Jaki był rok 2023 dla branży wellness i SPA w Polsce?

Wellness w Polsce rozwija się jak nigdy dotąd! Podsumowanie roku 2023 w branży SPA

Branża wellness i SPA rozkwitła po pandemii i jak wynika z branżowych raportów, cieszy się stabilnymi wzrostami, które w przyszłym roku mają być tylko wyższe. Co wydarzyło się w branży SPA i wellness w Polsce w 2023 roku? Przedstawiamy krótkie podsumowanie mijających 365 dni!
podsumowanie-rok-2023-w-branzy-wellness-spa

Polskie wellness w 2023 - nowe obiekty SPA

Rok 2023 możemy zaliczyć do szczególnie udanych dla branży wellness i SPA – nie tylko w ujęciu globalnym, o którego sukcesie dowiedzieliśmy m.in. z raportu GWI, ale i lokalnym. W mijającym roku, na polskim rynku pojawiło się kilkanaście nowych, wysokiej klasy hoteli SPA w górach, nad morzem i nie tylko. O niektórych z nich wspominaliśmy w artykułach na naszej stronie.

Na mapie Polski w tym roku pojawiły się między innymi następujące hotele SPA:

 • w lutym: Radisson Blu Resort & Conference Center w Ostródzie z autorskim spa Lava e Sal Katarzyny Sokołowskiej; 
 • w kwietniu: Stradom House Autograph Collection by Marriott w Krakowie:
 • w maju: Polonia Park w Busku-Zdroju, Linea Mare w Pobierowie, Rehabilis w Katowicach:
 • w lipcu: Arche Fabryka Samolotów w Mielnie:
 • w sierpniu: Grano Hotel Solmarina w Gdańsku:
 • w październiku: Park 17 w Częstochowie;
 • w grudniu: Aries Hotel & Spa **** w Szczyrku.

Niektóry z nowych obiektów SPA na polskiej mapie wellness, dorównują standardami wyposażenia czy obsługi najbardziej ekskluzywnym miejscom na świecie. Branża wellness w Polsce nadal pozytywnie zaskakuje pod tym kątem cudzoziemców – szczególnie natomiast tym, jak szybko i precyzyjnie odpowiada na obserwowane na rynku trendy, takie jak np. zapotrzebowanie na hotele sportowe

Trendy, którym nie sposób było się oprzeć

W 2023 roku polska branża SPA stała się bardziej otwarta na potrzeby wielu pokoleń, rodzin i seniorów, przypomniała sobie także o mężczyznach. Zgodnie z ruchem sprzyjającym uważności i koordynacji zmysłów, na pierwszy plan w branży wellness wysunęła się integracja sensoryczna – zajęcia sprzyjające koordynacji zmysłów, np. z masą slime, czy tłem dźwiękowym. 

Rok 2023 upłynął pod znakiem sztucznej inteligencji, której rozwój wpłynął na niemal wszystkie branże, także na wellness. Jak się jednak okazuje, AI ma już szeroką rzeszę zastosowań w projektowaniu sensorycznym, czy biohackingu, o których coraz więcej mówi się w branży. W jednym z naszych artykułów podpowiedzieliśmy, jak wykorzystać narzędzia AI w zarządzaniu hotelem SPA

REKLAMA

 

Najważniejsze wydarzenia SPA w 2023 roku - Polska i świat

W 2023 roku po raz kolejny rozdano Oscary branży wellness, czyli nagrody World SPA Awards 2023 , których gala wręczenia odbyła się 5 marca w Londynie. W kwietniu z kolei odbył się Medical Wellness Congress pod Wiedniem, do którego zaproszono uczestników z Polski. We wrześniu cały świat świętował World Wellness Weekend 2023. W akcję zaangażowały się opisane w artykule i nie tylko obiekty z kraju. 

We wrześniu w restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczysta premiera nowej linii kosmetyków Aromatherapy Associates powstałych we współpracy z ekspertkami z różnych dziedzin z pogranicza kosmetyki i medycyny. Premierę zorganizował Arkadiusz Dawidowski, prezes Europejskiej Fundacji SPA (na zdjęciu z prawej). 

Szykuje się kolejny rok wzrostów

Jaki będzie 2024 rok w branży SPA? W naszej fundacji na bieżąco śledzimy wszystkie trendy i raporty, z których wynika, że rynek będzie nadal rósł. Ostatni tego typu dokument Światowego Instytutu Wellness podobnie jak raport Hiltonawskazują, że kolejne lata branża będzie mogła zaliczyć do równie udanych, co 2023 rok. GWI prognozuje, że globalny rynek wellness urośnie w 2024 roku o 12%

Świetna kondycja rynku zachęca do inwestowania w niszę. Nic zatem dziwnego, że w nowym roku spodziewamy się otwarcia kolejnych wysokiej klasy hoteli SPA w Polsce.
 Już niedługo swoją działalność rozpoczną:

 • kolejny obiekt sieci hoteli spa Aries, tym razem w Szczyrku;
 • legendarny hotel Grand na ul. Piotrkowskiej w Łodzi, który niedawno przeszedł gruntowny remont; 
 • hotel Gołębiewski w Pobierowie, który mamy nadzieję, że zaskoczy nas ciekawą ofertą SPA; 
 • hotel Mercure Orle Gniazdo w Szczyrku;
 • Fabryka Wody w Szczecinie, czyli pierwszy edukacyjny aquapark w Polsce.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.