Nagroda dla hotelu grupy Arche

Uhonorowany zabytkowy Dwór Uphagena

Należący do Grupy Arche zbytkowy Dwór Uphagena w Gdańsku został uhonorowany nagrodą prezydenta miasta za projekt architektoniczny. Hotel ze spa & wellness mieści się w dawnej oryginalnej letniej rezydencji rodziny kupieckiej Uphagenów pochodzenia flamandzkiego z 1800 roku. Od połowy XIX wieku funkcjonował tam szpital sióstr boromeuszek. Obecnie odrestaurowany obiekt z nowymi kubaturami przyjmuje gości. Dwór otrzymał dotąd łącznie pięć prestiżowych nagród.

Hotel Dwór Uphagena
Arche S.A.

Podczas gali konkursu na najlepsze gdańskie realizacje architektoniczne w latach 2020-2021 w Europejskim Centrum Solidarności architekt Piotr Grochowski odebrał nagrodę w kategorii obiekty rewaloryzowane za projekt hotelu Dwór Uphagena.

Integracja z tkanką Dolnego Miasta

Kapituła konkursu, w skład której wchodzili przedstawiciele Miasta Gdańska oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich, napisała w uzasadnieniu, że realizacja projektu wpisała się w program rewitalizacji Dolnego Miasta

„Zrewitalizowano historyczne budynki i dodano do nich nowe kubatury, które doskonale integrują się z istniejącą tkanką urbanistyczną Dolnego Miasta. Nie tworzą dysonansu – wręcz przeciwnie, mimo pewnej ekskluzywności wymaganej dla funkcji hotelowych, otwarte przestrzenie pozostają do dyspozycji zarówno dla gości hotelowych, mieszkańców, jak i spacerowiczów” – czytamy.

Czytaj więcej: Rok z tańszym prądem. Jest podpis prezydenta

To kolejna prestiżowa nagroda, która trafiła do Arche Dworu Uphagena w Gdańsku. Obiekt ten otrzymał wcześniej laur European Property Awards, statuetkę New Hotel of The Year 2022 Eurobuild, tytuł Modernizacja Roku 2021 oraz nagrodę Prime Property Prize 2022.

Kompleks składający się z dworu i starego szpitala został przejęty przez Grupę Arche w 2015 roku, a następnie zrewitalizowany i przystosowany do celów hotelowych. W obiekcie znajduje się 256 pokoi i apartamentów.

REKLAMA

Najstarsza część Dworu Uphagena to dawna 222-letnia rezydencja gdańskiego kupca, w której przygotowano ekskluzywne komnaty rodziny Uphagenów z odkrytymi XVIII-wiecznymi freskami, wyposażone w salony kąpielowe. Jest tam także ogród zimowy z egzotycznymi kwiatami.

Nowoczesność w zabytkowych wnętrzach

Hotel dysponuje strefą saun oraz stylowym zapleczem konferencyjnym składającym się z siedmiu sal z nowoczesnym, multimedialnym wyposażeniem oraz dostępem do światła dziennego, którego łączna powierzchnia to 450 m kwadratowych.

Do dyspozycji gości jest także restauracja „Stara Kuchnia” z autorskim menu Rafała Wickiego, a także zaaranżowany w dawnej szpitalnej maglowni z XIX wieku bar.

Czytaj więcej: Rok z tańszym prądem. Jest podpis prezydenta

Hotel mieści się w oryginalnym budynku z 1800 roku, który w tamtym czasie pełnił funkcję letniej rezydencji znanej gdańskiej rodziny kupieckiej Uphagenów o korzeniach flamandzkich. 

W połowie XVII wieku rezydencja została sprzedana z przeznaczeniem na szpital sióstr boromeuszek im. Najświętszej Marii Panny.

W trakcie rewitalizacji znaleziono i odnowiono wiele zdjęć, przedmiotów oraz sprzętów szpitalnych, których część jest dostępna dla zwiedzających i gości. W tym roku obiekt dołączył do Nocy Muzeów, by pokazać swoje wnętrza gdańszczanom.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.