Bezpieczny azyl, przyjazne schronienie
Powszechny stres i lęk wywołane przez kryzys, to ogromna szansa dla hoteli spa. Z badań wynika, że sytuacje obciążające emocjonalnie wywołują fizyczny ból i dyskomfort. Jednak zaradzić temu można właśnie w spa, antidotum są chwile spokoju i relaksu, dotyk i aktywność fizyczna w towarzystwie życzliwego personelu. – Hotel spa jest jak powrót do bezpiecznego domu – uważa Mary Tabacchi, emerytowana profesor Szkoły Zarządzania Hotelami Uniwersytetu Cornell. Ekspertka podkreśla, że z tego powodu kryzys zwiększa liczbę gości, ale ten trend trzeba potrafić umiejętnie wykorzystać.
Stan psychiczny i fizyczny ludzi ma dziś o wiele większe znaczenie niż dawniej – zwraca uwagę Mary Tabacchi, emerytowana profesor Szkoły Zarządzania Hotelami Uniwersytetu Cornell (Cornell University School of Hotel Administration) w portalu hotelexecutive.com.
Dzisiejsze społeczeństwo żyje w kulturze ciągłego stresu, który jeszcze się spotęgował wskutek pandemii COVID-19 – uważa. Teraz zaś stres wzmagają zagrożenia takie jak wojna w Ukrainie i wynikający z niej globalny kryzys energetyczno-paliwowy, a co za tym idzie – ekonomiczny.
Mary Tabacchi zwraca uwagę na nasilające się rozwarstwienie społeczne pogłębiane przez rosnące koszty życia: drożejącą żywność i podwyżki kosztów mieszkania. Przypomina także, że eksperci coraz częściej mówią o „pustyniach żywnościowych”, a dotkliwość wysokich ceny żywności odczuwa już klasa średnia.
Schronienie przed strachem w hotelu spa
– Teraz hotelarze mogą mnie zapytać: ale co to ma wspólnego z hotelami spa, że ludzie martwią się o to, jak utrzymać swoje rodziny? – pisze była profesor Uniwersytetu Cornell.
– W jaki sposób hotele i spa mogą zwiększyć sprzedaż, biorąc pod uwagę ten strach? – odpowiada natychmiast.
Czytaj więcej: Dlaczego w Six Senses goście spa strzygą owce?
Jej zdaniem takie okoliczności mogą sprawić, że zwiększy się liczba sprzedanych łóżek i wzrośnie wskaźnik RevPAR, czyli dochodu jaki przynosi dla hotelu jedno miejsce (Revenue per Available Room).
Według profesor Mary Tabacchi lęk, trauma, stres objawiają się w ciele. Pojawia się ból, który kiedyś powodował reakcję ucieczki lub walki.
Dziś taki ciągły wzrost adrenaliny, będący efektem przewlekłego stresu, objawia się jako niezdrowy problem współczesnych ludzi. Ekspertka uważa jednak, że lekarstwem jest dotyk, na co dowodów dostarczają badania naukowe.
Dotyk podstawową potrzebą
Wynika z nich, że dotyk jest podstawowym antidotum na stres. Uspokaja niemowlęta, ale dziś potrzebują go głównie dorośli, a przede wszystkim osoby starsze. Tabacchi przypomina obserwacje, zgodnie z którymi osoby chore na Alzheimera uspokajają się, gdy są przytulane lub dotykane.
Przypomina, że masaż pobudza produkcję komórek NK. Są to tzw. komórki cytotoksyczne, które zwalczają w organizmie inne komórki – zmienione, na przykład rakowe lub zakażone przez wirusy, przez co system odpornościowy uzyskuje stymulację do działania.
Czytaj więcej: Kolejne sauny od Zachodu dla Ukrainy
– Uważa się, że dotyk zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu wytwarzanego przez organizm pod wpływem stresu. Dlatego jeszcze nigdy usługi spa nie były tak ważne! – mówi Mary Tabacchi. – Dziś potrzebne są masaże, maseczki, peelingi, uważne dotykanie i delikatne masaże szyi oraz górnej części klatki piersiowej – twierdzi ekspertka.
Centra spa and wellnes mogą więc odpowiedzieć na naturalne zapotrzebowanie, a sesje masaży pomóc odzyskać równowagę.
– Myli się ten, kto mówi, że uzdrowiska muszą wychodzić poza dotyk. Ale spa oczywiście może i powinno oferować wiele zabiegów. Jednak dotyk jest nieoceniony – dodaje Mary Tabacchi.
Przyciągaj klientów szukających domu
Według niej rozmiar potrzeb pokazuje wartość rynku kortykosteroidów, który wart był w 2020 roku w USA 4,47 miliarda dolarów. Sterydy stosowane są m.in. w leczeniu bóu, problemów skórnych, infekcji, czy zapalenia stawów.
Ekspertka zwraca uwagę, że przez lata ośrodki spa skupiały się na zajęciach kojarzonych z fitness, niejednokrotnie profilowanych odpowiednio do położenia i otoczenia ośrodków, choć nie brakowało tam masaży. Tak sprofilowane ośrodki miały być ucieczką przed zgiełkiem.
Czytaj więcej: Almanach spa & wellness 2023
Jednak dziś warto się zastanowić do jakich grup kierowane są usługi. Mary Tabacchi zwraca uwagę, że innych akywności potrzebują nastolatki i ludzie młodzi, innej osoby dojrzałe i seniorzy, których liczba w społeczeństwach rośnie.
Przypomina także, że zysk hotelu może poprawić się po dostosowaniu się do oczekiwań. Dlatego sugeruje dotatkowy dyżur pracownika w nietypowych godzinach, jeśli część klientów uważa, że „fajnie jest poświczyć późno w nocy lub wcześnie rano”. Dodaje także, że rentowność poprawić może dodatkowy pracownik tam, gdzie ćwiczą osoby starsze.
Z jej doświadczeń wynika, że hotel niższej klasy z jacuzzi lub basenem może przyciągnąć klientów, którzy dotychczas korzystali z obiektów wyższej klasy położonych obok.
Jak zachęcić ludzi do korzystania z hotelu? – Spraw, by twoje spa było bezpiecznym azylem, hotel przyjaznym schronieniem, a pobyt w nim dawał wrażenie „powrotu do domu” – mówi Mary Tabacchi.