Joga a leczenie raka: udowodniono, że obniża poziomy markerów prozapalnych!

Joga w leczeniu raka i walce z nowotworem: udowodniono, że obniża poziomy markerów prozapalnych!

Uprawianie jogi jest jednym z najbardziej bezpiecznych sposobów na utrzymania zdrowej kondycji fizycznej i psychicznej. Pokrzepiającą ciało i ducha jogę mogą ćwiczyć osoby w każdym wieku, także bardzo schorowane. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Rochester’a dowiodły ponadto, że uprawianie jogi obniża poziomy markerów prozapalnych u osób po przebytym raku. Joga a leczenie raka – czy może być dobrym wsparciem w walce z nowotworem? 

joga-leczenie-raka-w-walce-z-nowotworem

Joga - korzyści zdrowotne, obok których trudno przejść obojętnie

Joga należy do tego typu aktywności, które są nie tylko bardzo bezpieczne dla osób posiadających przeciwwskazania do uprawiania innych sportów, ale też przynoszą niemal same korzyści zdrowotne. Joga, jak udowodniły przeprowadzone badania naukowe:

  • reguluje ciśnienie krwi i zmniejsza poziom cholesterolu, glukozy i trójglicerydów, dzięki czemu jest doskonała dla osób borykających się z nadciśnieniem, cukrzycą, oraz różnego typu chorobami sercowo-naczyniowymi;
  • zmniejsza poziom kortyzolu (nazywanego też hormonem stresu), co czyni ją świetną praktyką dla osób pracujących w trudnym i dynamicznym środowisku zawodowym, czy też dotkniętych przewlekłymi chorobami tarczycy, które zaburzają gospodarkę hormonalną; 
  • zwiększa poziom antyoksydantów i spowalnia procesy starzenia się, przez co może stanowić ważny element kuracji odmładzającej cały organizm – np. w połączeniu z odpowiednią dietą i zabiegami wellness; 
  • koryguje postawę i chód oraz zwiększa elastyczność ciała, co czyni ją doskonałą dla osób z mniejszymi i większymi wadami postawy, a także takich, które pracują w pozycjach siedzących i stojących więcej niż 6 godzin dziennie; 
  • moduluje próg bólu i zmniejsza stopień jego odczuwania, co sprawia, że walka z różnego typu chorobami staje się łatwiejsza do zniesienia; 
  • niweluje problemy ze snem i wzmacnia regenerujące właściwości snu, dzięki czemu można ją polecić osobom cierpiącym na bezsenność, czy też takim, które pomimo spania odpowiednią ilość godzin, nie czują się wystarczająco wypoczęte.

Joga a leczenie raka - czy wspiera w walce z nowotworem?

Ćwiczenia jogi zmniejszają próg bólu i poziom kortyzolu, a zarazem zwiększają stężenie antyoksydantów, dlatego mogą być pomocne w walce z różnego typu nowotworami. Oczywiście, joga nie leczy raka w taki sposób jak np. podawana pacjentom onkologii chemia, jednak wpływa pozytywnie na cały organizm, który ma więcej sił do walki z chorobą. Dodatkowo, joga działa pozytywnie na psychikę, która przy chorobie nowotworowej jest wystawiona na niemałą próbę. 

REKLAMA

To, że joga może wspierać w leczeniu raka, podejrzewano już od dawna, dlatego na początku 2023 roku naukowcy z Uniwersytetu Rochester’a przeprowadzili badania, na podstawie których mogli jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć pozytywny wpływ ćwiczeń na zdrowie pacjentów borykających się z nowotworami. W ramach eksperymentu przebadali grupę aż 500 osób, które  przebyły raka i znajdowały się w grupie ryzyka wystąpienia przerzutów. Jakie były wyniki badań? 

Joga zmniejsza poziom markerów prozapalnych?

Badania, z których szczegółami można zapoznać się na tej stronie internetowej, dowiodły, że pacjenci, którzy w ostatnich kilku – kilkunastu miesiącach pokonali raka, a zarazem regularnie (dwa razy w tygodniu) uprawiali jogę, doświadczyli kilkukrotnego zmniejszenia poziomu markerów prozapalnych we krwi w porównaniu z pacjentami, którzy otrzymywali placebo. 

Wynik ten rzuca nowe światło na znaczenie jogi w leczeniu raka. Zdaje się, że joga powinna dołączyć do zaleceń dla pacjentów po przebytych nowotworach i nie tylko – tym bardziej, że uprawianie jogi nie wymaga dużej siły fizycznej i nie ma ku niemu żadnych większych zdrowotnych przeciwwskazań. 

Zajęcia jogi dla osób z nowotworami

To doskonała wiadomość nie tylko dla osób dotkniętych nowotworami, ale i tych, którzy organizują zajęcia jogi. Do oferty takich zajęć zdecydowanie warto dołączyć jogę dla osób dotkniętych rakiem, czy tych, które go przebyły – z niewymagającymi fizycznie, prostymi ćwiczeniami. Swobodna atmosfera sprzyjająca integracji pacjentów onkologicznych powinna zachęcić ich do uczestnictwa w tego typu spotkaniach. 

Co więcej, zajęcia dedykowane chorym na raka, mogą być współfinansowane z środków publicznych, czy fundacyjnych, co pozwoli na oferowanie ich w niższych, przystępnych dla większej liczby osób cenach. Joga w leczeniu raka to nisza, nad którą warto się więc pochylić nie tylko dla dobra osób dotkniętych rakiem, ale i korzyści dla prowadzonego przez siebie biznesu. 

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.