Rok z tańszym prądem. Jest podpis prezydenta

Zamrożona energia. Szansa dla wellness?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zamrożeniu cen energii. Maksymalna cena za megawatogodzinę ma przez ponad rok chronić m.in. mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa przed skutkami kryzysu energetycznego. Wiadomo, jaka będzie wysokość obowiązującej maksymalnej stawki za megawatogodzinę. Ustawa wchodzi w życie dzień po publikacji.

Tania energia
AdobeStock

Prezydent podpisał w środę ustawę z 27 października o „środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku”.

Chodzi o maksymalne ceny energii elektrycznej m.in. dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Skorzystają także firmy działające w sektorze spa & wellness.

Czytaj więcej: Gorący ranking. Termy w Polsce

Przedsiębiorcy spodziewali się bowiem nawet kilkusetprocentowych podwyżek cen prądu związanych z kryzysem na rynku energetycznym.

REKLAMA

Zgodnie z tą ustawą w 2033 roku mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zapłacą za prąd nie więcej niż 785 zł za megawatogodzinę.

Ponad rok z tańszą energią elektryczną

Dostawcy energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami biznesowymi będą stosować cenę maksymalną w odniesieniu do zużycia pomiędzy 1 grudnia 2022 r. a 31 grudnia 2023 r.

Sejm przyjmując przepisy zaakceptował część poprawek Senatu do ustawy, dotyczyły one jednak głównie gospodarstw domowych.

Czytaj więcej: Cyfrowy detoks w spa

Nowe przepisy zakładają, że firmy sprzedające energię otrzymają rekompensaty, których łączny koszt może wynieść 19,7 mld zł. 

Przez pół roku musiały będą przekazywać nadmiarowe przychody na odpisy na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.

Ustawa wchodzi w życie dzień po publikacji w „Dzienniku ustaw„. Ustawę można przeczytać tutaj.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.