Medytacja pomogła leczyć depresję

Leki na depresję ustąpią rytuałom?

Naukowcy na tropie zbawiennych skutków medytacji. Z najnowszych badań wynika, że terapia zaburzeń lękowych oparta na uważności nie ustępuje w skuteczności leczeniu najnowszym lekiem escitalopram. Jednocześnie powoduje znacznie mniej działań niepożądanych. Podczas gdy w grupie przyjmującej lek część badanych zrezygnowała ze względu na skutki uboczne, grupa medytująca ukończyła leczenie w komplecie. „Terapia uważności nie była gorsza od kuracji farmakologicznej” – napisano we wnioskach z eksperymentu.

Medytacja
AdobeStock

Badacze postanowili sprawdzić, jakie efekty przynosi joga lub uważność w leczeniu zaburzeń lękowych w porównaniu z terapią farmakologiczną.

Naukowcy porównali siłę leku i umysłu

Badanie zostało przeprowadzone w szpitalach klinicznych w trzech dużych medycznych ośrodkach uniwersyteckich w USA

276 pacjentów, których wybrano spośród 430 kandydatów, zostało losowo przydzielonych do dwóch grup, które przeszły 8-tygodniowe leczenie, mające na celu redukcję stresu.

Jedna grupa przyjmowała escitalopram, najnowszy, silnie działający lek należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Był on podawany w dawce od 10 do 20 mg.

Czytaj więcej: Hotel spa jak powrót do domu

Druga grupa została poddana terapii opartej na uważności.

Zaburzenia lękowe są powszechnymi, stresującymi stanami, które upośledzają funkcjonowanie. Istnieją skuteczne metody ich leczenia, ale jest wielu pacjentów, którzy nie mają do nich dostępu lub na nie nie reagują. Z kolei redukcja stresu poprzez terapię opartą na uważności zyskała popularność i może zmniejszać niepokój. Brak jednak było do tej pory badań, które porównałyby skuteczność tych dwóch różnych metod.

Pacjenci zostali zrekrutowani do badania w latach 2018 – 2020. Stan badanych określono poprzez wypełnienie ankiet przed badaniem, po 8-tygodniowym badaniu, po upływie 12 tygodni oraz po 24 tygodniach.

Wszyscy pacjenci mieli zdiagnozowane zaburzenia lękowe.

Większy procent niepożądanych działań leku

Badanie zakończyło 208 osób. Okazało się, że ze względu na działania niepożądane 10 osób (8 proc.) wypadło z grupy, która była poddana leczeniu farmakologicznemu ze względu na działania niepożądane. Z grupy poddawanej terapii uwazności nie ubyła żadna osoba.

Co najmniej jedno działanie niepożądane odnotowano u 110 pacjentów przyjmujących lek (78,6 proc.), podczas gdy w grupie, która miała terapię uważnością takich osób było 21 (15,4 proc).

REKLAMA

Po pomiarze lęku ocenianego za pomocą skali Clinical Global Impression of Severity (CGI-S) stwierdzono, że w czasie 8-tygodniowej kuracji poziom lęku u pacjentów z obu grup zmniejszył się niemal w taki sam sposób.

Wynik CGI-S dla osób po terapii lekowej escilatopramem był niższy od początkowego średnio o 1,43, a dla osób poddawanych terapii uważności o 1,35.

Zdaniem badaczy eksperyment wykazał, że terapia uważności nie była gorsza od kuracji escitalopramem w leczeniu zaburzeń lękowych.

Czytaj więcej: Dlaczego w Six Senses goście spa strzygą owce?

Z pewnością nie oznacza to, że należy odstawić leki, gdy przepisze je lekarz lub poleci terapeuta. Jednak jest dowodem, że ćwiczenie uwżności, praktykowanie jogi, czy medytacja są równie silnym antudotum na zaburzenia lękowe, pomagając skutecznie dotrzeć do równowagi.

Zaburzenia lękowe objawiają się lękiem bądź strachem związanym z obawą o przyszłość i reakcjami na bieżące wydarzenia. Często towarzyszy im depresja, zaburzenia osobowości, apetytu lub uzależnienie. Bez podjęcia leczenia zaburzenia tego typu mogą się utrwalić. Leczenie polega na podejmowaniu terapii poznawczo-behawioralnej i podjęciu terapii oraz przyjmowaniu leków takich jak m.in. antydepresanty zalecone przez lekarza.

Artykuł na ten temat opublikowało czasopismo JAMA Psychiatry. Można go przeczytać tutaj

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.