7 trendów SPA na 2025 rok wg Accor. Poznaj najgorętsze trendy wellness 2025!
Accor, właściciel kilkunastu globalnych marek luksusowych hoteli SPA i obiektów wellness, opublikował przegląd najważniejszych trendów w branży wellness, jakie spodziewa się obserwować w tym roku. W publikacji Emlyna Browna, wiceprezesa ds. dobrego samopoczucia, strategii, projektowania i rozwoju, przedstawiono 7 trendów SPA na 2025 rok, którym warto się nieco bliżej przyjrzeć.

Trendy wellness 2025 przewidziane przez profesjonalistów
Do prognoz trendów branżowych przygotowanych przez Accor warto podejść poważnie choćby ze względu na fakt, że marka zarządza ogromnym portfelem obiektów wellness i SPA rozsianych po całym globie. Omówione przez Emlyna Browna z Accor trendy wellness na 2025 rok są więc z całą pewnością podyktowane obserwacjami z dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej, którą marka bacznie obserwuje i na którą ma niebagatelny wpływ.
7 kluczowych trendów SPA na 2025 rok
W publikacji Accor wyróżnia 7 najważniejszych trendów SPA na 2025 rok, które mogą wpłynąć na sposób prowadzenia biznesu w branżach wellness i SPA. Najważniejsze trendy wellness 2025 według Accor wraz z komentarzami związanymi z ich popularnością na rynku polskim, przedstawiamy poniżej.
1. Ostrożniej z biohackingiem i medycyną niekonwencjonalną
Konsumenci znacznie bardziej ostrożnie podchodzą do proponowanych im rozwiązań z zakresu biohackingu czy medycyny niekonwencjonalnej. Wątpią w bezpieczeństwo i skuteczność reklamowanych m.in. w social media produktów i usług pomagających na wszystkie dolegliwości świata. Nie chcą wybierać podejrzanych terapii obiecujących natychmiastowe efekty, są bardziej odporni na „zdrowotne pranie mózgu”.
Wracają do oficjalnych wyrobów medycznych i zaufania budowanego na solidnych podstawach. Poszukują dowodów naukowych potwierdzających skuteczność rekomendowanych im kosmetyków, preparatów spożywczych czy sprzętów do wykonywania zabiegów SPA przy użyciu nowoczesnych technologii. W roku 2025 ważne może być więc uzupełnienie swojej oferty wellness o rzetelne opisy świadczonych usług.
2. Więcej aktywności w SPA
Aktywność fizyczna stanowi już nie tylko miły dodatek do pobytu w SPA, a jeden z najważniejszych jego elementów. Największe hotele SPA, w tym należące do grupy Accor, proponują swoim klientom zarówno nieograniczony dostęp do strefy fitness, sprzętu wodnego czy innego rodzaju zaplecza i akcesoriów sportowych, jak i aktywne wycieczki połączone z jazdą na rowerze, konną, jogą, czy kąpielami w źródłach geotermalnych.
Jak wspomina Emlyn Brown w swojej publikacji, podróże wellness ewoluują, przechodząc od pasywnego relaksu do dynamicznych, skoncentrowanych na sporcie doświadczeń. Czas zatem dostosować zarządzany obiekt do tego faktu. Rozszerzenie oferty aktywności; serwis sprzętu i akcesoriów sportowych; remont strefy fitness czy organizacja zajęć dla gości (np. jogi, czy porannego pływania) to działania, które warto rozważyć w tym roku.
3. Boom na funkcjonalne napoje bezalkoholowe i koktajle dietetyczne
Sukcesywnie spada liczba osób spożywających alkohol, szczególnie wśród pokolenia Z. W związku z tym najpopularniejsze marki SPA koncentrują się już nie na ofercie alkoholowych koktajli, a zdrowych, funkcjonalnych napoi. Napoje tego typu, do których można zaliczyć m.in. rozmaite ziołowe herbaty (np. na bazie Yerba Mate), czy koktajle np. z adaptogenami, odgrywają ważną rolę w coraz większej ilości hoteli:
we wszystkich hotelach sieci Novotel dostępne są herbaty, których receptury opracowano specjalnie z myślą o wsparciu zdrowia i dobrego samopoczucia gości, zgodnie z holistycznym podejściem marki Novotel do ich obsługi.
W hotelach z portfela Accor podaje się rozmaite koktajle dietetyczne i napoje funkcjonalne. W Raffels London za ich opracowywanie odpowiada nawet specjalny bar Pillar Kitchen, w którym podaje się gościom indywidualnie komponowane koktajle dietetyczne.
Jeśli takie są trendy wellness na 2025 rok, to warto zastanowić się, czy zarządzany obiekt SPA jest na nie gotowy. Czy nadal proponuje się gościom jedynie koktajle alkoholowe i po trzy rodzaje soków, napojów gazowanych i gorących? Warto to w porę zmienić, by zapewnić im wyjątkowe i niezapomniane doświadczenia.
4. Wsparcie dla mózgu
Powyższy trend łączy się poniekąd z kolejnym, jakim jest wyraźny wzrost popularności rozwiązań wspierających pracę mózgu i funkcje kognitywne. Ludzie aktywnie poszukują sposobów na zachowanie przez jak najdłuższy czas jasności umysłu. W tym celu coraz chętniej spożywają wyżej opisywane napoje funkcjonalne i koktajle dietetyczne, np. poprawiające koncentrację czy pamięć, a także suplementy diety poprawiające funkcjonowanie mózgu.
Można jednak zaobserwować także rozwój różnego rodzaju innowacji w tym zakresie, np. personalizowanych programów do modyfikacji fal mózgowych pozwalających na optymalizację wydajności poznawczej. Powstaje też coraz więcej aplikacji, nierzadko łączących się z urządzeniami do monitorowania pracy organizmu, do ćwiczenia pamięci, logicznego myślenia czy medytacji.
5. Powrót do podstaw - natury i uważności
Ośrodki SPA z całego świata zachęcają do przestrzegania podstawowych zasad zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia, czyli aktywności na łonie natury, z dala od elektroniki, w pełni uważności. Taki powrót do korzeni staje podstawą programów niektórych ośrodkach wellness i SPA. Autor publikacji źródłowej wspomina 3 przykłady, wśród których znalazły się:
- Santa Teresa Hotel RJ z MGallery Collection zorganizował w 2024 roku specjalny trzydniowy turnus Transformującego odosobnienia mindfulness. Zamierza go powtórzyć w 2025 roku w kilku ośrodkach.
- Our Habitas z grupy Ennnismore zachęca do cyfrowego detoksu i ponownego nawiązania kontaktu z naturą. W obiektach z kolektywu, dzięki tej filozofii, nieznajomi stają się przyjaciółmi, a przyjaciele rodziną.
- Hotel Swissôtel Uludağ Bursain w Turcji pozwala gościom obcować z naturą przez cały rok oferując pełen wachlarz usług od orzeźwiających, letnich wędrówek po narciarstwo na światowej klasy stokach zimą.
6. Funkcjonalność ważniejsza od estetyki mięśni
Autor publikacji źródłowej zauważa, że tendencja do nadmiernej muskularności zanika, a ludzie skupiają się bardziej na funkcjonalnym, a nie estetycznym rozwoju mięśni. Wspomina w tym kontekście, że trend ten potwierdzają statystyki z popularnej aplikacji do rezerwowania treningów fitness ClassPass, gdzie na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba rezerwacji lekkich treningów wzrosła aż o 176%.
Obserwuje się coraz większe zainteresowanie takimi aktywnościami – m.in. pilatesem, który zaczyna być popularny także wśród mężczyzn. Prowadząc SPA czy obiekt wellness warto mieć to na uwadze w 2025 roku – wprowadzić do oferty coś więcej, niż tylko dostęp do siłowni czy basenu. Joga, pilates, lekka gimnastyka, jazda na rowerze czy nordic-walking to niskobudżetowe, a coraz bardziej potrzebne elementy dobrej oferty wellness.
7. Personalizacja doświadczeń coraz ważniejsza!
Stale rośnie też zainteresowanie usługami i produktami w pełni personalizowanymi – co nie dotyczy zresztą jedynie tych z branży wellness i SPA. Szczególnie w nich jednak konsumenci poszukują i oczekują spersonalizowanych rozwiązań. Dobre ośrodki SPA pozwalają im nie tylko samodzielnie sterować temperaturą w pokojach, ale też np. poziomem ich nasłonecznienia, zapachem, czy muzyką w tle.
Personalizują nawet ich doświadczenia związane ze snem i jedzeniem, oferując gościom np. wybór różnego rodzaju poduszek i kołder, czy indywidualnych pór i składników serwowanych posiłków. Do doświadczeń wellness podchodzi się coraz bardziej holistycznie i szczegółowo, zwracając uwagę na indywidualne potrzeby każdego\ z osobna. W 2025 roku należy spodziewać się dalszego rozwoju tego trendu.
Czy Polska branża wellness jest gotowa na trendy SPA na 2025 rok?
Trendy wellness na 2025 wg Accor dotyczą oczywiście sytuacji globalnej. Na rodzimym rynku wszystko może wyglądać inaczej, dlatego zapytaliśmy kilku reprezentantów branży SPA w Polsce, czy nasza branża wellness jest gotowa na przedstawione w artykule trendy SPA na 2025 rok. Już niedługo podzielimy się z wami ich odpowiedziami, a tymczasem życzymy wam samych sukcesów w biznesie SPA w tym roku!


