Kolejne sauny od Zachodu dla Ukrainy

Czy gorąca para pomoże wygrać wojnę?

Kolejne sauny trafiają na ukraiński front. Za wysyłką małych moblinych łaźni umieszczonych w odpornych na trudne warunki kontenerach stoi organizacja Sauna Aid. Pierwsze takie pomieszczenie parowe już funkcjonuje, a do broniących kraju przed inwazją żołnierzy mają trafić kolejne. Założyciele inicjatywy podjęli ważną decyzję – chcą zebrać fundusze i stworzyć flotę moblinych saun gotowych do użycia na całym świecie, by pomagać wszędzie tam, gdzie wsparcia potrzebują poszkodowani przez klęski żywiołowe lub humanitarne.

Sauna Aid
Sauna Aid

Niewielka kontenerowa sauna sfinansowana z funduszy zebranych przez inicjatywę Sauna Aid (Sauna na Pomoc) dotarła w grudniu na front ukraińsko-rosyjski. 

Kontenerowa sauna ma pomóc w regeneracji wojska

W Charkowie kontenerową saunę wyładowali z przyczepy ukraińscy żołnierze, którzy dalej zawieźli ją w miejsce wybrane przez wojskową administrację obwodu. 

Łaźnia ma się stać bezpośrednim wsparciem dla broniących kraju przed rosyjską inwazją żołnierzy. 

Czytaj więcej: Estonia wysyła Ukrainie pomoc… wellness

Mini-saunę wysłali do Charkowa założyciele Sauna Aid – Mikkel Aaland i Risto Elomaa. 

Na niewielkiej przyczepie ciągnął ją samochód osobowy. Okazało się, że by dotrzeć bez większych przeszkód w rejon, gdzie łaźnia jest najbardziej potrzebna nie potrzeba wiele zachodu.

Sauna z zachodniej Europy jedzie na front

Relację z przejęcia sauny zamieścił na Facebooku Pawło Suszko, poseł do ukraińskiego parlamentu. 

– Wspólnie pracujemy nad poprawą warunków dla obrońców – napisał polityk.

Czytaj więcej: Almanach spa & wellness 2023

„Kontenerowa sauna została przekazana naszej Straży Granicznej przy udziale szefa Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Olega Synegubowa i Maksima Bondarenki z charkowskiej rady miejskiej” – poinformował Suszko. 

Obiekt, który przywieźli Mikkel Aaland i Lukas Kubica miał trafić do jednej z przygranicznych jednostek

– Jej personel broni Ukrainy w terenie – napisał poseł.

Organizacja zamieściła w sieci nagranie z rozładunku kontenerowej sauny.

Globalne plany pomocy potrzebującym

Międzynarodowe Stowarzyszenie Saun (International Sauna Association – ISA) wraz z kilkoma narodowymi organizacjami saunowymi gromadzi obecnie fundusze na jeszcze większe wsparcie inicjatywy Sauna Aid. 

Projekt non profit ma na celu m.in. wysyłanie do Ukrainy saun takich jak ta, która trafiła właśnie na front. Wcześniej inne sauny pomogły znaleźć choć częściowe ukojenie uchodźcom z Ukrainy na granicy z Polską i na Litwie.

Czytaj więcej: Branża spa pomaga uchodźcom

Inicjatywa Sauna Aid zebrała jak dotąd około 20 tys. euro i stara się zdobyć kojlejne 15 tys. by pokryć koszty podstawowego wyposażenia i dostawy kolejnej sauny kontenerowej podarowanej przez słowacką firmę Pixxla Sauna.

– Mamy bardzo proste motto dla naszych działań w Ukrainie: w saunie nie ma wojny! Sauna to wydarzenie towarzyskie, które promuje pokój i wspólne poczucie człowieczeństwa w uzdrawiającej atmosferze – mówi Risto Elomaa, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Saun.

Zaadaptowali pomysł przyjaciół z Japonii

Sauna Aid działa od 24 lutego ubiegłego roku, kiedy to rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Stało się wtedy jasne, że fala uchodźców czekających u granic Unii Europejskiej potrzebuje realnej pomocy. 

REKLAMA

Mikkel Aaland i Risto Elomaa, ktrzy założyli Sauna Aid przypomnieli sobie wtedy, że gdy doszło do tragedii w Fukushimie, japońska organizacja saunowa udostępniła ofiarom tsunami saunę namiotową. Szybko nawiązali kontakt z łaźniami na Litwie, by umożliwić uchodźcom dostęp do seansów.

Czytaj więcej: Estonia wysyła Ukrainie pomoc… wellness

Kolejnym etapem było dostarczenie saun dla żołnierzy walczących na froncie.

– W Ukrainie, podobnie jak w większości krajów Europy Wschodniej, sauna znana tam także jako bania lub łaźnia nie jest uważana za luksus, lecz za niezbędny element codziennego życia. Przynosi radość, uzdrowienie i poczucie przynależności – powiedział Mikkel Aaland, wolontariusz i współzałożyciel Sauna Aid.

Celem pomoc poszkodowanym na całym świecie

W tym roku Sauna Aid chce znacznie rozbudować projekt. Celem jest zebranie 100 tys. euro i rozpoczęcie działania o zasięgu globalnym.

– Naszym zamiarem jest niesienie uzdrawiającej mocy sauny wszędzie tam, gdzie występują klęski żywiołowe lub humanitarne spowodowane przez człowieka – powiedział Aaland. – Pracujemy nad zbudowaniem floty gotowych do użycia saun w standardowych kontenerach transportowych, które można wysyłać na cały świat – dodaje.

Czytaj więcej: Brad Pitt potentatem wellness

Organizacja pracuje także z lokalnymi organizacjami, by instalować sauny w ukraińskich szkołach i parafiach – tam gdzie pomogą lokalnym społecznościom. Organizacja opracowuje także standard i plany, które umożliwią domową produkcję saun namiotowych tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Organizatorzy inicjatywy chcą także szkolić pracowników saun z zakresu postępowania z osobami, które przeszły traumę.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Sauny powstało w 1958 roku i obecnie zrzesza ponad 20 krajowych organizacji. Celem organizacji jest promocja dobroczynnego wpływu saunowania na zdrowie człowieka.

Więcej na ten temat na stronach Sauna Aid.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.