„Turyści oszczędzają”. Kryzys wpływa na hotele

Krótsze pobyty, rezerwacje na ostatnią chwilę

Międzynarodowa firma świadcząca usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych CBRE zbadała zachowanie turystów w hotelach. Okazało się, że nowy kryzys wywołany wojną na Ukrainie, wzrostem cen surowców energetycznych i galopującą inflacją, zmusił gości hotelowych do zmiany preferencji i… oszczędzania. Mimo to najczęściej wybierane są hotele resortowe.

Jastarnia
AdobeStock

Podczas gdy w latach 2020-21 standardowy wakacyjny pobyt w hotelu trwał około siedmiu dni, teraz turyści zatrzymują się w hotelach przeciętnie na trzy do czterech dni.

CBRE: Turyści zaczęli oszczędzać

Według CBRE, którego badanie przytacza Busieness Insider, oznacza to, że turyści zaczęli zwracać większą uwagę na wydatki.

Nic dziwnego, bo przeciętne ceny pokoi w hotelach znacznie wzrosły w porównaniu z pierwszym kwartałem – informuje CBRE. Kiedy na początku roku pokój w hotelu 4-5 gwiazdkowym kosztował średnio około 300 zł, w czasie wakacji ceny wzrosły przeciętnie do 600 zł.

Czytaj więcej: Stalowa Wola wybrała: spa and wellness

Turyści najczęściej wybierają jednak hotele resortowe, w których zarezerwowanych jest w czasie tegorocznych wakacji około 70-80 procent miejsc.

Analitycy CBRE zwracają uwagę także na inną zmianę zachowania gości.

Niepewność związana z globalnymi zagrożeniami, pojawiające się informacje o możliwej ponownej eksalacji epidemii COVID-19 i niestabilna sytuacja na Ukrainie sprawiają, że klienci rezerwują pobyty w ostatniej chwili. Rezerwacje pojawiają się bowiem najczęściej na około 3-4 dni przed przyjazdem.

Drożej bez bonu turystycznego

Grzegorz Kaleta, szef działu zarządzania nieruchomościami hotelowymi w CBRE, uważa, że do spadku zainteresowania hotelami przyczynia się także brak bonu turystycznego.

W poprzednich latach rządowe wsparcie dla turystyki pomagało w podejmowaniu decyzji o spędzeniu czasu w hotelu.

Czytaj więcej: Wielki powrót miejskich centrów kąpielowych

– Część osób, które na to stać, zdecydowała się na wyjazd zagraniczny, mimo tegorocznych zniechęcających trudności na lotniskach – tłumaczył Grzegorz Kaleta.

– Pozostali spędzają urlop w kraju. A inni całkowicie zrezygnowali z wakacji – wyjaśnił analityk.

REKLAMA
Znane miejsca dobre na kryzys

Wobec narastającego kryzysu Polacy wybierają te regiony, które są dla nich najbardziej atrakcyjne i znane. Dlatego w Trójmieście obłożenie hoteli sięga 70 -80 proc., a na Mazurach to 60-65 proc.

Czytaj więcej: Rekordowy wzrost zainteresowania kabinami infrared

W górach najpopularniejsze miejscowości to: Zakopane, Białka Tatrzańska, Szklarska Poręba, Karpacz i Szczyrk. Na Wybrzeżu turyści wybierają: Kołobrzeg, Międzyzdroje, Sopot, Jastarnię i Łebę.

Z dużych miast preferowane są: Wrocław, Gdańsk, Kraków, Warszawa i Toruń.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.