SPA jako ucieczka od stresu: coś starego i coś nowego

Coś starego i coś nowego dla SPA: ucieczka od stresu

Z uwagi na doświadczenia po pandemii, trwające konflikty zbrojne i polityczne, oraz rosnące koszty życia, współczesne społeczeństwo funkcjonuje w stanie permanentnego stresu. Wszyscy potrzebują relaksu i skutecznych sposobów walki z kortyzolem - co jest dobrą wiadomością dla właścicieli i menadżerów hoteli i obiektów wellness.

spa-ucieczka-od-stresu

Mary Tabacchi, emerytowana profesorka Uniwersytetu Cornella, wykładowca administracji w turystyce, a zarazem autorka publikacji stanowiącej inspirację do tego artykułu, wymieniła kilka czynników podwyższających poziom kortyzolu u współczesnych ludzi. Zauważyła, że po pandemii, w obliczu trwających wojen i konfliktów politycznych, oraz stale rosnących ze względu na inflację cen, społeczeństwo jest obecnie bardzo zestresowane.

Choć nie jest to ogólnie dobra wiadomość, to jednak nienajgorsza dla właścicieli i menadżerów hoteli SPA. Fakt ten można w końcu wykorzystać, kierując swoją ofertę wellness do właśnie takich – przemęczonych i zestresowanych osób, których jest na świecie coraz więcej. Jak tworzyć SPA, które pomaga uciec od stresu? Oto coś starego (wartego przypomnienia) i coś nowego (do sprawdzenia) na ten temat. 

Coś starego: Potęga dotyku

Nie od dziś wiadomo, że dotyk leczy. Ciekawi wielu naukowców, wśród których znaleźli się m.in. Harry Harlow z badaniami z lat czterdziestych XX wieku; czy Tiffany Field, która w latach osiemdziesiątych XX wieku sprawdzała wpływ dotyku na rozwój niemowląt. Dotyku potrzebują jednak jak się okazuje przede wszystkim seniorzy, którym pomaga załagodzić nawet objawy Alzheimera. 

Udowodniono, że dotyk obniża poziom kortyzolu i ma mnóstwo właściwości leczniczych – usługi SPA, które zaspokajają jego potrzebę, wydają się więc niezbędne w ofercie dobrego obiektu wellness. Jak twierdzi ekspertka, relaksujące masaże, zabiegi odprężające na twarz, dłonie i stopy oraz inne, wymagające fizycznego kontaktu z gościem, powinny być stałym elementem dobrej oferty SPA, choć po COVID branża od niego odeszła. 

Uzdrowiska i hotele SPA od lat oferowały wycieczki piesze, rowerowe, nordic-walking, narciarstwo biegowe, jazdę na skuterach wodnych czy śnieżnych, oraz wiele innych aktywności, które miały być dobrym remedium na stres. Z wymienionych w artykule źródłowym przykładów wynika jednak, że w najlepszych hotelach SPA w USA, po powrocie z tego typu zajęć, zawsze czekają na gości relaksujące masaże i zabiegi. 

REKLAMA

Coś nowego: Niewykorzystany potencjał

Ekspertka przytoczyła też statystyki dot. poziomu satysfakcji z życia w różnych grupach wiekowych. Wynika z nich, że osoby starsze, bardziej zorientowane na zdrowie i dobre samopoczucie, częściej oceniają swoje życie jako satysfakcjonujące. Tylko 20% osób w wieku 18-39 lat ocenia jakość swojego życia jako dobrą – co Mary Tabacci uważa za wskazówkę dla właścicieli i zarządców hoteli (nie tylko SPA) i obiektów wellness.

 

Podkreśla, że istnieje duża przestrzeń do rozwoju miejskich biznesów SPA – przyznając przy okazji, że już dawno nie muszą mieć wyłącznie luksusowego charakteru, jak jeszcze kiedyś uważała. Wspomniała, że w walce ze stresem codziennego życia, mogą dziś pomagać nawet małe salony kosmetyczne oferujące manicure, czy studia fryzjerskie proponujące szybkie, ale skuteczne zabiegi relaksujące.

Właścicielom i zarządcom hoteli SPA „z prawdziwego zdarzenia” zaleciła natomiast zbadanie rzeczywistych potrzeb osób młodych – szczególnie zorientowanych na karierę i rozwój biznesu. Według ekspertki, takie zabiegane i zestresowane osoby, potrzebują m.in. rzadko spotykanej w SPA możliwości uczestnictwa w zajęciach fitness czy jogi przed śniadaniem, oraz w środku dnia (np. w przerwie konferencji).

 

Ucieczka od stresu w SPA niemożliwa bez przyjaznej atmosfery

Ekspertka podkreśla, że by ucieczka od stresu w SPA była w ogóle możliwa, miejsce to musi oferować nie tylko masaże i zabiegi z wykorzystaniem dotyku, czy też usługi skierowane do młodych, zorientowanych na karierę i biznes osób, ale także prawdziwie przyjazną, rodzinną atmosferę. W komunikatach marketingowych hotelu warto podkreślać jego przyjazny, bezstresowy charakter. 

Wygodna obsługa przy zameldowaniu czy wymeldowaniu i rozmowa z prawdziwym recepcjonistą; czy schłodzone butelki z wodą w minibarze w pokoju, naprawdę mają znaczenie. To właśnie dzięki nim goście mogą poczuć się w SPA jak w domu.  Przyjazna atmosfera i obsługa to wizytówka sama w sobie, która powinna przyciągnąć do obiektu większą liczbę klientów.  

Prof. Mary Tabacchi. Credit: Global Wellness Summit

Podzielcie się własnymi odkryciami w biznesie SPA!

Czy macie jakieś własne, ciekawe przemyślenia dotyczące klientów SPA i działań obiektów z tej branży? Jeśli tak, podzielcie się swoimi obserwacjami z czytelnikami naszej strony – spośród wypowiedzi przesłanych na adres biuro@fundacjaspa.org *, wybierzemy kilka najciekawszych, które umieścimy w tym artykule wraz z linkami do stron www lub profili obiektów i firm zarządzanych przez autorów wyselekcjonowanych cytatów.

DLA ZAINTERESOWANYCH PUBLIKACJĄ WYPOWIEDZI: W temacie maila prosimy wpisać Wypowiedź do artykułu o sposobach na walce ze stresem w SPA, zaś w treści wiadomości lub załącznikach podać:

  • imię i nazwisko;
  • nazwę obejmowanego stanowiska/pełnionej funkcji; 
  • nazwę firmy/hotelu/obiektu SPA;
  • link do strony internetowej lub social media biznesu;
  • mile widziane zdjęcie typu profilowego lub logo 

Z niecierpliwością czekamy na wasze wypowiedzi!

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.