Gabinety spa przenoszą się do... pokoi hotelowych
Hotele i resorty spa & wellness już nigdy nie będą takie same – wynika z przewidywań Lynne McNees, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Spa (ISPA). Potrzeba samodzielnego dbania o zdrowie i samopoczucie wymusiła nowy rodzaj usług. Zamiast wyłącznie w wydzielonych i przystosowanyh strefach są one dziś dostępne… w pokojach. Część takich zabiegów klienci chcą wykonywać samodzielnie. A obiekty oferują coraz więcej takich możliwości. Także w Polsce.
Czy ośrodki spa & wellness czekają zmiany? Lynne McNees, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Spa zwraca uwagę, że dziś zarówno bywalcy spa jak i ludzie, którzy z takich ośrodków nie korzystają nigdy, są coraz bardziej skupieni na własnym zdrowiu i samopoczuciu.
Konsumenci chcą więcej samodzielności
Wiele z tych osób obecnie decyduje się na samodzielną troskę o własne zdrowie i samopoczucie poprzez korzystanie z usług, które wymagają osobistego zaangażowania. Prezes ISPA mówi wręcz o nasilającej się potrzebie „samoopieki”.
Potwierdzają to badania przeprowadzone przez stowarzyszenie. Dwie trzecie zapytanych konsumentów potwierdziło, że ważną częścią rozkładu każdego dnia są czynności związane z samodzielnym dbaniem o zdrowie i dobre samopoczucie.
Czytaj więcej: Rekordowy wzrost zainteresowania kabinami infrared
Trzy czwarte zadeklarowało, że codziennie poświęca czas na ćwiczenia fizyczne.
Jeszcze więcej, bo 80 procent, twierdzi, że dbałość o komfort psychiczny ma codziennie dla nich znaczenie.
Spośród klientów, którzy odwiedzili spa, 48 procent zadeklarowało, że dba o siebie, wykonując więcej ćwiczeń. Z badania ISPA wynika także, że prawie jedna trzecia takich osób pobrała aplikację, która ma im pomóc zarządzać swoim samopoczuciem (32 procent). Niemal tyle samo (31 proc.) koncentruje się na samodzielnym praktykowaniu nawyków związanych z dobrym snem.
Koniec „izolacji” stref spa & wellness
Podczas gdy dawniej strefy spa w hotelach i ośrodka postrzegały siebie jako wyraźnie oddzielone od pozostałych części obiektów, w których funkcjonowały, dziś zaczyna się to zmieniać – pisze Lynne McNees w portalu hotelexecutive.com.
Jej zdaniem obiekty takie już dostrzegły zmianę oczekiwań klinetów i modyfikują swoją ofertę, zwłaszcza tę jej część, która zakłada dostępność usług dla konsumentów bezpośrednio w ich pokojach.
Czytaj więcej: Polacy ruszają się za mało
McNeess sugeruje tym samym, że zarządzający obiektami są dziś bardziej otwarci na rozmowę o nowym podejściu do oferty wellness w obiektach.
– To taki rodzaj obopólnie korzystnych relacji, który wielu liderów hoteli i uzdrowisk wyobrażało sobie od lat, ale nie zawsze były one w stanie zamienić się w rzeczywistość – pisze prezeska ISPA.
Jej zdaniem nowa sytuacja pozwoli na wprowadznie nowych usług związanych z wellness i wyjście z nimi poza strefy spa, do innych części obiektów.
W Polsce spa weszło do pokoi
Podobne zmiany można dostrzec także w Polsce. Hotel Havet Resort & Spa Dźwirzyno w woj. zachodniopomorskim oferuje pokoje deluxe i dwupokojowe apartamenty z jacuzzi na tarasie.
Hotel Manor House Spa w Chlewiskach koło Szydłowca na Mazowszu oferuje pokojowy program SPA. W każdym pokoju znajduje się roller do twarzy, piłka z kolcami do akupresury, masażer głowy i palców, jonizująca lampa solna, poduszka z łuską gryczaną, hipoalergiczne kosmetyki i możliwość poddania się muzykoterapii.
Czytaj więcej: Polska strona World Wellness Weekend
Klientki Manor House otrzymują także w prezencie w spa zestaw kosmetyczny „Termalny Dotyk” na stopy i „Perłowa Maska” na dłonie do samodzielnego wykonania zabiegu w swoim pokoju.
Hotel Talaria Resort & Spa w Trojanowie (woj. mazowieckie) oferuje gościom m.in. kąpiele borowinowe i w kozim mleku w pokojach wyposażonych w wannę. W apartamentach wykonywane są także peelingi oraz masaże klasyczne, ciepłą świecą, a także twarzy i głowy.
Aromatherapy Associates przenosi spa na wyższy poziom
Na całym świecie program doświadczeń dobrego samopoczucia w pokojach hotelowych wdraża marka Aromatherapy Associates. Ma on pomóc hotelom spa generować przychody, kiedy nie można świadczyć pełnej gamy zabiegów.
Program funkcjonuje pod nazwą „In-Room Wellbeing Experience” i jest przeznaczony dla gości przebywających w hotelach spa, które współpracują z marką Aromatherapy Associates. Są to cztery propozycje zabiegów, które gość może wykonać samemu w pokoju hotelowym bez konieczności udziału terapeuty.
Zabiegi zostały opracowane tak, aby zapewnić gościom hotelowym, którzy nie mogą lub nie chcą odwiedzić spa, doświadczenie przywracające dobre samopoczucie. Pomagają w tym filmy instruktażowe dostępne w ramach telewizji hotelowej.
Czytaj więcej: „Wakacje w trudnych czasach”. Polacy zostają w kraju
– Wiemy, że nasze obiekty spa wykonały wspaniałą pracę, aby zapewnić swoim gościom poczucie bezpieczeństwa w obecnej sytuacji – mówi Christina Salcedas, globalna dyrektor ds. edukacji i wellbeing Aromatherapy Associates.
Zestawy, dzięki którym możliwe jest wykonanie zabiegu, zawierają do pięciu kosmetyków, dostarczanych do pokoju w pudełku upominkowym, które można zatrzymać.
– Ten program przenosi spa na wyższy poziom. Wprowadza naszą wiedzę aromaterapeutyczną i zabiegi w erę cyfrową, podnosząc ich zalety w oczach klientów, a także pozytywnie wpływając na przychody spa – podsumowała wprowadzenie tego unikatowego rozwiązania Anna Teal, prezes Aromatherapy Associates.