Rodzinny ośrodek wellness – jak stworzyć ofertę wielopokoleniową

Jak przystosować ofertę SPA dla rodzin, dzieci, seniorów i grup?

Jak podkreślono w przewodniku SPA Business Handbook 2023, coraz więcej obiektów wellness otwiera się na najmłodszych i najstarszych klientów, a także różnego typu grupy. Jakie atrakcje SPA dla rodzin z dziećmi wybrać i jak przystosować hotel do potrzeb rodzin z dziećmi i seniorów, by stworzyć łączący pokolenia, rodzinny ośrodek wellness? Podpowiadamy!

Atrakcje SPA dla rodzin z dziećmi, zajęcia wellness dla seniorów i grup – więcej zdrowia dla wszystkich!

O skuteczności światowych programów promujących dbałość o kondycję fizyczną i psychiczną świadczy wiele potwierdzonych danymi faktów. Badanie rynku turystycznego WeTravel przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku, udowodniło na przykład, że 82% turystów preferuje wakacje połączone z aktywnościami wspierającymi zachowanie dobrego zdrowia i samopoczucia. Najchętniej wypoczywają w miejscach, w których mogą skorzystać z dobrodziejstw różnego typu wód (rzek, jezior, mórz i źródeł termalnych), ciekawych aktywności sportowych, oferty zajęć wellness oraz zabiegów SPA. 

Podróżni chcący zabierać wellness na wakacje, coraz częściej decydują się też nie tylko na korzystanie z wymienionych możliwości, ale i udział w integrujących aktywnościach grupowych. Rozszerzenie oferty obiektu wellness o atrakcje SPA dla rodzin z dziećmi, zajęcia wellness dla dzieci, seniorów i grup zorganizowanych, jest zatem odpowiedzią na najgorętsze, branżowe trendy. Jak przystosować hotel do potrzeb rodzin z dziećmi, seniorów i grup?

Przystosowanie hotelu do potrzeb rodzin z dziećmi, osób starszych i grup – infrastruktura rodzinnego ośrodka wellness

Przed wprowadzeniem do oferty łączących pokolenia zajęć i atrakcji, takich jak np. joga dla dzieci, należy zastanowić się, czy obiekt jest przystosowany do przyjmowania tego typu gości. Hotele i ośrodki wellness oferujące atrakcje SPA dla rodzin z dziećmi i zajęcia wellness dla seniorów, powinny dostosować infrastrukturę do ich specyficznych potrzeb.

Chcąc stworzyć rodzinny ośrodek wellness, warto popracować nad następującymi aspektami:

  • Pokoje – Rodzinne powinny być nieco większe (mogą mieć też 2 pomieszczenia zapewniające intymność gościom) i odpowiednio wyposażone (np. w łóżeczko dziecięce, przewijak dla niemowląt, czy wnękę na wózek i zabawki). Warto zaplanować je w pobliżu atrakcji dla dzieci i w miejscach, do których nie trzeba dostawać się schodami, co może uniemożliwić wygodne wniesienie wózka. Podobnie należy myśleć o lokalizacji pokoi dla osób starszych – pod te drugie warto wybrać jednak bardziej odosobnione miejsca gwarantujące ciszę i spokój. W pokojach dla seniorów warto też pomyśleć o zainstalowaniu w łazienkach dodatkowych uchwytów ułatwiających korzystanie z WC, wanny, czy prysznica.
  • Udogodnienia dla osób z ograniczeniami w sprawności ruchowej i wózków – poza wspomnianymi wyżej, mogą obejmować m.in. wygodne windy, podjazdy w miejsce schodów, liczne ławki i strefy wypoczynkowe w budynku i na terenie obiektu, łagodne wejście do basenu z uchwytami zabezpieczającymi (zamiast drabinki) itp.
  • Pozostałe atrakcje dla dzieci, seniorów i grup integracyjnych– zdecydowanie warto pomyśleć także o stworzeniu miejsc do integracji pokoleń. Świetnie sprawdzą się takie jak miejsce na ognisko, plac zabaw z siłownią pod chmurką, mini sala zabaw dla dzieci w pobliżu klubiku szachowego, czy też atrakcje dla osób w każdym wieku takie jak bilard, czy rzutki. 

REKLAMA

Zajęcia wellness dla seniorów i rodzin – joga dla dzieci, aerobik i nie tylko

Jakie atrakcje SPA dla dzieci i seniorów można wprowadzić w swoim obiekcie? Pomysły w tym zakresie ogranicza w zasadzie jedynie ludzka wyobraźnia. Z obserwacji trendów na naszym rodzimym rynku wynika jednak, że w hotelach SPA i ośrodkach wellness przystosowanych do potrzeb rodzin z dziećmi w Polsce, poza wstępami na basen, do sauny, czy siłowni, pojawiają się także inne propozycje. Należą do nich aktywności takie jak:

– wielopokoleniowy aerobik lub gimnastyka w wodzie – w akompaniamencie muzyki; 
joga dla dzieci i seniorów  z prostymi asanami i ćwiczeniami oddechowymi, wraz z aromaterapią; 
– krótkodystansowe wycieczki krajoznawcze z przewodnikiem, spacery integracyjne i gry terenowe

Rodzinny ośrodek wellness powinien też zapewniać rodzicom, czy seniorom (podróżującym często z wnukami) możliwość pozostawienia dzieci pod opieką hotelu w czasie korzystania z niedostępnych dla nich atrakcji. W obiekcie, który przyjmuje dużo gości z dziećmi, warto zatrudnić animatora lub pedagoga, który będzie zapewniał im rozrywkę. Z myślą o potrzebach najmłodszych i seniorów, można też zastanowić się nad współpracą z najbliższą kliniką zdrowia, która mogłaby zapewnić szybką i profesjonalną pomoc medyczną z dojazdem do obiektu dla wszystkich jego gości.

Otwórz swój obiekt wellness i hotel SPA na potrzeby wielu pokoleń!

Podążaj za trendami i stwórz prawdziwie rodzinny ośrodek wellness, który będzie przyciągał wielu turystów. Dostosuj infrastrukturę rekreacyjną i atrakcje SPA dla dzieci i seniorów i przygotuj dodatkowe zajęcia, które wzbudzą ich zainteresowanie. Możesz też dołączyć do akcji World Wellness Weekend, która pomoże Ci je bezpłatnie wypromować. Otwórz się na dzieci, seniorów i grupy, a Twój biznes SPA przyniesie Ci jeszcze więcej zysków i niezwykłej satysfakcji z prowadzeni.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.