Future of Wellness 2023 Trends, który można znaleźć tutaj.

1. Wellness + społeczność: Wellness na ratunek epidemii samotności (autorka: Beth McGroarty)

2. Wellness + podróże: Od globalnego szwedzkiego stołu do hiper-rdzennych mieszkańców (autorka: Elaine Glusac)

3. Wellness + miejsca pracy: Dobre samopoczucie w miejscu pracy wreszcie zaczyna coś znaczyć (autorka: Skyler Hubler i Cecelia Girr)

4. Wellness + uroda: Od „czystych formuł” do biotechnologicznego piękna (autorka: Jessica Smith)

5. Wellness + otyłość: Jak aktywować tłuszcz brązowy dzięki krioterapii? (inspiracja:  publikacja Michael’a Roizena,MD) 

6. Wellness + miasta: Infrastruktura wellness i SPA szansą dla miast (inspiracja: publikacja Robbiego Hammonda i Omara Toco-VVary)

7. Wellness + państwa: Polityka wellness może zmniejszyć wydatki na ochronę zdrowia! (inspiracja:  publikacja Thierry’ego Malleret’a)

8. Wellness + woda: Niebieska, gorąca i dzika (autorka: Jane Kitchen)

9. Wellness + sport: Nowe modele biznesowe dla hotelarstwa (autorka: Lisa Starr)

10. Wellness + zmysły: Integracja multisensoryczna (autorka: Ari Peralta)

11. Wellness + biohacking: Dziki, dziki zachód biohackingu (autor: Marc Cohen, MD)

12. Wellness + wiara: Mieć wiarę w biznesie (autor: Brian Grim).

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.