Sauny i stoły do fizjoterapii na pomoc uciekającym z Ukrainy
Międzynarodowe Stowarzyszenie Sauny zapewni mobilne sauny i obsługujących je wolontariuszy dla uchodźców, którzy uciekają z Ukrainy, gdzie trwa wojna z rosyjskim agresorem. W pierwszej kolejności urządzenia trafią do wybranych miejsc w Polsce i na Litwie. Habys, producent stołów do masażu i rehabilitacji, chce wspomóc fizjoterapeutów i masażystów zza wschodniej granicy swoim sprzętem, by łatwiej im było podjąć pracę w nowym miejscu.
Program pomocy Sauna Aid, który zapewni ruchome sauny uchodźcom z Ukrainy koordynowany jest przez filie Międzynarodowego Stowarzyszenia Saun (ISA) w Polsce, Czechach, Niemczech, Litwie, Norwegii, Danii, Wielkiej Brytanii i Finlandii. To one decydują, dokąd wysłać sauny oraz zapewniają wolontariuszy do ich obsługi i konserwacji.
Sauna promuje pokój i zdrowy rozsądek
Inicjatywę nagłośnił Mikkel Aaland, norwesko-amerykański fotograf, autor kilkunatu wydawnictw fotograficznych, któremu rozgłos przyniosła książka „Sweat” (tłum. „Pot”) z 1978 roku, będąca ilustrowaną historią parowych kąpieli.
– Sauna nie jest uważana za luksus i nie chodzi tu tylko o czystość. To wydarzenie społeczne, towarzyskie, które łączy ludzi młodych i starych, bogatych i biednych – mówi Mikkel Aaland. – Sauna promuje pokój i zdrowy rozsądek – podkreśla.
Czytaj więcej: Polak mistrzem świata w saunie
Stowarzyszenie wyjaśnia, że sauna w wielu regionach świata jest tradycyjną forma spędzania czasu i dbania o zdrowie. To dlatego w 2011 roku po trsunami i katastrofie elektrowni jądrowej w Fukushimie w Japonii Japońskie Stowarzyszenie Sauny wraz z ISA przez kilka tygodni utrzymywało namiotową saunę używając jej do pomocy w odkażeniu się ponad tysiącu mieszkańcom poszkodowanym w katastrofie.
Dyplomacja w saunie polityczną szansą
Stowarzyszenie zwraca uwagę, że dla Ukrainców sauna, to ważny element tradycji nazywany „drugą matką”. Dlatego zapewnienie możliwości korzystania z niej może pomóc w zwalczeniu stresu i powrocie do psychicznego komfortu ludziom uciekającym z rodzinnego kraju.
ISA wyszło także z inicjatywą zapewnienia „saunowej dyplomacji” – miejsca, w którym w saunie ukraińscy i rosyjscy urzędnicy mogliby wspólnie dojść do porozumienia, by zażegnać konflikt.
Czytaj więcej: Rekordowy World Wellness Weekend 2022
Stowarzyszenie przypomina, że za czasów zimnej wojny fiński premier Urho Kekkonen wykorzystał tajną saunę w Helsinkach do prowadzenia rozmów z sowieckimi i zachodnimi przywódcami.
Sauna International Association promuje saunę i jej dobroczyny wpływ na zdrowie człowieka od 1958 roku m.in. poprzez nagłaśnianie badań naukowych potwierdzających korzyści płynące z saunowania.
Sprzęt do fizjoterapii dla masażystów ze Wschodu
Do akcji pomocy włączył się także producent stołów do masażu i fizjoterapii, firma Habys, która chce wesprzeć fizjoterapeutów i masażystów, uciekających przed wojną w „stworzeniu godnych warunków do pracy i możliwości wykonywania swojego zawodu podczas pobytu w Polsce”.
„Oferujemy pomoc w zorganizowaniu niezbędnych narzędzi do pracy w zawodzie” – pisze firma na Facebooku.