Jak opracować atrakcyjne pakiety SPA?
Atrakcyjne pakiety SPA skutecznie zachęcają do odwiedzenia hotelu czy obiektu wellness. Jeśli są dostępne w ofercie, pozytywnie wpływają na sprzedaż i zwiększają zyski z biznesu, np. dzięki temu, że zwiększają liczbę rezerwacji w niskim sezonie. O czym pamiętać opracowując pakiety SPA? Jakie usługi powinny wchodzić w ich skład, gdzie i kiedy je promować? Podpowiadamy!

Dlaczego warto oferować promocyjne pakiety SPA?
Osoby odwiedzające SPA najczęściej korzystają na miejscu z kilku usług jednocześnie – np. noclegu, sauny, wstępu na basen, posiłków i masaży. Z tego względu, promocyjne pakiety SPA, w których skład wchodzi kilka usług, cieszą się naturalnie dużym zainteresowaniem. Zwiększa je już samo nazwanie ich promocyjnymi, na co pozwala nawet nieznaczne obniżenie cen usług w nich dostępnych w porównaniu z ich osobnym zakupem.
Promocyjne pakiety SPA przyciągają gości nawet w niskim sezonie, kiedy trudniej znaleźć chętnych na pobyty wypoczynkowe. Tego typu pakiety świetnie sprzedają się w Internecie za pośrednictwem różnych kanałów, w tym w mediach społecznościowych obiektu, czy serwisach zakupów grupowych takich jak m.in. Travelist lub Groupon Travel. Można oferować też możliwość ich bezpośredniej rezerwacji na stronie internetowej hotelu.
Rozszerzenie oferty o odpowiednio opracowane pakiety, to inwestycja w większe zainteresowanie obiektem, większą liczbę klientów, a co za tym idzie – większe zyski z biznesu. Poniżej podpowiadamy, o czym warto pamiętać przygotowując pakiety usług SPA oraz jak dostosować ofertę pakietową do odbiorców i wachlarza świadczeń dostępnych w zarządzanym miejscu.
Atrakcyjne pakiety SPA z noclegami i zabiegami - jak przygotować?
Resorty wypoczynkowe, pensjonaty i hotele SPA powinny zapewniać w pakietach przynajmniej dwie usługi – nocleg(i) oraz wybrane zabiegi lub atrakcje, np. wstęp do sauny. Dla niezdecydowanych i/lub bardziej wymagających klientów, tego typu pakiety mogą być jednak niewystarczające. W ramach pakietu SPA dla obiektu wypoczynkowego, dobrze zapewnić gościom między innymi:
- Nocleg w pokoju o określonym standardzie dla liczby osób, dla jakiej jest przewidziany pakiet;
- Podstawowe wyżywienie (przynajmniej śniadanie) odpowiadające liczbie dób hotelowych w pakiecie;
- Miejsce parkingowe na samochód – szczególnie w hotelach położonych na uboczu;
- Wstęp do sauny, siłowni i na hotelowy basen – to absolutne minimum w pakiecie SPA;
- Określony masaż lub rytuał dla liczby osób, dla której przewiduje się pakiet.
Dodatkowo, w takim pakiecie mogą znaleźć się też np. powitalne drinki, owoce czy kosmetyki w pokojach, krótkie wycieczki krajoznawcze, wstęp na kort tenisowy, gra w bilard, wypożyczenie rowerów i/lub sprzętów wodnych – każda dodatkowa usługa zwiększy atrakcyjność pakietu w oczach odbiorców. W ramach oferty promocyjnej można zaproponować też specjalne rabaty i zniżki na usługi lokalne, np. posiłki w pobliskiej restauracji, jeśli nie ma jej wewnątrz obiektu.
Pakiety warto też dostosować do specyfiki odbiorców:
Pakiety SPA dla kobiet świetnie sprzedają się przez cały rok, m.in. na okrągłe urodziny, czy wieczory panieńskie, ale też okazje takie jak dzień mamy, babci, walentynki, czy w okresie przedświątecznym i przedsylwestrowym. Takie pakiety można także oferować kobietom na stanowiskach średniego i wyższego szczebla na wyjazdy służbowe.
Dobrze zbudować je w oparciu o usługi przypadające do gustu kobietom – zabiegi i rytuały pielęgnacyjne; jogę; aerobik; czy np. zakupy ze stylistką. Przy opracowywaniu pakietów dla kobiet należy też pamiętać o szczegółach takich jak dobór odpowiednich pokoi. W ich przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się te z łóżkami pojedynczymi, niż podwójnymi.
Pisaliśmy kiedyś już o tym, że branża wellness zapomniała o mężczyznach – a to niedobrze, bo Panowie coraz bardziej przekonują się do dbania o siebie! Pakiety SPA dla mężczyzn mają potencjał do całorocznej sprzedaży i sprawdzą się w hotelach miejskich, gdzie będą chętnie wybierane na podróże służbowe i biznesowe, czy np. wieczory kawalerskie.
Trzeba przyznać, ze Panowie, w odróżnieniu od kobiet, będą preferowali raczej aktywności sportowe ponad zabiegi pielęgnacyjne. Z tych drugich warto zaproponować im m.in. relaksacyjne masaże, czy proste zabiegi na dłonie, twarz lub stopy. Mężczyźni chętnie korzystają jednak z sauny, jacuzzi i innych tego typu atrakcji, których nie można pominąć. W pakietach dla mężczyzn oferuje się częściej pokoje jednoosobowe.
Promocyjne pakiety SPA dla par również sprzedają się przez cały rok, bo sprawdzają się z okazji randki (nie tylko walentynkowej), oświadczyn, czy krótkich podróży poślubnych i rocznicowych. W dobrze wyposażonych obiektach są atrakcyjne niezależnie od pogody za oknem, jednak warto je dostosować do potrzeb dwojga, zazwyczaj zakochanych.
Do pakietów dla par dodaje się często dodatkowe usługi takie jak np. kolacja w romantycznej scenerii, szampan i truskawki w pokoju i tym podobne. W pakietach dla dwojga oferuje się też zazwyczaj najładniejsze pokoje, np. z panoramicznym widokiem i wanną jacuzzi. Opcją pakietową może być np. pomoc w organizacji zaręczyn czy niespodzianki rocznicowej.
Pakiety SPA dla singli stanowią doskonałą odpowiedź na potrzeby samotnych odbiorców. Warto je oferować przez cały rok, a najlepiej w okresach, w których organizuje się w obiekcie grupowe aktywności wellness, np. seanse saunowe lub większe wydarzenia kulturalne w okolicy – co pozwoli przedstawić je jako okazję do nawiązania nowych, ciekawych znajomości.
W pakietach tego typu znaczenie ma zazwyczaj nie tylko zakres usług, ale i ich cena, która musi być naprawdę atrakcyjna. Oczywiście nie musimy chyba podpowiadać, że w ofertach dla singli proponuje się zazwyczaj jednoosobowe pokoje.
Pakiety SPA dla rodzin wybierane są najchętniej w okresach wolnych od nauki szkolnej – są to zazwyczaj ferie zimowe, przerwy świąteczne, wakacje i weekendy. Tego typu oferty rezerwowane są też często z dużym wyprzedzeniem, co skutkuje w większej kontroli nad obłożeniem obiektu i przyszłymi zyskami z noclegów.
Nie ulega wątpliwości, że doby pakiet SPA dla rodziny powinien wyróżniać się opłacalnością nabycia, czyli niską ceną – szczególnie, jeśli jest to oferta typu 2+2, 2+3, 2+4 lub większa. Należy jednak pamiętać, by zapewnić w nim duży pokój (np. typu rodzinnego, z osobną sypialnią) i odpowiednie wyposażenie (np. w łożeczko dla dziecka, wanienkę i przewijak), a także atrakcje dla dzieci (np. specjalne menu w restauracji, wstęp do sali zabaw).
W przypadku takich pakietów znaczenie może mieć też to, czy obiekt honoruje Kartę Dużej Rodziny i czy uprawnia klientów do dodatkowych rabatów na terenie ośrodka, czy hotelu.
Pakiety SPA w miejskich punktach odnowy biologicznej i wellness
Jeszcze inaczej należy podejść do opracowywania pakietów SPA w obiektach miejskich bez funkcji noclegowej. W ich przypadku, zdecydowanie najbardziej liczą się trzy elementy. Pierwszym jest atrakcyjność pakietu, którą można osiągnąć już np. dzięki nadaniu mu zachęcającej, tj. ciekawej i łatwiej do zapamiętania nazwy, o czym pisaliśmy w artykule jak nazywać usługi SPA.
Drugim elementem, który ma duże znaczenie, będzie czas wykonania usługi. W miejskich day SPA sprawdzają się pakiety np. 30-minutowe, godzinne, czy dwugodzinne z zabiegami na określoną partię ciała lub o specyficznym charakterze, np. relaksującym, czy wyszczuplającym. Trzecim elementem, o którym nie można zapomnieć, są ceny – do skorzystania z usług połączonych w pakietach zachęcą tylko te atrakcyjnie obniżone.
Jakie pakiety proponujecie w swoich obiektach? Podzielcie się z nami!
Jak wy tworzycie promocyjne pakiety SPA w swoich hotelach i punktach wellness? Podzielcie się swoimi doświadczeniami z czytelnikami naszej strony! Spośród wypowiedzi przesłanych na adres biuro@fundacjaspa.org *, wybierzemy kilka najciekawszych, które umieścimy w tym artykule wraz z linkami do stron www lub profili obiektów i firm zarządzanych przez autorów wyselekcjonowanych cytatów.
*DLA ZAINTERESOWANYCH PUBLIKACJĄ WYPOWIEDZI: W temacie maila prosimy wpisać Wypowiedź do artykułu o dbaniu o komfortowy sen gości hotelowych, zaś w treści wiadomości lub załącznikach podać:
- imię i nazwisko;
- nazwę obejmowanego stanowiska/pełnionej funkcji;
- nazwę firmy/hotelu/obiektu SPA;
- link do strony internetowej lub social media biznesu;
- mile widziane zdjęcie typu profilowego lub logo
Z niecierpliwością czekamy na wasze wypowiedzi!