Przez dźwięk do zadowolenia gości
Muzyka to jeden z kluczowych elementów sukcesu hotelu spa and wellness. Jeśli nie będzie trafiona, goście wyjadą ze złym doświadczeniem. Dlatego dobór właściwej listy odtwarzania emitowanej we wspólnych przestrzeniach lepiej powierzyć specjalistom – twierdzi francuski ekspert. Axel Jennewein przypomina, że choć według badań dźwięk skutecznie leczy z bólu głowy, to ostrzega, że może także o niego łatwo przyprawić.
O tym jak ważna jest muzyka, którą słyszą goście w hotelu spa and wellness, przekonuje Axel Jennewein, międzynarodowy ekspert muzyczny i właściciel firmy, która od piętnastu lat zajmuje się dobieraniem dźwiękowego tła dla najlepszych obiektów na świecie.
Jak dobrać „pejzaż z dźwięków”
Axel Jennewein, dyrektor zarządzający w Musicstyling, firmie konsultingowej, która doradza hotelom na całym świecie, jak dobrać „dźwiękowy pejzaż” na przykład dla spa – m.in. w Europie, Ameryce Północnej i Azji, współpracuje z najbardziej znanymi markami na świecie.
Ekspert uważa, że bez właściwie dobranej listy utworów trudno osiągnąć pełne zadowolenie gości.
Dyrektor Musicstyling przypomina, że muzyka może mieć znaczący wpływ na samopoczucie klientów. Zaznacza, że znane jest kojące uczucie podczas słuchania ulubionych dźwięków, a wiele osób doświadczyło uspokajającego wpływu łagodnych nut.
Czytaj więcej: Wellness to przyszłość hotelarstwa
Jennewein zwraca uwagę, że istnieją badania, według których słuchanie muzyki może wpływać na zmniejszenie odczuwania bólu, a wspólne słuchanie utworów, koncertów, bądź audycji radiowych poprawia więzi społeczne i nastrój u seniorów oraz pacjentóœ oddziałów szpitalnych. Z kolei, gdy opiekunowie wraz z podopiecznymi z demencją słuchali wspólnie piosenek lub śpiewali je, obserwowano zmniejszenie pobudzenia, poprawę samopoczucia i polepszenie koordynacji.
Inne badania mówią o pozytywnym wpływie właściwych dźwięków na stan emocjonalny, poprawie nastroju, zmniejszaniu niepokoju i obniżaniu stresu. Według specjalistów muzyka może mieć wpływ na wydzielanie dopaminy i oksytocyny – hormonów, które mają związek z dobrostanem, a zmniejszać poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu.
Muzyczne zadowalanie gości
Alex Jennewein, który przez 15 lat swojego życia był zawodowym siakarzem, a następnie prowadził w Hiszpanii butikowy hotel, przyznaje, że muzyka jest jego pasją.
W rozmowie z portalem spaexecutive.com ujawnił, że gdy tworzył zestawy utworów do swojego hotelu, zaobserwował, że rodzaj muzyki ma związek z czasem przebywania gości w restauracji. Przyznał, że dobrze skomponowany zestaw utworów sprawiał, że ludzie zostawali na dłużej i czuli się bardziej zadowoleni, a także chętniej wracali.
Czytaj więcej: Pool Design Awards 2022 rozdane
Jenewein postanowił sprawdzić, czy ta prawidłowość występuje w innych miejscach i tak zaczął komponować zestawy dźwiękowego tła dla obiektów hotelowych.
Po 18 latach istnienia firmy ma ona w dorobku utwory wielu znanych artystów, w tym takie, które zostały skomponowane specjalnie z myślą o hotelach spa. Obecnie firma szczyci się biblioteką kilku milionów utworów, z których jej eksperci ręcznie dobierają ścieżki do komponowanych przez siebie list.
Firma ma własną „saunę dźwiękową”, w której testuje wrażenia klientów.
Goście zatopieni w dźwiękach
– Stworzyliśmy coś, co nosi nazwę „Immersive” (Wciągające). Nagraliśmy własny materiał w 3D z Dolby Atmos, tworząc pejzaż dźwiękowy, w którym gość spa jest „zanurzony” w muzyce dzięki systemowi dźwięku przestrzennego – mówi Axel Jennewein. – Gość „jest zatopiony w dźwięku” – mówi ekspert, który tłumaczy, że podczas zabiegów muzyka zmienia się tak, aby współgrać z wykonywanymi czynnościami. – Dźwięk zmienia się w zależności od techniki, której doświadcza gość – mówi Jennewein portalowi spaexecutive.com.
Czytaj więcej: Polska awantura o japońskie kobido
Dodatkowo muzyka sprzężona jest z oświetleniem, co poprawia i pogłębia ogólne wrażenia w gabinecie zabiegowym.
– Może to mieć korzystny wpływ na zdrowie w postaci zwolnienia akcji serca, zmniejszenia lęku i poprawiania stanu zdrowia. Nie zostało to w 100 procentach udowodnione naukowo – zaznacza Jennewein. – Ale wiemy, że na pewno ma to wpływ. Przetestowaliśmy to w naszym własnym środowisku pracy w Hongkongu. Opracowaliśmy różne pejzaże dźwiękowe, aby zmniejszać stres i pomagać klientom odzyskiwać siły po zmianie strefy czasowej. I to działa – tłumaczy.
Ścieżki pasujące do atmosfery
Firma wykonuje całą muzykę, którą można usłyszeć w sieciach Ritz Carlton i Four Seasons oraz w JW Marriott Hotels.
– Tworzymy ścieżki dźwiękowe, które pasują do atmosfery hoteli – mówi Jennewein.
Czytaj więcej: Stalowa Wola wybrała: spa i wellness
Przyznaje jednak, że nawet do 30 proc. oferowanych dźwięków podlega regionalizacji. To ta część muzyki, która odpowiada za wyjątkowość.
– Jeśli jesteś gościem jakiegoś hotelu w jednym miejscu na świecie, to w innym obiekcie tej sieci rozpoznasz ją po emitowanej muzyce. Wpływa to częściowo na lojalność wobec marki – mówi Jennewein.