Zadbają o dobrostan w miejskim centrum kąpielowym
W ciągu czterech lat Stalowa Wola, powiatowe miasto w woj. podkarpackim, może mieć najnowocześniejszy aquapark w Polsce, a nawet Europie. Kompleks ma zapewnić mieszkańcom miasta i regionu dostęp do rekreacji oraz usług spa & wellness na najwyższym poziomie. Miejskie centrum kąpielowe ma być atrakcyjne dla dzieci, dorosłych i seniorów.
Nowy aquapark w Stalowej Woli ma być najnowocześniejszym w Polsce – deklarują władze miasta. Inwestycja będzie kosztowała co najmniej 100 mln złotych netto.
Nowoczesne centrum kąpielowe w Stalowej Woli
Władze podkarpackiego miasta zdecydowały o budowie obiektu, który w strefie sportowo-rekreacyjnej będzie mieć nowej jakości baseny kryte i odkryte oraz wielotorowe zjeżdżalnie. Na dachu znajdą się zielone tarasy, powstanie także ogród zimowy.
Jednak dla zdrowia stalowowolan najważniejszą częścią obiektu będzie strefa spa z saunami.
Czytaj więcej: Wielki powrót miejskich centrów kąpielowych
Miasto wykorzysta już istniejące baseny, ale cały projekt wprowadzi zmiany, które zapewnią nową jakość.
– Podeszliśmy do tego zagadnienia w sposób bardzo profesjonalny i kompleksowy. Tak, aby znaleźć projekt, który pozwoli pogodzić obecnie funkcjonujące baseny, dobudować nową część i wkomponować ją w piękną zieleń, która tu się znajduje – wyjaśnił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
Konkurs na najlepsze spa & wellness na Podkarpaciu
Miasto powierzyło opracowanie koncepcji architektom, których zaprosiło do konkursu.
– Zdecydowaliśmy się na ogłoszenie konkursu architektonicznego. Wybraliśmy zwycięską pracę koncepcyjną – wyjaśnił Lucjusz Nadbereżny.
Czytaj więcej: Rekordowy wzrost zainteresowania kabinami infrared
– W drugim etapie będziemy negocjować zamówienie publiczne na wykonanie projektu technicznego, który z kolei pozwoli nam na ubieganie się o środki finansowe i rzeczową realizację zadania .
Nad przebiegiem konkursu czuwał sąd konkursowy, któremu przewodniczył dr inż. architekt Sebastian Dobiesz. W skład komisji weszli architekci, inżynierowie i osoby odpowiadające za utrzymanie obiektu.
Obiekt atrakcyjny dla dzieci, dorosłych i seniorów
– Obiekt będzie całoroczny, z możliwością rozbudowy, atrakcyjny dla dzieci, dorosłych i seniorów. Baseny w części rekreacyjnej dostosowane będą do potrzeb osób starszych – powiedział dr inż. arch. Andrzej Truszczyński, prezes zarządu TKHolding Schick Architekci.
Czytaj więcej: Strategia dla spa zapewni rezerwacje
– Strefa spa będzie realizowana w najwyższym standardzie. Postawiliśmy na komfort użytkowników, ale z ekonomicznymi rozwiązaniami technicznymi – dodał architekt Andrzej Truszczyński.
Nie zabraknie strefy gastronomicznej. Z kolei świetliki mają przepuszczać promieniowanie ultrafioletowe, co ma umożliwić naturalny wzrost roślinności we wnętrzach.
Gotowa inwestycja ma się sama finansować. Przychody z jej codziennego funkcjonowania mają wystarczyć na utrzymanie, nie obciążając budżetu miasta.
Rzeszów też chce mieć centrum kąpielowe
Budowę aquaparku zapowiadają także władze Rzeszowa odległego od Stalowej Woli o około 80 km (50 minut drogi samochodem).
Inwestycję wartą około 250 mln zł zapowiadał w kampanii wyborczej prezydent miasta Konrad Fijołek.
Miasto ma na razie zarezerwowane działki w dzielnicy Staromieście o powierzchni około 6 hektarów. Samorząd przeprowadził także analizy funkcjonowania podobnych obiektów w Polsce i Europie.
– Przeprowadziliśmy wiele analiz dotyczących funkcjonowania parków wodnych zarówno w Polsce jak i Europie. Sprawdzaliśmy m.in. jakie ich elementy, rozwiązania można przenieść na nasz grunt, a jakich unikać. – poinformował w kwietniu Konrad Fijołek.
Czytaj więcej: Strategia dla spa zapewni rezerwacje
– Te wszystkie nasze dotychczasowe działania zaowocowały tym, że możemy podpisać umowę na opracowanie bardzo ważnego dokumentu – studium wykonalności. Będzie ono krokiem milowym przybliżającym nas do rozpoczęcia projektowania aquaparku – dodał prezydent
Studium wykonalności dla budowy parku wodnego w okolicach ul. Welca w Rzeszowie samorząd podpisał z firmą Agraria z Warszawy.
Odpowiedzialny za inwestycje wiceprezydent Rzeszowa Dariusz Urbanik mówił, że samorządowi zależy, by park wodny był „skrojony na miarę oczekiwań mieszkańców, a także na miarę możliwości miasta”.
– Planujemy zastosować tam też najnowsze zdobycze techniki, wykorzystać odnawialne źródła energii i technologie związane z budownictwem pasywnym. Chcemy, aby był obiektem ekonomicznym, ale także nowoczesnym, na miarę XXI wieku – mówił Urbanik na konferencji prasowej w kwietniu.