By gość czuł się zdrowo i bezpiecznie
Nowe potrzeby, które przyszły z pandemią, nie tylko nie znikną, ale staną się podstawą zmian w hotelarstwie. „Życie w poczuciu niepewności, to część naszej przyszłości” – uważa Bruce Greenfield, partner w znanej firmie architektonicznej AO. Dlatego wymagania kojarzone dotąd niemal wyłącznie z wellness staną się normą, bo goście chcą się czuć zdrowo i bezpiecznie w czystym i świeżym otoczeniu.

Przyszłością projektowania obiektów hotelowych jest wellness – uważa Bruce Greenfield, partner w biurze projektowym AO Architects, która oferuje ma czternaście odrębnych studiów projektowych, obsługujących całe spektrum nieruchomości komercyjnych.
W swoim artykule w portalu hotelexecutive.com ekspert podkreśla, że jego przekonanie wynika z ponad trzydziestoletniego doświadczenia m.in. w projektowaniu hoteli.
Skup się na tym, co dobre
Jego zdaniem kluczem do tego, aby projekt nowego obiektu bądź rewitalizacji istniejącego był udany, jest skupienie się na potrzebach gości, którzy dziś szukają wnętrz naturalnych, pięknych i przemyślanych.
Jednocześnie klient chce dziś czystego i bezpiecznego wnętrza, a przy tym chce uniknąć kontaktu z zimnym, instytucjonalnym środowiskiem – twierdzi Greenfield, który waża, że te sprzeczności da się pogodzić.
Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki. Właściciele hoteli powinni sprawdzić, w czym są dobrzy, co najlepszego mają klientom do zaoferowania. I tylko tym się zająć, to rozwijać – twierdzi architekt.
Czytaj więcej: Pool Design Awards 2022 rozdane
„Warto iść naprzód tylko z tymi rozwiązaniami, które mają sens ze względu na ich zalety. Wzbogacą one wspaniałe wrażenia gości, pomogą ludziom zachować zdrowie i sprawią, że będą czuć się bezpiecznie” – pisze Greenfield.
Jednocześnie przyznaje, że rynek hotelarski dysponuje całym wachlarzem narzędzi, które może dziś wykorzystać. Ale on sam stawia na te rozwiązania, które sprawiają, że ludzie czują się lepiej we wnętrzu.
Bezpieczne bycie razem
Greenfield sugeruje zapewnienie gościom możliwości łączenia się w grupy, przy jednoczesnym zachowaniu dystansu, dzięki aranżacji przestrzeni. Elastyczny układ mebli i siedzisk sprawi, że z większej przestrzeni można wydzielić dla siebie obszar, na którym grupa może poczuć się swobodnie, w poczuciu oddalenia od innych osób.
Takie rozwiązanie wspierają przeroczyste przegrody, które jednocześnie pozwalają sięgnąć wzrokiem nieco dalej, ale także pomagają wydzielić i łatwo rozpoznać poszczególne strefy jak restaurację, lobby czy basen i spa. Jednocześnie takie rozwiązanie pozwala lepiej odnaleźć się we wnętrzu, które wydaje się uporządkowane i bezpieczne.
Czytaj więcej: Polska awantura o japońskie kobido
Wspaniały widok, odpowiednia aranżacja, mogą wiele dać gościom. Jednak ważne jest, aby projektant zadbał o szczegóły, wkładając w nie równie dużo wysiłku jak w projektowane przez siebie wnętrza. W zamian można bowiem uzyskać wrażenie przebywania w naturalnym krajobrazie z widokami na góry, pustynię czy ocean.
Czystość w epoce po pandemii
W epoce postpandemicznej ważna jest czystość. Gość powinien bezdotykowo przejść z pokoju w dowolne miejsce w hotelu – pisze Greenfield.
„Ideał to możliwość wejścia do pokoju bez konieczności wyjmowania rąk z kieszeni” – uważa ekspert.
Czytaj więcej: Nagroda dla hotelu grupy Arche
Czynności takie jak opłacanie biletu parkingowego, klucze, zameldowanie, płatności w punktach gastronomicznych, sklepach i spa – wszystko to powinno być cyfrowe i minimalizować konieczność kontaktu.
Przykładem są m.in. rozwiązania, które zamieniają telefon w bezdotykowy klucz do pokoju. Inne to na przykład windy aktywowane głosem. Wszędzie, gdzie to możliwe, powinny być wykorzystane powierzchnie antybakteryjne – uważa Greenfield.
Zadbaj o czyste powierze
Pandemia, która zamknęła ludzi w pomieszczeniach sprawiła, że zmieniły się oczekiwania wobec powietrza, którym oddychamy w hotelach.
„Czyste powietrze nie tylko zapewnia gościom bezpieczeństwo, ale także daje poczucie świeżości, polepsza samopoczucie, dodaje energii i wzmacnia układ odpornościowy” – pisze Greenfield. Wspomina m.in. o nowych rozwiązaniach dla systemów wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania. Wśród nich są nowe lampy ultrafioletowe dezynfekujące nawiewane powietrze, czy różnego rodzaju filtry, zapewniające wysoką jakość powietrza.
Czytaj więcej: Słynna solanka z Ustronia uratowana
Dodał, że niedawny zwrot w kierunku gładkich, nieporowatych powierzchni nie jest przypadkowy. Łatwiej utrzymać je w czystości, ponadto część z nich to materiały, które zapowniają samodezynfekcję. Czystość, higiena, sterylność są dziś – po doświadczeniu pandemii – niezwykle ważne dla gości, którzy wiedzą, jakie zagrożenia niesie dotyk.
Dlatego odpowiedzią na oczekiwania może być na przykład bezdotykowa armatura w łazience.
Poinformuj, że wellness ma znaczenie
Regularne informowanie gości, że przebywają w czystym, odkażonym otoczeniu, pozwoli im poczuć się bezpiecznie. Przekonają o tym skierowane do gości informacje, nawet w formie tymczasowego oznakowania.
Greenfield wymienia jeden ze sposobów: drzwi pokoju są zabezpieczone pieczącią. Gość łamie plombę i wchodzi do apartamentu, mając wrażenie, że został on specjalnie dla niego odkażony, przez co zadbano i o jego zdrowie, i o dobre samopoczucie.
Czytaj więcej: Gorący ranking. Termy w Polsce
„Sygnalizuje to gościom, że hotelowi czy jego operatorowi oraz obsłudze zależy na komforcie i bezpieczeństwie każdego klienta” – zaznacza Greenfield.
Służą temu także rozwiązania komunikacyjne. Osobne wejścia na basen, spa, do baru, czy restauracji pozwolą uniknąć niepotrzebnego spotykania się różnych grup ludzi, ograniczając możliwość zakażenia.
Przyszłość w poczuciu niepewności
Według Greenfielda jest już dziś także jasne, że pokój hotelowy musi zapewniać bezproblemowy dostęp do udogodnień i sterowania funkcjami dostępnymi a apartamentach oraz niezawodnego i bezproblemowego intranetu, by móc prowadzić telekonferencje, wirtualne spotkania i pracować.
Jego zdaniem nowe potrzeby nie tylko nie znikną, ale staną się podstawą zmian.
Czytaj więcej: Polak mistrzem świata w saunie
„Globalna pandemia dowiodła, że życie w poczuciu niepewności, to część naszej przyszłości. Dla branży hotelarskiej oznacza to dostosowywanie się do zmieniających się oczekiwań gości, którzy wymagają podwyższonych standardów, zapewniających dobre samopoczucie przy jednoczesnym spełnianiu ich osobistych oczekiwań” – twierdzi Greenfield.
Jego zdaniem da się to wszystko osiagnąć, projektując doświadczenie, które zapewni w hotelu bezpieczne i komfortowe środowisko do relaksu, rekreacji, spotkań i przebywania razem.