Duże saunarium i baseny. Nowy park wodny na Podkarpaciu
Wystartowała procedura wyboru firmy, która opracuje projekt nowego aquaparku w Rzeszowie. Wcześniej powstało studium jego wykonalności. Prezydent stolicy Podkarpacia Konrad Fijołek powiedział, że ważnym elementem obiektu będzie duże saunarium.
Start procedury wyboru firmy, która opracuje projekt aquaparku w Rzeszowie ogłosił w środę prezydent miasta Konrad Fijołek.
Krok po kroku do celu
Obiekt zostanie zbudowany na osiedlu Staromieście. Będzie mieć część krytą oraz baseny zewnętrzne.
– Dziś rozpoczynamy kolejny etap działań, przybliżających nas do realizacji chyba najbardziej oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji – budowy rzeszowskiego aquaparku. Konsekwentnie, krok po kroku, zmierzamy do celu – mówił prezydent Konrad Fijołek na konferencji prasowej.
Czytaj więcej: Gorący ranking. Termy w Polsce
Władze miasta wyznaczyły „najlepszą lokalizację dla takiej inwestycji„. Są to działki na osiedlu Staromieście, na których przeprowadzone zostało scalenie gruntów. Aby umożliwić powstanie parku wodnego miasto przystąpiło do zminay studium zagospodarowania terenu.
– Równolegle powołany przeze mnie zespół pracował nad określeniem tego, jaki powinien być rzeszowski aqupark. Przeprowadzone zostały konsultacje rynkowe, a na zlecenie miasta opracowane zostało także studium wykonalności. Na jego podstawie wybraliśmy wariant inwestycji, który chcemy realizować – to park wodny, który będzie składał się z części krytej, z basenów zewnętrznych, a także z dużego saunarium – powiedział prezydent Rzeszowa.
Przez dialog do aquaparku
Rzeszów zdecydował się na wybór projektanta w drodze dialogu konkurencyjnego.
– Jest to formuła stosowana w szczególnych przypadkach, przy tworzeniu projektów bardzo złożonych, innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie. A takim będzie rzeszowski aquapark – podkreśla Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje.
– Dzięki takiej formule mamy możliwość rozmów z potencjalnymi oferentami, poznania ich pomysłów, skorzystania z ich doświadczenia. Do dialogu mogą stanąć firmy nie tylko z Polski ale także z całej Europy. Wybierzemy trzy najlepsze z którymi będziemy rozmawiać o ich pomysłach na tę inwestycję, analizować propozycje. Zależy nam na tym, aby w Rzeszowie powstał obiekty nie tylko atrakcyjny, ale także np. energooszczędny, wykorzystujący najnowsze zdobycze techniki oraz dochodowy – mówił wiceprezydent Urbanik.
Czytaj więcej: Polak mistrzem świata w saunie
– Procedura dialogu konkurencyjnego powinna zakończyć się latem przyszłego roku podpisaniem umowy z firmą, która przygotuje dla Rzeszowa dokumentację budowy parku wodnego – powiedziała liderka projektu Urszula Zając z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Rzeszowa.
Pod budowę aquaparku Rzeszów przygotował teren o powierzchni około 6 hektarów pomiędzy ulicami Warszawską i Welca.
– To w zupełności wystarczy do realizacji naszych obecnych zamierzeń, czyli do budowy krytego parku wodnego wraz z zewnętrznymi basenami oraz saunarium. Ale prowadzimy działania zmierzające do powiększenia tego terenu, bo chcielibyśmy w przyszłości rozszerzać funkcję tego kompleksu rekreacyjnego, dodając do niego np. kryte lodowisko – zaznaczył Konrad Fijołek.
Rzeszów ściga się ze Stalową Wolą
W ciągu czterech lat duży kompleks rekreacyjny z aquaparkiem zbuduje także Stalowa Wola, powiatowe miasto w woj. podkarpackim. Może to być najnowocześniejszy aquapark w Polsce, a nawet Europie.
Kompleks ma zapewnić mieszkańcom miasta i regionu dostęp do rekreacji oraz usług spa & wellness z saunami „na najwyższym poziomie”. Miejskie centrum kąpielowe ma być atrakcyjne dla dzieci, dorosłych i seniorów.
Miasto wykorzysta już istniejące baseny, ale cały projekt wprowadzi zmiany, które zapewnią nową jakość.
Czytaj więcej: Wielki powrót miejskich centrów kąpielowych
– Podeszliśmy do tego zagadnienia w sposób bardzo profesjonalny i kompleksowy. Tak, aby znaleźć projekt, który pozwoli pogodzić obecnie funkcjonujące baseny, dobudować nową część i wkomponować ją w piękną zieleń, która tu się znajduje – wyjaśnił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
– Strefa spa będzie realizowana w najwyższym standardzie. Postawiliśmy na komfort użytkowników, ale z ekonomicznymi rozwiązaniami technicznymi – dodał dr inż. arch. Andrzej Truszczyński, prezes zarządu firmy TKHolding Schick Architekci, która wygrała konkurs na projekt.
– Obiekt będzie całoroczny, z możliwością rozbudowy – dodał Truszczyński.