Nowe zagrożenie dla rozwoju spa

Branża dobrostanu w obliczu zmian klimatu

Zmieniający się klimat to obecnie największe zagrożenie dla całej branży wellness – uważa Thierry Malleret. Ekonomista twierdzi w rozmowie ze Spa Business, że wymagać to będzie od całego sektora ogromnych modyfikacji i dostosowania się. Zdaniem eksperta szansą jest zwrócenie się w stronę przyrody, które pojawiło się już w czasie pandemii i wykorzystanie tego trendu. To biznes spa powinien być w czołówce działań takich jak ograniczanie emisji dwutlenku węgla i walka o czystą przyrodę – mówi Francuz.

Zmiany klimatu
AdobeStock

Francuski ekonomista i znawca branży spa and wellness Thierry Malleret uważa, że w 2022 roku cały sektor został dotknięty w największym stopniu przez trzy główne negatywne czynniki. Są nimi globalna pandemia, wojna w Ukrainie i jej skutki ekonomiczne, gospodarcze i geopolityczne odczuwane na świecie oraz zmiany klimatyczne.

Zmiany klimatu najbardziej palące

Globalna pandemia COVID-19 już odcisnęła swoje piętno na branży, straty i spowolnienie jakie spowodowała, głównie poprzez wprowadzenie przez władze na cały świecie zakazów podróżowania i zamknięcia hoteli spowodowały ogromne straty. 

Podobnie wojna w Ukrainie, która oznacza problemy z drożejącą energią i narastającą inflacją. Ale to nie koniec, bo według ekonomisty największe problemy przed nami.

– Stoimy w obliczu wielu problemów, które radykalnie zmienią sposób działania branż i firm – ostrzega Thierry Malleret. – Ale tym największym problemem, który przeważa nad wszystkimi innymi, jest zmiana klimatu – mówi ekspert w rozmowie ze Spa Business.

Czytaj więcej: Muzyczny sukces biznesu spa

Zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla branży spa i wellness – mówi wprost i nazywa je najbardziej palącym problemem.

Ekspert, który mieszka we francuskim Chamonix u stóp Mont Blanc obserwuje wpływ przyspieszających procesów związanych z ociepleniem klimatu w Alpach. Topniejące lodowce, malejąca grubość pokrywy śnieżnej, przesunięcia początku i zakończenia sezonu zimowego, to tylko niektóre z problemów.

– Nie jest przesadą stwierdzenie, że jest to zagrożenie dla egzystencji wielu ludzi i przetrwania wielu regionów na całym świecie. Sytuacja będzie się pogarszać i zaostrzać wszystkie inne problemy, zwiększając prawdopodobieństwo konfliktów, nasilając nierówności społeczne i tak dalej – uważa ekonomista.

Wellness musi uratować świat?

Zdaniem eksperta branża wellness w obliczu tak ogromnych perturbacji nie może stać w miejscu.Sektor, który najintensywniej czerpie z czystej, nieskażonej natury powinien jego zdaniem intensywnie wspierać działania zorientowane na jej ratowanie przed kryzysem klimatycznym.

– Podobnie jak wszystkie inne, sektor spa and wellness będzie musiał się zmienić i dostosować – mówi Malleret. Jednak ekonomista uważa, że dostosowanie to za mało.

Uważa on, że branża wellness musi być liderem zmian, a jako oczywiste rozwiązanie wymienia powrót do natury. Przypomina przy tym, że to natura jest lekarstwem na wiele chorób, co udowodniła pandemia. Teraz to natura może okazać się lekarstwem na kryzys.

REKLAMA

To natura sprawia, że czujemy się dobrze, łagodzi ból psychiczny i fizyczny, przynosi wiele korzyści dla samopoczucia fizycznego i psychicznego – przypomina Francuz, wskazując na pojawienie się w czasie pandemii silnego trendu związango z naturą w przestrzeniach wellness.

Czytaj więcej: Muzyczny sukces biznesu spa

Według eksperta jest wiele rozwiązań, ale branża powinna skupić się na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i ochronie przyrody, stając się liderem w tej dziedzinie.

Malleret zaobserwował w Chamonix wzrost liczby imprez polegających na bliskim kontakcie z naturą. Festiwale wellness i fitness połączone zostały z biegami przełajowymi i ultramaratonami w górach oraz z muzyką, promocją organicznej żywności i zanurzeniem się w czystej przyrodzie.

– To nowa forma praktyki wellness. Jest co prawda skupiona bardziej na aktywności fitness, ale jest związana także z innymi formami przyjemności – mówi Malleret.

Jego zdaniem ci, którzy przegapią tę tendencję, znajdą się w trudnej sytuacji. Stanie się tak głównie dlatego, że dla najmłodszych pokoleń czysta planeta i zdrowe życie to jedne z kluczowych wartości.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.