Zmiany klimatu dotykają także ludzi – wellness pomaga im je znieść!

Zmiany klimatu i globalne ocieplenie dotykają także ludzi. Wellness pomaga im znieść ich przykre konsekwencje.

Postępujące globalne ocieplenie i wynikające z niego zmiany klimatu, zbierają przykre żniwo. Jak pokazują dane, ich konsekwencje negatywnie wpływają zarówno na środowisko i gospodarkę, jak i zdrowie i samopoczucie ludzi. W najnowszym raporcie The future of wellness trends opublikowanym przez Global Wellness Summit omówiono, jak ten fakt wpływa na branżę wellness i SPA. Okazuje się, że rynki te dynamicznie adaptują się do zmian klimatu. W jaki sposób?

globalne-ocieplenie-zmiany-klimatu-ekologiczne-obiekty-spa-uslugi-wellness

Globalne ocieplenie zbiera przykre żniwo

2023 rok był najgorętszym w znanej historii ludzkości. W publikacji z raportu The Future of Wellness Trends 2024 Jane Kitchen wspomniała, że obfitował też w wiele katastrof naturalnych i przykrych konsekwencji, do których doprowadziły bezpośrednio właśnie zmiany klimatu:  

  • Pożary w Grecji, Kanadzie i na Hawajach, przyczyniły się do zniszczenia tysięcy kilometrów kwadratowych przyrody.;
  • Powódź w Libii zabiła 10 tysięcy osób i doszczętnie zniszczyła kilka średniej wielkości miastna wybrzeżu Morza Śródziemnego; 
  • Siła cyklonu tropikalnego Freddy przekroczyła wszelkie normy i spowodowała mnóstwo zniszczeń w okolicach Mozambiku i Madagaskaru; 
  • Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Institute for Global Health w Barcelonie, letnie upały przyczyniły się do śmierci 70 tysięcy osób na terenie Europy.
Z analiz przeprowadzonych w ramach UN Enviroment Program (Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych), wynika, że około 30% populacji jest narażone na tragiczne w skutkach upały przez ponad 20 dni w roku. Estymuje się, że w skutek globalnego ocieplenia, zapotrzebowanie na energię potrzebną do ochładzania budynków i ludzi wzrośnie do 2050 roku trzykrotnie

Zielone i zeroenergetyczne kompleksy turystyczne i obiekty SPA

Branża wellness zdaje sobie sprawę z zagrożeń i wyzwań, jakie niosą ze sobą gwałtownie postępujące zmiany klimatu. Jak czytamy w publikacji Jane Kitchen, inwestorzy ośrodków SPA, klinik odnowy biologicznej i obiektów turystycznych z ofertą rekreacji i wellness, stawiają na dostosowany do nich design, czerpiący z uniwersalnej wiedzy starożytnej, lub wręcz przeciwnie – ultranowoczesnych, innowacyjnych technologii. 

Kompleksy SPA coraz częściej zyskują ekologiczny charakter, stawiają na termomodernizację i ekologiczne źródła energii. W projektach nowych inwestycji planuje się całkowicie zielone dachy, dużej powierzchni podcienie oraz elewacje ze zbierającymi podmuchy wiatru załamaniami, które w sposób naturalny chłodzą budynki, wypychając z nich jednocześnie gorące i gęste masy powietrza. 

Duże, prestiżowe inwestycje znanych sieci hotelarskich, są w pełni zrównoważone i zeroenergetyczne, bo pozyskują potrzebną im energię z zielonych źródeł. Spełniają wszelkie normy w zakresie ochrony środowiska, co pozwala im na uzyskiwanie certyfikatów LEEDs, BREEM, czy WELL Standard, które potwierdzają ich dobrze zaadaptowany do wyzwań klimatycznych charakter.

 

Rozwój rynku odzieży chłodzącej i urządzeń do monitorowania temperatury

Obserwuje się także rozwój niszy bielizny i odzieży funkcyjnej o charakterze chłodzącym – nie tylko do zastosowań specjalistycznych, ale i codziennego użytkowania. Tekstylia adaptujące się do zmian temperatury, innowacje w zakresie technologicznego wzbogacania materiałów włóknami chłodzącymi, czy ubieralne kostki lodu to tylko niektóre z przykładów. 

Wzrasta zainteresowanie tego typu produktami zarówno w gronie zawodowych sportowców czy specjalistów potrzebujących odzieży BHP do zastosowań w gorących kotłowniach, spalarniach, jak i wśród zwyczajnych ludzi, którzy chcą zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami upałów. Jak podkreśla Jane Kitchen rynek bielizny i odzieży chłodzącej zdaje się tylko rosnąć i być dobrym kierunkiem na przyszłość wellness.. 

Równie dynamicznym rozwojem cieszy się nisza urządzeń i aplikacji związanych z monitorowaniem zmian temperatur atmosferycznych i ciepłoty ciała. Smartwatche i zegarki sportowe informują użytkowników o ryzyku przegrzania się czy udaru w najgorętsze dni w roku, a systemy inteligentnego domu redukują temperatury pomieszczeń do niższych, a do tego bardziej optymalnych dla zdrowia i mniej szkodliwych dla środowiska.  

REKLAMA

Zmiany klimatu nadają nowy, naturalny kierunek usługom wellness

Na światowym rynku wellness oferuje się nowe, nieznane dotąd usługi, które stanowią odpowiedź na postępujące zmiany klimatu. Wysokiej klasy hotele oferują gościom więcej aktywności na świeżym powietrzu ułatwiających przywrócenie połączenia człowieka z naturą, które wpływają na zdrowie i samopoczucie równie dobrze, co energochłonne usługi z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń gabinetowych.

Do takich aktywności należą m.in. opisane przez autorkę publikacji propozycje hoteli SPA z całego świata, takie jak wycieczki trekkingowe połączone z obserwacjami ptaków, kąpielami w naturalnych źródłach czy przytulaniem drzew, sesje jogi na świeżym powietrzu w blasku księżyca, czy nocne spacery dla amatorów patrzenia w niebo z warsztatami oddechowymi w otoczeniu naturalnych aromatów przyrody. 

Prowadząc hotel SPA czy obiekt wellness, warto podążyć za trendem – tym bardziej, że wprowadzenie podobnych aktywności do oferty nic nie kosztuje.  Eventy i rytuały o takim charakterze mogą być tańszymi alternatywami dla usług generujących koszta, a tym samym, dotrzeć do szerszego grona odbiorców i szybko zwiększyć zyski z biznesu. Świetnie pasują też do trendu powrotu do natury i pielęgnowania uważności. 

 

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.