Kandydaci o rekrutacji. Nowe badanie

Znajomość widełek ważna dla Polaków

Z badania No Fluff Jobs wynika, że 93 proc. Polek i Polaków uznaje podawanie wysokości zarobków za ważny lub bardzo ważny element ogłoszeń o pracę. Firma rozpoczęła kampanię społeczną, której celem jest wywarcie wpływu na Komisję Europejską, by przyspieszyła wprowadzenie obowiązku publikacji jawnych wynagrodzeń w czasie rekrutacji. Debata na temat jawności widełek płacowych rozpoczęła się praktycznie w każdej grupie zawodowej, także w sektorze spa and wellness.

Pracownicy chcą znać widełki cenowe w rekrutacji
No Fluff Jobs

– W ramach kampanii firmy rekrutacyjnej No Fluff Jobs, w przestrzeni publicznej można znaleźć hasła skierowane bezpośrednio do kandydujących, np.: „Nie aplikuj na oferty bez podanego wynagrodzenia” czy „Twój wiek nie może decydować o zatrudnieniu”. Akcja dotyczy każdej branży – także spa and wellness.

– Zaangażowanie osób szukających pracy w naszą inicjatywę to ważny krok w kierunku transparentnej rekrutacji. Wszyscy musimy poczuć, że zmiana zaczyna się od nas – mówi Marek Jarząbek, Content Lead w No Fluff Jobs.

Znajomość widełek ważna niemal dla każdego 

Z badania, które zleciła firma, wynika, że 93 proc. zapytanych oczekuje podawania wysokości zarobków w ogłoszeniach o pracę, uznając te informacje za ważny lub bardzo ważny ich element.

Podawanie wynagrodzeń w czasie rekrutacji jest zdecydowanie ważne dla 75,5 proc. badanych, a dla 17,4 – raczej ważne. Tylko 1,1, proc. zapytanych uważa, że jest to zdecydowanie nieistotne. W sumie zaledwie 2,3 proc. osób uznaje to za nieważne lub zdecydowanie nieważne, a dla 4,8 proc. jest to obojętne.

Czytaj więcej: Rekordowy World Wellness Weekend 2022

Dla 77 proc. kandydujących znaczenie ma otrzymanie informacji zwrotnej, dotyczącej procesu rekrutacyjnego.

Badani przyznali, że tylko 20 proc. z nich otrzymywało takie informacje często lub zawsze.

Panujące w Polsce zwyczaje związane z rekrutacją powodują więc, że kandydaci muszą niejednokrotnie „w ciemno” wejść w proces rekrutacji, bo nie znają proponowanego wynagrodzenia. Po rozmowie zapada z kolei cisza, bo nikt się nie odzywa, jeśli kandydat nie przejdzie do kolejnego etapu.

REKLAMA

Wiek i płeć wpływają na wynik naboru

Z odpowiedzi udzielonych podczas sondażu wynika jednak, że wpływ na rekrutację niejednokrotnie mają czynniki pozazawodowe. 

Podczas rozmów rekrutacyjnych padają pytania o stan cywilny (31 proc.) i posiadanie dzieci (27 proc.). Kobiety pytane są o kwestie związane z planowaniem rodziny (27 proc.).

Badani przyznają też, że zadawanie pytań dotyczących tych zagadnień jest nie na miejscu. Na przykład 73,8 proc. zapytanych uznało za niestosowne pytania i komentarze dotyczące wyglądu.

Czytaj więcej: Kryzys energetyczny paraliżuje rynek

W sumie 62,5 proc. respondentów postrzega w ten sposób pytania i komentarze dotyczące ich orientacji.

Z sugestią, że na zatrudnienie ma wpływ ich wiek zetknęło się 30 proc. osób.

Dochodzi więc często do sytuacji, w której jedyny feedback z rekrutacji to informacja, że o odrzuceniu oferty zdecydował rocznik lub płeć – zwracają organizatorzy akcji.

Chcą zmian w przebiegu rekrutacji

Celem akcji jest wywarcie wpływu na Komisję Europejską, która może przyspieszyć wprowadzenie obowiązku publikacji jawnych wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę. Organizatorzy zbierają podpisy pod listem do szefowej KE.

– W ciągu miesiąca zebraliśmy ponad 10 tys. podpisów z Polski i Węgier pod listem skierowanym do Ursuli von der Leyen – powiedział – Lech Wikaryjczyk, Head of Marketing w No Fluff Jobs.

No Fluff Jobs, to portal z ogłoszeniami dla branży IT dostępny w 5 krajach i 7 językach, który jako pierwszy i jedyny wymagał publikacji widełek wynagrodzeń w każdej zamieszczanej ofercie pracy. 

Czytaj więcej: Polak mistrzem świata w saunie

Firma, która obecnie działa w Polsce, Czechach, Ukrainie i Słowacji w 2021 roku opublikowała 90 tys. 944 oferty pracy, które oglądało 2,9 mln unikalnych użytkowników (ponad 30 mln odsłon).

Firma poprzez kampanię chce także zachęcać przedsiębiorców, by nie ukrywali widełek płacowych, a pracowników do domagania się, by je podawano.

Badanie przeprowadziła firma MASMI Poland na 1000 losowo wybranych osobach aktywnych zawodowo i/lub szukających pracy. Responedntów pytano o stosunek do poszczególnych elementów rekrutacji, takich jak: wynagrodzenia w ofertach pracy, udzielanie informacji zwrotnej przez firmy, zadawanie niestosownych pytań na rozmowie rekrutacyjnej czy dyskryminacja ze względu na wiek lub płeć.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.