12 trendów wellness na 2023 rok

Wellness 2023: powrót do korzeni

Światowy Szczyt Wellness (GWS) opublikował dwanaście trendów wellness, które będą na czasie w 2023 roku. Według ekspertów wellness przechodzi gwałtowną przemianę, zwracając się teraz ku biotechnologii, szukając pogłębionej drogi do dobrego samopoczucia w miejscu pracy, oferując doświadczenia multisensoryczne, zmienia krajobraz miast. Podróże wellness, zamiast skupiać się na globalizacji i unifikacji, proponują dziś wyjątkowe doświadczenia osadzone w lokalnych zasobach, sięgające korzeni społeczności, zanurzając ludzi w „dzikich wodach” świata.

Wspólne saunowanie nadal jest określane jako jeden z najgorętszych trendów w branży wellness w 2023 r. Źródło: GWS

Doroczny raport „Future of Wellness” Global Wellness Summit to najdłużej publikowana, najbardziej dogłębna i jedyna globalna analiza najnowszych kierunków w odnowie biologicznej. 160-stronicowe opracowanie definiuje dwanaście trendów w wellness, jakie będą kluczowe dla tej branży gospodarki w 2023 roku.

Global Wellness Summit, który firmuje opracowanie, wskazuje na to, że trendy te wskazują na głęboką zmianę wartości istotnych dla konsumentów, do jakiej doszło na skutek pandemii.

Wellness wyleczy epidemię samotności

Zdaniem autorów raportu, nagle przestało się liczyć obsesyjne zabieganie o „dobre samopoczucie”. Zamiast tego pojawiła się potrzeba nauki i poznawania oraz poszukiwania skutecznych, działających rozwiązań, co prowadzi do „samoopieki” i „zdrowia cyfrowego”. 

Eksperci przypominają, że w ciągu ostatniej dekady w wellness dominowały dwa nurty – jeden związany z produktami do samoopieki, drugi związany z „cyfrowym wellness”. Pojawił się jednak nowy trend nazwany: „Wellness nadchodzi z powodu epidemii samotności”. Chodzi o rozwijanie kontaktów społecznych i miejsc, które temu sprzyjają, a jednocześnie zapewniają zdrowie. Więź międzyludzka stawiana jest dziś więc w samym centrum.

Jeden z trendów opisuje ogromne zmiany w podróżach związanych z wellness. „Globalny szwedzki stół”, który na ogół oferował do tej pory to samo na całym świecie, teraz zmierza w kierunku szacunku dla lokalnych wartości. 

Czytaj więcej: Hotel spa jak powrót do domu

Społeczności na całym świecie wypracowały własne, sprawdzone metody dbania o zdrowie, także psychiczne, własne sposoby podtrzymywania kontaktów społecznych, a sięgnięcie po nie zapewnia dotarcie do rozwiązań u źródeł.

Kolejna silna tendencja to chęć zmiany środowiska pracy. To tam zwykle człowiek boryka się z największymi wyzwaniami dla organizmu i to tam potrzebne są rozwiązania chroniące zdrowie. „Wellness w miejscu pracy wreszcie zaczyna coś znaczyć” – piszą eksperci. Tak nazwany trend zmierza do poprawy samopoczucia zmęczonych pogarszającym się zdrowiem psychicznym i pracą zdalną pracowników. Zamiast fałszywych obietnic, rodzi się sensowny plan działania.

REKLAMA

Przez biotechnologię do nowego zdrowia

To nie koniec, bo pojawia się odejście „Od czystego piękna do piękna biotechnologicznego”. Chodzi o zweryfikowanie, czy zamiast nagromadzenia informacji na temat diety, metabolizmu, nie wystarczy przekształcić białego tłuszczu w brązowy. To wyspecjalizowana tkanka, obecna u nastolatków, która zanika w czasie dojrzewania. Zdaniem naukowców stymulowane jej przywrócenie rozwiązałoby problem otyłości, bo ułatwia ona spalania nadwyżek tłuszczu.

Pojawił się także temat „multisensorycznego dobrego samopoczucia”. Mieszanie bodźców – światła, zapachu, temperatury, dotyku i dźwięków – mogą zapewnić zupełnie nowe doświadczenie.

Czytaj więcej: Medytacja pomogła leczyć depresję

„Niebieski, gorący, dziki” – pod tym hasłem woda, która jest podstawą spa, zaczyna być dostępna w wielu nowych miejscach. Gorące źródła, termy o nowym wyglądzie, są coraz bardziej popularne. „Po trzech latach bezdotykowego wellness ludzie są spragnieni zanurzenia w zmysłach.

Wellness ma dziś wpływ na wiele różnych branż, zmieniając rynek od mody po nieruchomości, przekształcając infrastrukturę, urbanistykę i powodując, że dobre samopoczucie staje się w znacznie większym stopniu przedmiotem zainteresowania polityków.

Od hiperkonsumpcji do społecznego wellness

Od 2019, hiperkonsumpcyjnego roku, kiedy świat był zalany produktami wellness  wellness przeszło ogromną przemianę. Obowiązujące wówczas trendy „zostały zakwestionowane w ciągu minuty”

– Ten raport jest dowodem na to, że rynek wellness sprzed zaledwie trzech lat nagle wydaje się archaiczny. Wellness w 2023 roku i później będzie poważniejsze i poparte nauką, ale także bardziej społeczne i sensoryczne – powiedziała Susie Ellis, przewodnicząca i dyrektor generalna Global Wellness Summit.

Czytaj więcej: Trendy w suplementacji wellness na 2023 rok

Raport powstał na bazie spostrzeżeń setek globalnych menedżerów z firm wellness, ekonomistów, lekarzy, inwestorów, naukowców i technologów, którzy co roku gromadzą się na Światowym Szczycie Wellness. 

W tym roku, oprócz czołowych dziennikarzy i analityków jako autorów, obserwatorami trendów są najlepsi eksperci w tej dziedzinie – są wśród nich medycy, specjaliści z branży biznesu, czy miejscy futuryści.


Poniżej lista wszystkich trendów raportu The Future of Wellness 2023 Trends„, który można znaleźć tutaj.


1. Wellness + społeczność: Wellness na ratunek epidemii samotności (autorka: Beth McGroarty)

2. Wellness + podróże: Od globalnego szwedzkiego stołu do hiper-rdzennych mieszkańców (autorka: Elaine Glusac)

3. Wellness + miejsca pracy: Dobre samopoczucie w miejscu pracy wreszcie zaczyna coś znaczyć (autorka: Skyler Hubler i Cecelia Girr)

4. Wellness + uroda: Od „czystych formuł” do biotechnologicznego piękna (autorka: Jessica Smith)

5. Wellness + miasta: Infrastruktura miejska może uratować miasta (autorzy: Robbie Hammond i Omar Toro-Vaca)

6. Wellness + otyłość: Od szczupło-otyłej sylwetki na brunatnym tłuszczu po eliminowanie otyłości (autor: Michael Roizen, MD)

7. Wellness + państwa: Sprawa zjednoczenia (autor: Thierry Malleret)

8. Wellness + woda: Niebieska, gorąca i dzika (autorka: Jane Kitchen)

9. Wellness + sport: Nowe modele biznesowe dla hotelarstwa (autorka: Lisa Starr)

10. Wellness + zmysły: Integracja multisensoryczna (autorka: Ari Peralta)

11. Wellness + biohacking: Dziki, dziki zachód biohackingu (autor: Marc Cohen, MD)

12. Wellness + wiara: Mieć wiarę w biznesie (autor: Brian Grim).

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.