Kryzys energetyczny paraliżuje rynek

Hotele spa & wellness zaczną oszczędzać

Mimo dobrego września w turystyce, galopujące ceny zmuszają przedsiębiorców do ostrożności. Co piąty właściciel obiektów noclegowych rezygnuje z działalności w sezonie zimowym, a trzydzieści procent hotelarzy, w tym z branży spa & wellness, odkłada otwarcie kalendarzy rezerwacji na święta i sylwestra – wynika z raportu platformy Noclegi.pl.

Turystyka wellness w czasie kryzysu
AdobeStock

Z analizy platformy noclegi.pl wynika, że korzystny – pomimo obaw – sezon wakacyjny wydłużył się w tym roku na wrzesień.

Klienci są, kryzys zmniejsza liczbę ofert

W tym czasie odnotowano o 40 procent więcej rezerwacji niż rok wcześniej mimo, że średnia cena noclegu za osobę wzrosła z 91 do 109 złotych.

– Wszystko wskazuje na to, że pomimo rosnących cen Polacy wciąż są gotowi do wyjazdów – mówi Natalia Jaworska z platformy Noclegi.pl.

Czytaj więcej: Wakacje w krajowym hotelu wybiera 1 proc. Polaków

Ekspertka sygnalizuje jednak nowy problem narastający na rynku. Mimo wzrostu liczby zapytań o pobyty w sezonie zimowym, a nawet w następnym sezonie wakcyjnym, ofert jest niewiele.

– Hotelarze (w tym hotele spa & wellness) po prostu nie wiedzą, co robić i jak odnaleźć się w rzeczywistości obecnych kosztów – podkreśla Natalia Jaworska.

Pewniejsza pozycja hoteli spa & wellness

Z analizy rynku wynika, że najpewniejsi swojej pozycji są duzi gracze, szczególnie hotele, także takie z rozbudowaną ofertą spa & wellness.

Hotele rekompensują rosnące koszty działalności podniesieniem cen. Sposobem na walkę z kryzysem są oszczędności.

Czytaj więcej: Geografia wellness. Czas na inwestycje

Coraz częściej duże obiekty kosztem atmosfery rezygnują na przykład z iluminacji budynków i terenów okalających. 

Wyłączane jest dodatkowe oświetlenie w strefach spa, albo w basenach.

REKLAMA
Mniejsza skala, większe ryzyko

Niepokojące dane dotyczą mniejszych obiektów, którzy działają w niewielkiej skali.

Jak wynika z raportu platformy Noclegi.pl 20 proc. właścicieli obiektów noclegowych już teraz podjęło decyzję o zawieszeniu działalności w zimie z obawy o koszty ogrzania budynków, które uniemożliwią zbilansowanie wydatków.

Kolejne 30 proc. obiektów nadal wstrzymuje się z udostępnieniem oferty na święta i Nowy Rok.

Czytaj więcej: Trzy nowe hotele spa w górach

– Dzieje się tak, choć to właśnie pod koniec września rozpoczynał się dotąd sezon rezerwacji na ten czas – podkreśla Jaworska.

– Przedsiębiorcy obserwują, co się dzieje na rynku, kalkulują, na jakim poziomie ustawić ofertę, żeby była opłacalna w sytuacji, gdy galopujące ceny się nie zatrzymają. Nie wykluczamy, że część firm zawiesi funkcjonowanie w sezonie zimowym – podkreśla Jaworska.

Goście chcą jeździć mimo kryzysu

Mimo szybkiego wzrostu inflacji potencjalni goście poszukują już ofert na okres świąteczno-noworoczny. Jednak uwaga klientów skupia się na najpopularniejszych miejscowościach. W branży spa & wellnes na największe zainteresowanie mogą liczyć obiekty, które znajdują się w takich miastach jak Zakopane, Gdańsk, Sopot, Kraków i Świnoujście.

Z analizy ofer wynika, że już teraz najdroższym miastem w Polsce jest Sopot, gdzie średnia cena noclegu wynosi 531 zł za osobę za jedną noc.

Czytaj więcej: Wakacje w trudnych czasach. Polacy zostają w kraju

Zarówno z wyszukiwań, jak założonych rezerwacji wynika, że skraca się też średni czas planowanego wyjazdu. Goście rezerwują głównie cztery noclegi i jest to średnio o dobę mniej niż w 2020 roku, który był rokiem pandemii COVID-19.

Wzrost cen na rynku przewiduje Natalia Jaworska. – Gdy kolejne obiekty zdecydują się uruchomić swoje kalendarze, raczej uwzględnią w cenach rosnące koszty działalności – podkreśla analityczka. 

Według niej obecny kryzys uniemożliwia opracowanie wiarygodnych prognoz obejmujących okres dłuższy niż do końca tego roku.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.