Zamrożona energia. Szansa dla wellness?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zamrożeniu cen energii. Maksymalna cena za megawatogodzinę ma przez ponad rok chronić m.in. mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa przed skutkami kryzysu energetycznego. Wiadomo, jaka będzie wysokość obowiązującej maksymalnej stawki za megawatogodzinę. Ustawa wchodzi w życie dzień po publikacji.

Prezydent podpisał w środę ustawę z 27 października o „środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku”.
Chodzi o maksymalne ceny energii elektrycznej m.in. dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Skorzystają także firmy działające w sektorze spa & wellness.
Czytaj więcej: Gorący ranking. Termy w Polsce
Przedsiębiorcy spodziewali się bowiem nawet kilkusetprocentowych podwyżek cen prądu związanych z kryzysem na rynku energetycznym.
Zgodnie z tą ustawą w 2033 roku mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zapłacą za prąd nie więcej niż 785 zł za megawatogodzinę.
Ponad rok z tańszą energią elektryczną
Dostawcy energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami biznesowymi będą stosować cenę maksymalną w odniesieniu do zużycia pomiędzy 1 grudnia 2022 r. a 31 grudnia 2023 r.
Sejm przyjmując przepisy zaakceptował część poprawek Senatu do ustawy, dotyczyły one jednak głównie gospodarstw domowych.
Czytaj więcej: Cyfrowy detoks w spa
Nowe przepisy zakładają, że firmy sprzedające energię otrzymają rekompensaty, których łączny koszt może wynieść 19,7 mld zł.
Przez pół roku musiały będą przekazywać nadmiarowe przychody na odpisy na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.
Ustawa wchodzi w życie dzień po publikacji w „Dzienniku ustaw„. Ustawę można przeczytać tutaj.