Jakość, uważność i prostota - klucz do sukcesu w biznesie SPA wg Jeremiego McCarthiego
Doświadczony menadżer wellness, Jeremy McCarthy (obecnie sprawujący pieczę nad ofertą SPA Mandarin Oriental Hotel Group), podzielił się praktycznymi poradami biznesowymi dla właścicieli hoteli SPA i punktów odnowy biologicznej. W publikacji dla magazynu Spa Business wskazał 7 czynników, które należy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu efektywnej strategii rozwoju SPA. Co według niego stanowi klucz do sukcesu w biznesie SPA? Sprawdźmy!
W poszukiwaniu balansu
Jeremy McCarthy doskonale wie, jak trudno prowadzi się interesy w branży wellness – w końcu działa w niej nieprzerwanie od ponad 34 lat. Słusznie zauważa, że właściciele punktów odnowy biologicznej i obiektów SPA, muszą świetnie orientować się w różnych obszarach – od zarządzania, przez marketing i obsługę klienta, aż po finanse, co i tak nie gwarantuje im sukcesu biznesowego.
Problemem, którego doświadczają, jest przede wszystkim kompleksowość biznesu. Jego prowadzenia nie ułatwia m.in. konieczność zatrudniania wysoko opłacanych specjalistów, która nie sprzyja utrzymaniu rentowności. Co więc zrobić, by biznes wellness się opłacał? Jeremy McCarthy podaje 7 wskazówek stanowiących klucz do sukcesu w biznesie SPA:
1. Pozyskanie partnera jako klucz do sukcesu w biznesie SPA
Jeremy McCarthy podpowiada, że ratunkiem dla SPA może być zmniejszenie kompleksowości biznesu w wyniku pozyskania partnera, który przejąłby jego część. Takim partnerem może być np. właściciel hotelu, który nie ma personelu potrzebnego do uruchomienia departamentu SPA, ale może zaoferować miejsce i klientów swojego obiektu, odciążając jednocześnie menadżera wellness od konieczności administracji hotelem i zajmowania się marketingiem usług noclegowych. Jak zauważa Jeremy McCarthy, taka współpraca biznesowa może okazać się zbawienna dla obu stron – to transakcja win-win, w której każdy z partnerów uzyskuje wymierne korzyści.
2. Zwiększenie liczby miejsc zabiegowych dla rentowności
Jeremy McCarthy zauważa, że każdy departament SPA czy punkt odnowy biologicznej, powinien rozważyć zwiększenie liczby miejsc zabiegowych (np. łóżek i pokoi do masażu) celem uzyskania większego potencjału dochodowego całego biznesu. W obiektach, w których dostępność pracowników i terminów zabiegów jest mniejsza, szansa na wypracowanie satysfakcjonującego dochodu także maleje, choćby ze względu na niższą górną granicę przychodu, który może wypracować obiekt.
3. Skalowanie biznesu i poszerzanie o nowe oddziały
Jako klucz do sukcesu w biznesie SPA Jeremy McCarthy podaje także odpowiednie skalowanie przedsiębiorstwa. Podkreśla, że na pewnym etapie działalności, warto pomyśleć o rozszerzeniu biznesu SPA na kilka lokalizacji podlegających centralnemu zarządzaniu przez wysoko wykwalifikowanych menadżerów, którzy będą dbać o prawidłowe funkcjonowanie i rentowność całego biznesu.
4. Specjalizacja SPA w strategii biznesowej
Ekspert poleca także wyspecjalizowanie SPA w obrębie kilku bazowych usług, za to świadczonych na najwyższej jakości poziomie. Rozproszenie uwagi na wiele różnego typu usług, a tym samym specjalistów, czy procedur, komplikuje prowadzenie biznesu i może odbijać się negatywnie na jakości, a w konsekwencji też możliwościach rozwoju.
5. Ludzie pełni pasji
Jeremy McCarthy zauważa, że dobre SPA tworzą przede wszystkim pełni pasji ludzie. Empatyczni, pro aktywni i pracujący z przyjemnością oraz chęcią niesienia pomocy pracownicy, stanowią wg niego klucz do sukcesu w biznesie SPA. Ekspert poleca menadżerom wellness koncentrację na budowie przyjaznego środowiska pracy przyciągającego takich ludzi. Nieco o tym, jak je stworzyć, pisaliśmy w artykule Zarządzanie personelem SPA – jak motywować pracowników, by wzmocnić ich potencjał, do którego lektury serdecznie zapraszamy.
6. Zapewnianie wyjątkowych doświadczeń
Ekspert podkreśla też, że efektywne SPA różni się od przeciętnego tym, że buduje wyjątkowe doświadczenia u klientów, precyzyjnie odpowiadając na ich potrzeby. Otwartość na gości, poznawanie ich, bycie uprzejmym i gotowym na dostarczany przez nich feedback, mogą stanowić klucz do sukcesu w biznesie SPA i innych usługach.
7. Dawanie historii do opowiedzenia
Jeremy McCarthy przypomina też, że ludzie uwielbiają opowiadać sobie historie, a dobre hotele SPA i obiekty wellness zaskarbiają sobie sympatię klientów zapewniając im doświadczenia, o których świetnie się opowiada. Podkreśla przy tym, że w biznesowym storytellingu, najlepiej sprawdzają się historie proste, łatwe do zapamiętania.
Wszystko, o czym wspomniał Jeremy McCarthy w publikacji dla Spa Business, sprowadza się właściwie do jednej, uniwersalnej zasady. W branży wellness, zdecydowanie najważniejsza jest jakość, uważność i prostota – to właśnie one stanowią klucz do sukcesu w biznesie SPA, a może i każdym innym.