Początek nowej ery spa sprzyjających naturze
„Zielony” trend w biznesie spa & wellness powoli zmienia się w oczywisty, długofalowy cel i niezbędną inwestycję – podkreślają eksperci z firmy konsultingowej GOCO Hospitality. Już teraz widać, że klienci chętniej zwracają się ku usługom, które naturę i zdrowie mają nie tylko w nazwie. Nadchodzi nowa era zrównoważonych hoteli i obiektów oraz roślinnych zabiegów spa – czas dbałości o Ziemię i człowieka. Zaufanie najepiej budują certyfikaty twierdzą specjaliści: w stworzonym w Polsce katalogu eko hoteli znalazło się siedemnaście obiektów.
Dyskusja na temat przyjaznych dla środowiska hoteli spa & wellnes stworzyła nowy „zielony” trend zarówno w projektowaniu takich obiektów jaki i usługach, które oferują – podkreślają eksperci z firmy GOCO Hospitality. Jednak to głównie wynik oczekiwań klientów. Dlatego coraz częściej „eko” to nie ekscentryczny dodatek, ale niezbędna codzienność w hotelach.
Siedemnaście eko hoteli w Polsce… na początek
W Polsce powstał pierwszy katalog dobrych eko praktyk w hotelach wraz z listą 17 obiektów, które podejmują działania na rzecz ochrony środkowiska.
Agata Delmaczyńska (Green Officer) zaprosiła do jego stworzenia takie hotele, które wdrożyły na stałe co najmniej pięć rozwiązań przyjaznych środowisku. Był to jednocześnie warunek umieszczenia na liście.
Te hotele, które prowadzą więcej takich działań, wybierały spośród nich tych pięć. Takich, którymi najbardziej chciały się pochwalić.
Czytaj więcej: Pierwszy niezależny energetycznie hotel wellness powstaje w Norwegii
– Podróżując po całym świecie i wybierając miejsca, w których chcesz się zatrzymać, masz ogromny wpływ na planetę, a także na kierunek rozwoju całej branży hotelarskiej – pisze Agata Delmaczyńska.
Katalog to jednocześnie projekt ambasadorski międzynarodowej inicjatywy hotelarzy „I helped make my world better today”. Dzięki niej coraz więcej obiektów na świecie skłania się ku wprowadzaniu zasad zrównoważonego rozwoju.
Zasady są proste. Gdy hotele dbają o czystość otoczenia, zmniejszają ślad węglowy oraz zapewniają aktywności na świeżym powietrzu – gwarantują zdrowe wakacje swoim klientom. Z kolei świadomość zużywanych codziennie zasobów prowadzi do zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko.
Warto pamiętać, że za wdrażanie „zielonych” pomysłów odpowiadają także goście – gasząc żarówkę lub rezygnując ze sprzątania – biorą udział w walce o lepszy, zdrowszy świat. Także na wakacjach.
Poszukiwane „eco friendly” spa
To, czy spa jest „eco friendly”, to już nie kwestia mody i ma coraz większe znaczenie – zwraca uwagę firma konsultingowa GOCO Hospitality z siedzibą w Tajlandii, która jest obecna w ponad 20 krajach, a z jej usług korzystają najlepsze i największe marki wellness na świecie jak Four Seasons, Viceroy, Waldorf Astoria, Ritz-Carlton czy Bvlgari.
Trend ten jest coraz bardziej obecny w wyborach klientów, którzy coraz chętniej inwestują swoje pieniądze w pierwszej kolejności w tych miejscach, gdzie dba się o środowisko.
„Właściciele obiektów muszą podążać za tymi tendencjami” – pisze GOCO Hospitality. Jednocześnie eksperci zwracają uwagę, że obecnie dla firm z sektora spa and wellness zrównoważony rozwój staje się długoterminowym celem i niezbędną inwestycją.
Oszczędzanie wody, kosmetyki eko & vegan
Firma zwraca uwagę, że zmiany wpływające na środowisko powinny wprowadzić zwłaszcza obiekty spa, które konsumują zarówno dużo energii i bieżącej wody. Działania takie jak montaż oszczędnych głowic prysznicowych, instalacja energooszczędnych wanien z hydromasażem, czy nawet rezygnacja z pomieszczeń do peelingów mokrych na rzecz zabiegów, które nie wymagają użycia dużej ilości bieżącej wody, mogą być korzystnymi rozwiązaniami.
Czytaj więcej: Rekordowy wzrost zainteresowania kabinami infrared
Z kolei produkty zrównoważone, naturalne i wegańskie, których jakość potwierdzają certyfikaty jednocześnie zmniejszają negatywny wpływ na środowisko, przyciągając więcej gości. Zdaniem firmy dla branży rozpoczęła się właśnie nowa era roślinnych zabiegów spa.
Przykładem jest marka Aromatherapy Associates, która tworzy wegańskie kosmetyki spa, używając do produkcji wyłącznie składników pochodzenia naturalnego. Marka posiada certyfikat B Corp.
Oferowane przez markę Aromatherapy Associates kosmetyki są wolne od bisfenolu A, butylu, ftalanu benzylu (BBP), formaldehydu, parabenów, nadtlenku wodoru, nanocząstek, oksybenzonu, ftalanów, laurylosiarczanu sodu, laurylosiarczanu sodu i mikrokulek.
Siedziba Aromatherapy Associates wykorzystuje w 100 proc. energię odnawialną. Wszystkie opakowania detaliczne produkowane są z papieru ze zrównoważonych lasów z certyfikatem FSC. Firma używa opakowań nadających się do recyklingu lub wielokrotnego użytku.
Do 2023 roku marka będzie m.in. neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, a 100 proc. oleju palmowego, jego pochodnych, drewna, masy celulozowej i papieru będzie pochodzić ze źródeł certyfikowanych jako zrównoważone. Opakowania z tworzyw sztucznych będą do tego czasu w 100 proc. nadawać się do recyklingu, wielokrotnego użycia lub kompostowania i będą zawierać średnio 30 proc. materiałów pochodzących z recyklingu.
Certyfikat pomoże zadbać o Ziemię
GOCO Hospitality zwraca uwagę, że w osiągnięciu nowych „zielonych” celów pomaga certyfikacja LEED, niezależny, uznany na całym świecie standard projektowania, budowy i eksploatacji wysokowydajnych „zielonych” obiektów i osiedli.
Zastosowanie systemu LEED obniża koszty operacyjne, zmniejsza ilość odpadów podczas budowy, zmniejsza zużycie energii i wody oraz premiuje bardziej trwałe rozwiązania, zmierzając także do pozyskiwania lokalnych materiałów, co wspiera gospodarkę regionów.
Według ekspertów podążanie za kolejnymi uaktualnieniami w systemie certyfikacji LEED staje się coraz prostsze. Łatwiej dostępne stają się bowiem nowocześniejsze i tańsze rozwiązania, mające pomóc wpływać na zmniejszenie globalnego ocieplenia.