Czas zadbać o powietrze, którym oddychamy

Walka o dobre powietrze, walką o zdrowego człowieka

Nowy program Światowego Instytutu Wellness (Global Wellness Institute) ma sprawdzić zależności pomiędzy zmianami klimatu, jakością powietrza, którym oddychamy, a stanem naszych płuc. Celem inicjatywy Respiratory Wellness Initiative jest zwrócenie uwagi na konieczność poprawy jakości powietrza, które nas otacza. Jednym z podstawowych działań ma być edukacja i moblilizacja społeczności w celu dbania o zdrowe płuca.

Respiratory Wellness Initiative Global Wellness Institute
AdobeStock

Płuca, które odpowiadają za wymianę gazową, to jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Dostarczają tlen do hemoglobiny, który następnie transportowany jest wraz z krwią do każdej komórki naszego ciała. Dzięki pęcherzykowatej budowie, płuca mają powierzchnię aktywnej wymiany, która wynosi 100 metrów kwadratowych.

Oddychanie zdrowym powietrzem to podstawa życia

Oddychając wymieniamy około 4 proc. objętości wdychanego przez nas powietrza – krew absorbuje tlen, oddając przy tym wydychany dwutlenek węgla. Proces ten jest podstawą życia. Jednak ze względu na intensywność bezpośredniego kontaktu płuc z powietrzem i powierzchnię wymiany, jakość powietrza, którym oddychamy, ma bezpośredni wpływ na całe życie człowieka. 

Im bardziej czyste i zdrowe powietrze wdychamy, tym lepiej się czujemy. Spadek jego czystości niemal od razu powoduje negatywne skutki dla funkcjonowania człowieka, wpływając na wydolność, samopoczucie, a zanieczyszczone powietrze staje się niejednokrotnie przyczyną poważnych chorób, zmuszając do detoksykacji.

Czytaj więcej: Wielki powrót miejskich centrów kąpielowych

Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza jest obecnie „największym pojedynczym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi”. Ponad 90 proc. światowej populacji zamieszkującej miasta oddycha powietrzem, w którym poziomy zanieczyszczeń przekraczają graniczne wytyczne WHO. Dwie trzecie tych zanieczyszczeń ma związek ze spalaniem paliw kopalnych napędzających niekorzystne zmiany klimatyczne. 

Z kolei ocieplenie klimatu wpływa na zwiększenie stężenia alergenów powietrzu i prowadzi do wzrostu wzrostu obecności w nim szkodliwych związków takich jak ozon, który w górnych warstwach armosfery chroni Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem, ale we wdychanym powietrzu szkodzi. Eksperci ostrzegają, że ocieplenie klimatu doprowadzi m.in. do wielkoobszarowych pożarów lasów, zwiększając emisję cząstek stałych i innych zanieczyszczeń, jak szkodliwe aerozole i gazy cieplarniane. 

REKLAMA

Koordynacja na rzecz poprawy jakości powietrza

Global Wellness Institute chce badać możliwości koordynacji działań sektorów zdrowia, energetyki, transportu, rolnictwa i urbanistyki, by opracować priorytety, które pozwolą zadbać o dobrą jakość powietrza.

Eksperci Global Wellness Institute już teraz wiążą występujące w społeczeństwach poważne choroby układu oddechowego, takie jak infekcje, rozedma, astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc z pogarszającą się jakością powietrza.

– Światowa Organizacja Zdrowia przyznała, że choroby, które można przypisać zanieczyszczeniu powietrza, zagrażają nam w równym stopniu jak niezdrowa dieta i palenie – mówi Susie Ellis, prezes Global Wellness Institute. – Inicjatywa ma na celu globalną zmianę w rozumieniu znaczenia tego problemu – powiedziała, podkreślając znaczenie jakości powietrza dla branży wellness.

Czytaj więcej: Rekordowy wzrost zainteresowania kabinami infrared

– Powietrze otacza nas przez cały czas i daje nam życie, a jakość powietrza, którym oddychamy, jest podstawą ludzkiego zdrowia – podkreślił Leo Tonkin szef inicjatywy Respiratory Wellness Initiative, wiodący autorytet w zakresie projektowania, budowy i koncepcji pomieszczeń oraz urządzeń do terapii solnej.

Dobre funkcjonowanie układu oddechowego jest podstawą dobrego samopoczucia człowieka – dodał Tonkin, który zwrócił uwagę na współpracę w ramach projektu z dr. Johnem Ryanem, dyrektorem ds. strategii w niezależnej światowej firmie certyfikującej Allergy Standards Ltd. z siedzibą w Dublinie w Irlandii.

Jednym z celów programu na rzecz odnowy oddechowej Respiratory Wellness Initiative, który prowadzi Global Wellness Institute, jest znalezienie metod zmniejszenia wpływu powietrza o niewystarczającej jakości w pomieszczeniach i na zewnątrz na zdrowie i samopoczucie.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.