Co dalej z wellness? Głos ekspertów
Znawcy branży odpowiadają w magazynie „SPA Biznes – Beauty & Medical & Wellness 2023″ na najważniejsze pytania dotyczące jednego z najlepiej rozwijających się rynków. Pandemia, choć początkowo spowolniła sektor, to wpłynęła na wzrost zainteresowania usługami. Zaraz po niej nadszedł jednak kryzys energetyczny wywołany m.in. wojną na Ukrainie. Jaki kierunek obrać, by w trudnej sytuacji zapewnić rozwój biznesu? Odpowiedź pomogą znaleźć doświadczenia innych i rady ekspertów.
Przy merytorycznej współpracy Europejskiej Fundacji Spa ukazał się magazyn „SPA Biznes – Beauty & Medical & Wellness 2023″.
Doświadczenia innych, rady ekspertów
„Wbrew obawom towarzyszącym nam wszystkim w czasie pandemii, lockdowny i strach przed wirusem nie zabiły rynku doznań – chęci podróżowania, mieszkania w hotelach, korzystania z oferty SPA & wellness oraz beauty. Wręcz przeciwnie – w 2022 roku obserwowaliśmy nie tylko wzrost zainteresowania zabiegami leczącymi ciało i duszę, ale też ogromną potrzebę odreagowania czasu zakazów i obaw oraz swoistą ucieczkę przed nadciągającymi problemami” – pisze we wstępie do wydawnictwa Katarzyna Sołtyk, redaktor naczelna SPAeden.pl.
„Głosy płynące z rynku wskazują, że był to rok udany, nie tylko dla branży turystycznej i hotelarstwa, ale przede wszystkim dla usług medical & beauty & spa” – podkreśla Katarzyna Sołtyk.
Czytaj więcej: Hilton o trendach na 2023 rok
„W obliczu dynamicznej sytuacji ekonomicznej, trzeba być przygotowanym na najróżniejsze scenariusze. Jak się do nich przygotować? Jak zapewnić przetrwanie, albo lepiej… rozwój biznesu? To pytania, nad którymi głowią się właściciele i managerowie. Opracowując własną strategię, warto spojrzeć na sytuację i trendy na świecie, podejrzeć doświadczenia innych, posłuchać rad ekspertów” – zachęca redaktor naczelna SPAeden.pl.
W magazynie znalazło się omówienie raportu „Polityka wellness” Global Wellness Institute.
W almanachu można zapoznać się także z trendami spa i wellness na 2023 rok oraz przeczytać artykuły dotyczące m.in. zagadnień ekologii, oszczędzania energii, emocji w biznesie, analizy finansów w salonie, błędów w zarządzaniu czy znaczenia płci w biznesie wellness. Magazyn zawiera także analizę – „Case study – Uroczysko Siedmiu Stawów”, jest także materiał poświęcony nowym markom i firmom spa & wellness oraz tekst o nowych hotelach spa.
SPA przyjazne ludziom i planecie
„Pandemia, kryzys energetyczny i rosnąca swiadomość klientów sprawiły, że obiekty spa muszą poważnie pomyśleć o wdrożeniu polityki zrównoważonego rozwoju” – pisze w magazynie Arkadiusz Dawidowski, prezes Europejskiej Fundacji Spa i współwłaściciel ForSpa Group.
„Nasz osobisty dobrostan nigdy nie powinien pomijać dobrego stanu środowiska natiralnego” – pisze Arkadiusz Dawidowski, który przytacza wyniki badań. Współczesny turysta wellness wybiera chętniej te miejsca, gdzie wdrażane są praktyki sprzyjające środowisku i lokalnej społeczności. Chce by jego wyjazd był odpowiedzialny oraz myśli o segregacji śmieci i recyklingu, ograniczeniu marnowania żywności, zmniejszaniu wykorzystania plastiku. Znakomita większość takich klientów chce poszanowania dziedzictwa kulturowego i oczekuje, by z turystyki równomiernie czerpało całe społeczeństwo.
Według Arkadiusza Dawidowskiego, by spełnić coraz bardziej wyśrubowane oczekiwania, które mają na celu ratowanie planety, trzeba zacząć już na etapie projektu.
Czytaj więcej: Estonia wysyła Ukrainie pomoc… wellness
Mniej sztucznego światła, więcej ciepła z naturalnych źródeł, wykorzystanie opakowań wielorazowych lub możliwych do powtórnego przetworzenia, wystrój obiektów z lokalnych, dostępnych w pobliżu materiałów i wspieranie lokalnych przedsiębiorców.
Zrównoważony rozwój to także dbałość o pracownika – uważa Arkadiusz Dawidowski.
„Jeżeli już zodentyfikujemy swoje możliwości i zdecydujemy się na wdrożenie bardziej zrównoważonej polityki, nie zapomnijmy poinformować o tym gości” – pisze prezes Europejskiej Fundacji Spa.
„Jest wiele możliwości tworzenia własnej polityki zrównoważonego rozwoju. Nawet najmniejszy krok w tym kierunku zmienia świat na lepsze, a nasz biznes czyni bardziej rentownym” – podkreśla Arkadiusz Dawidowski.
Więcej w artykule „SPA przyjazne ludziom i planecie” w magazynie „SPA Biznes – Beauty & Medical & Wellness 2023″.
Na papierze, cyfrowo i on line
Almanach „SPA Biznes – Beauty & Medical & Wellness 2023″ można czytać na trzy różne sposoby. Warto zamówić wersję drukowaną, dostępny jest także jako interaktywny pdf, można też czytać bezpłatną wersję online.
Czytaj więcej: Brad Pitt potentatem wellness
Wersja papierowa jest do kupienia w salonach prasowych Empik, można ją także zamówić z dostawą pod wskazany adres w portalu SPAeden.pl. Tam zamówimy także pdf.
A wersję on line można znaleźć tutaj.