Dobry sen filarem zdrowia

Senna wojna o zdrowy nocny wypoczynek

Coraz więcej osób cierpi z powodu snu niskiej jakości – wynika z amerykańskich badań. Nawet jeśli zasypiamy, trudno nam przespać całą noc. Dlatego walka o dobry sen staje się powoli jednym bajistotniejszych z trendów w wellness. Ośrodki spa wprowadzają już programy zmierzające do naprawy nocnego odpoczynku, a „nauka” efektywnego i zdrowego spania staje się coraz bardziej trendy.

Dobry sen to warunek doskonałego zdrowia
AdobeStock

Ponad 35 procent Amerykanów śpi mniej niż siedem godzin na dobę, wynika z badania, które przeprowdziła rządowa amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Badania: słaby sen Amerykanów

Z badań tych wynika także, że z powodu kłopotów ze snem co najmniej co dwudziesty Amerykanin w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie zasnął w czasie jazdy za kierownicą

W Stanach Zjednoczonych zaśnięcie za kierownicą jest przyczyną 1550 zgonów i 40 tys. wypadków z obrażeniami ciała rocznie.

Czytaj więcej: Rekordowy World Wellness Weekend 2022

CDC zadało pytania dotyczące snu 74 tys. dorosłym z 12 stanów. 

Z analizy ankiet wynika, że prawie połowa zapytanych chrapie, a 38 proc. w sposób niekontrolowany opadła głowa  przynajmniej raz w ciągu miesiąca ze zmęczenia.

CDC (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom) to agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych z siedzibą w Atlancie w stanie Georgia, która wchodzi w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie chorobm, w szczególności zakaźnym.

Siedem godzin snu dla zdrowia 

Amerykańska Akademia Medycyny Snu (American Academy of Sleep Medicine) przypomina z kolei, że dorosły człowiek potrzebuje w ciągu doby co najmniej siedmiu godzin snu wysokiej jakości. Skrócenie nocnego wypoczynku nawet o jedną godzinę może doprowadzić do długotrwałych problemów ze zdrowiem i wywołać choroby serca, cukrzycę lub inne dolegliwości. Naukowcy są pewni: bez snu nie da się żyć. A niedobór nocnego wypoczynku, zwłaszcza chroniczny, powoduje obniżenie efektywności w pracy i jest przyczyną złego nastroju

Według specjalistów z rządowej agencji dobry sen przegrywa jednak z tradycyjnym podejściem Amerykanów do osiagnięć zawodowych oraz mitem, zgodnie z którym człowiek sukcesu śpi zaledwie kilka godzin na dobę

Czytaj więcej: Polak mistrzem świata w saunie

Sen jest filarem zdrowia, wspierającym naszą zdolność do osiągania wyników w życiu zawodowym, traktowania naszych bliskich z życzliwością, kontrolowania naszego nastroju i wagi, a nawet może podnieść jakość naszego życia – uważa tymczasem dr Rebecca Robins, autorka nowego programu odnowy snu w ekskluzywnym ośrodku Castle Hot Springs na pustyni Sonora w Arizonie w USA.

Program polega na utrzymywanym przez cztery dni odosobnieniu i odcięciu się w tym czasie od świata zewnętrznego. Poprzez naprawiąjącą rytm dobowy jogę, uprawiane w ciągu dnia wędrówki, energetyczne spacery, jazdę konną czy różne aktywności sportowe oraz medytację i kąpiele w gorących źródłach na pustyni, goście są prowadzeni w kierunku poprawy swojego snu.

Ostatniego dnia goście opuszczają ośrodek wyposażeni w narzędzia, które są niezbędne, by ich sen dawał w przyszłości prawdziwy odpoczynek.

REKLAMA
Spa chce, byśmy smacznie spali

Podobne programy coraz częściej są tematem ofert w ośrodkach spa w Polsce. Taką propozycję ma m.in. Hotel Spa Irena Eris w Polanicy Zdroju

Znane i praktykowane od ponad dwóch tysięcy lat masaże tajskie i balijskie redukują napięcie mięśniowe, poprawiają krążenie, wspomagają leczenie kontuzji, eliminują bóle pleców, szyi lub karku oraz pozytywnie wpływają na jakość snu” – piszą specjaliści i dodają, że poprawie jakości snu sprzyjają aromatyczne olejki eteryczne, relaksacyjna muzyka i kojąca atmosfera.

W niektórych hotelach wellness & spa dobrym snem zajmuje się coach, a hotel Benjamin w Nowym Jorku zatrudnia concierge’y zajmujących się dobrym snem, którzy dobieraja  gościom indywidualne usługi dla lepszego snu – podkreśla Natasza Sallmann, hotelarz, doradca w zakresie hotelarstwa wellness i spa oraz współautorka książki „Komfort snu (nie tylko) w podróży”.

Czytaj więcej: Kryzys energetyczny paraliżuje rynek

Hotel Heron nad Jeziorem Rożnowskim w Małopolsce oferuje Rytuał Głębokiego Snu, wyjątkowy zabieg masażu, który pozwoli lepiej się wyspać. Starannie stosowane uciski uwalniają napięcia w kluczowych obszarach ciała, a wielokrotnie nagradzana mieszanka olejków eterycznych Deep Relax marki Aromatherapy Associates wycisza i uspokaja zmysły, wprowadzając w głęboki stan odprężenia.

Zdaniem specjalistów, codzienna bitwa o dobry sen, to najważniejsza walka w życiu.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.