Jak zdobyć pracę w branży wellness lub SPA?

Jak zdobyć pracę w branży wellness i SPA? Sprawdź, jakich kompetencji szukają Polscy przedstawiciele tej niszy!

Myślisz o zmianie ścieżki zawodowej, ale nie wiesz, jak się przebranżowić i w jaką niszę wejść, by cieszyć się zarówno satysfakcjonującymi zarobkami, jak i dobrymi warunkami pracy? Wybierz wellness i SPA! Sprawdź, jakie umiejętności przydadzą Ci się w tej branży oraz na jakie aspekty związane z Twoim doświadczeniem zawodowym, wykształceniem, czy kompetencjami, zwracają uwagę Polscy menadżerowie hoteli SPA i obiektów wellness. Dowiedz się, jak zdobyć pracę w branży wellness i SPA!
jak-sie-przebranzowic-na-specjaliste-wellness

Dlaczego warto wejść do świata wellness i SPA?

Rynek wellness i SPA to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków w Polsce – nasz kraj znalazł się zresztą na całkiem wysokim, bo 23. miejscu na świecie pod względem wartości tej niszy. Zgodnie z informacjami z raportu Global Wellness Economy Monitor, wartość rynku wellness w Polsce wyniosła w 2023 roku aż 39 miliardów dolarów i stabilnie rosła w ostatnich latach w tempie 11,1% rocznie

Branża wellness dosłownie rośnie w oczach – można zatem spodziewać się zarówno szerokiego wachlarza możliwości pracy w jej ramach, jak i obiecujących perspektyw biznesowych. Hotele SPA, punkty odnowy biologicznej, centra wellness, czy kliniki odnowy biologicznej, cieszą się coraz szerszym gronem klientów i zapotrzebowanie na takie obiekty sukcesywnie wzrasta. 

Zmianę branży na wellness czy SPA warto rozważyć choćby dla samych zarobków – wysokość wynagrodzeń pracowników SPA i wellness często zbliża się do wartości pensji pracowników medycznych, przy jednoczesnym niższym progu wejściowym. Dodatkowo, praca w wellness charakteryzuje się dobrymi warunkami – m.in. naprawdę elastycznym grafikiem, czy bardzo przyjaznym, eleganckim otoczeniem pracy. 

Branża wellness i SPA - czy jest dla Ciebie?

Oczywiście, praca i kariera zawodowa w branży wellness czy SPA, nie są dla każdego. Rozważając wejście w tą niszę, warto zastanowić się przede wszystkim nad swoimi umiejętnościami w zakresie pracy z ludźmi. Pracownicy wellness i SPA muszą wykazywać się wysoką kulturą osobistą, odpornością na stres oraz empatią, bez których trudno im będzie dostosować się do specyfiki świadczenia usług wellness. 

Zdecydowanie nie jest to branża dla ludzi, którzy preferują „stawianie na swoim” – nie tylko ze względu na fakt, że opiera się na pracy z klientami, ale także z uwagi na to, że w pracy w tej niszy istotna jest umiejętność efektywnej i bezkonfliktowej pracy zespołowej. Hotele SPA i kliniki odnowy biologicznej tworzą zgrane grupy ludzi grających wspólnie do jednej bramki – i takich właśnie szukają menadżerowie obiektów SPA. 

Wellness i SPA jest też niszą, która z uwagi na swoją specyfikę, najprężniej działa w czasie, gdy zdecydowana większość ludzi ma wolne. Praca w branży nie jest dla osób, które cenią sobie wolne popołudnia i weekendy, bo to właśnie wtedy obiekty SPA i wellness mają największe obłożenie i zapotrzebowanie na pracowników gotowych do wykonywania swoich obowiązków. 

REKLAMA

 

Jak się przebranżowić i zacząć karierę w SPA? Kluczowe kompetencje na start

By odnaleźć się w branży SPA i wellness, potrzeba nie tylko wyżej wspomnianych cech charakteru, ale i wrażliwości na piękno – większość usług SPA i wellness służy bowiem nie tylko pielęgnacji zdrowia, ale też urody. Trudno będzie poczuć się dobrze w tej niszy osobom, które nie przywiązują wagi np. do tego, jakie noszą ubrania,  czy w jakim otoczeniu przebywają. 

Wejście w branżę wellness ułatwia posiadanie kierunkowego wykształcenia – najlepiej w obszarach związanych z ochroną zdrowia i urody, np. tytułu technika usług kosmetycznych; dyplomu magistra kosmetologa, dietetyka, czy np. diagnosty sportowego. Studia wellness można znaleźć głównie na prywatnych uczelniach, jednak wiele kierunków z uczelni publicznych również pozwala na rozwój zawodowy w tej niszy. 

Mamy też dobrą wiadomość dla osób, które nie wiedzą, jak się przebranżowić bez zdobywanego przez wiele lat wykształcenia – na rynku dostępne jest mnóstwo kursów zawodowych umożliwiających podjęcie pracy w SPA i wellness. W ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia nauki można z powodzeniem zostać masażystą, specjalistą ds. laseroterapii, czy np. menadżerem wellness. 

Odpowiednie wykształcenie a wybór ścieżki kariery w branży SPA

Jak podkreśla Arkadiusz Dawidowski, prezes Europejskiej Fundacji SPA, wykształcenie potrzebne do pracy w branży SPA w Polsce można zdobyć na trzy sposoby. Do wyboru są:

  1. Studia licencjackie lub magisterskie z zakresu kosmetologii lub fizjoterapii – realizowane zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. Do ich podjęcia wymagana jest oczywiście matura. 
  2. Kursy zawodowe dla techników kosmetycznych i masażystów – zwykle w prywatnych szkołach policealnych, które przyjmują absolwentów szkół średnich, także bez matury
  3. Studia podyplomowe dla przyszłych managerów wellness np. na Wyższej Szkole Turystki i Ekologii – przeznaczone dla osób, które posiadają tytuł magistra z jakiejkolwiek uczelni wyższej i chcą zdobyć dogłębną wiedzę na temat zarządzania obiektami SPA. 

Jak zdobyć pracę w branży wellness? Podpowiedzi Polskich menadżerów SPA

Poprosiliśmy kilku zaufanych menadżerów wellness o pomoc w określeniu idealnego profilu kandydata do pracy w SPA – oto, jakich odpowiedzi nam udzielili: 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci ocenić, czy nadajesz się do pracy w branży wellness oraz zaplanować, jak się przebranżowić i rozpocząć karierę na tym rynku. Podpowiedzieliśmy Ci, jak zdobyć pracę w branży SPA i jakie wykształcenie oraz umiejętności przydadzą Ci się w tej niszy, a także – na jakie zwracają uwagę Polscy jej przedstawiciele. 

Jeżeli masz dodatkowe pytania – napisz przez formularz na naszej stronie i nie zapomnij zapisać się do newslettera!

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.