Branża spa pomaga uchodźcom

Sauny i stoły do fizjoterapii na pomoc uciekającym z Ukrainy

Międzynarodowe Stowarzyszenie Sauny zapewni mobilne sauny i obsługujących je wolontariuszy dla uchodźców, którzy uciekają z Ukrainy, gdzie trwa wojna z rosyjskim agresorem. W pierwszej kolejności urządzenia trafią do wybranych miejsc w Polsce i na Litwie. Habys, producent stołów do masażu i rehabilitacji, chce wspomóc fizjoterapeutów i masażystów zza wschodniej granicy swoim sprzętem, by łatwiej im było podjąć pracę w nowym miejscu.

AdobeStock

Program pomocy Sauna Aid, który zapewni ruchome sauny uchodźcom z Ukrainy koordynowany jest przez filie Międzynarodowego Stowarzyszenia Saun (ISA) w Polsce, Czechach, Niemczech, Litwie, Norwegii, Danii, Wielkiej Brytanii i Finlandii. To one decydują, dokąd wysłać sauny oraz zapewniają wolontariuszy do ich obsługi i konserwacji.

Sauna promuje pokój i zdrowy rozsądek

Inicjatywę nagłośnił Mikkel Aaland, norwesko-amerykański fotograf, autor kilkunatu wydawnictw fotograficznych, któremu rozgłos przyniosła książka „Sweat” (tłum. „Pot”) z 1978 roku, będąca ilustrowaną historią parowych kąpieli.

– Sauna nie jest uważana za luksus i nie chodzi tu tylko o czystość. To wydarzenie społeczne, towarzyskie, które łączy ludzi młodych i starych, bogatych i biednych – mówi Mikkel Aaland. – Sauna promuje pokój i zdrowy rozsądek – podkreśla.

Czytaj więcej: Polak mistrzem świata w saunie

Stowarzyszenie wyjaśnia, że sauna w wielu regionach świata jest tradycyjną forma spędzania czasu i dbania o zdrowie. To dlatego w 2011 roku po trsunami i katastrofie elektrowni jądrowej w Fukushimie w Japonii Japońskie Stowarzyszenie Sauny wraz z ISA przez kilka tygodni utrzymywało namiotową saunę używając jej do pomocy w odkażeniu się ponad tysiącu mieszkańcom poszkodowanym w katastrofie.

Sauna namiotowa. Fot. AdobeStock
Dyplomacja w saunie polityczną szansą 

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że dla Ukrainców sauna, to ważny element tradycji nazywany „drugą matką”. Dlatego zapewnienie możliwości korzystania z niej może pomóc w zwalczeniu stresu i powrocie do psychicznego komfortu ludziom uciekającym z rodzinnego kraju

ISA wyszło także z inicjatywą zapewnienia „saunowej dyplomacji” – miejsca, w którym w saunie ukraińscy i rosyjscy urzędnicy mogliby wspólnie dojść do porozumienia, by zażegnać konflikt. 

Czytaj więcej: Rekordowy World Wellness Weekend 2022

Stowarzyszenie przypomina, że za czasów zimnej wojny fiński premier Urho Kekkonen wykorzystał tajną saunę w Helsinkach do prowadzenia rozmów z sowieckimi i zachodnimi przywódcami. 

Sauna International Association promuje saunę i jej dobroczyny wpływ na zdrowie człowieka od 1958 roku m.in. poprzez nagłaśnianie badań naukowych potwierdzających korzyści płynące z saunowania.

REKLAMA
Sprzęt do fizjoterapii dla masażystów ze Wschodu

Do akcji pomocy włączył się także producent stołów do masażu i fizjoterapii, firma Habys, która chce wesprzeć fizjoterapeutów i masażystów, uciekających przed wojną w „stworzeniu godnych warunków do pracy i możliwości wykonywania swojego zawodu podczas pobytu w Polsce”.

„Oferujemy pomoc w zorganizowaniu niezbędnych narzędzi do pracy w zawodzie” – pisze firma na Facebooku.

 

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.