Z estońskiej tradycji na wielki ekran
Jeden z najważniejszych festiwali filmowych na świecie pokaże estoński pełnometrażowy dokument o wielowiekowej tradycji tworzenia unikatowej wspólnoty. W mroku sauny dymnej kobiety dzielą się swoimi najskrytszymi sekretami i intymnymi przeżyciami, zmywając wstyd nagromadzony w ich ciałach, odzyskując siły dzięki poczuciu jedności. „Siostry dymnej sauny” zostaną pokazane na Sundance Film Festival w styczniu 2023 roku.

Po raz pierwszy pełnometrażowy estoński film dokumentalny znalazł się w programie Festiwalu Filmowego w Sundance, jednego z pięciu najważniejszych festiwali na świecie. Obraz będzie można zobaczyć w ramach imprezy w styczniu 2023 roku. Reżyserka Anna Hints skupia się w „Smoke Sauna Sisterhood” na kulturowych korzeniach i osobistych doświadczeniach z tradycyjnej estońskiej dymnej sauny.
Oczyszczenie w półmroku dymnej sauny
– Sauna dymna to od wieków miejsce, w którym kobiety rodziły, leczyły się, mogły obnażyć się zarówno fizycznie jak psychicznie – mówi reżyserka Anna Hints portalowi positimees.ee.
– Mój film opowiada o kobietach, które w półmroku sauny dymnej dzielą się swoimi najgłębszymi sekretami, zmywając z siebie wstyd i ból nagromadzony w ich ciałach – mówi reżyserka.
Artystka tłumaczy, że wokół dymnej sauny wytwarza się wspólnota kobiet.
– Jeśli mamy wokół siebie wsparcie wspólnoty sióstr, to bez względu na to, jak trudne lub zawstydzające jest to, przez co przechodzimy, możemy to przezwyciężyć – mówi artystka.
Na Festiwalu Filmowym Sundance pokazanych zostanie 101 filmów fabularnych. 12 – w Konkursie Filmów Dokumentalnych Kina Światowego.
Ania Trzebiatowska, która przygotowywała program, mówi, że obejrzenie „Savvusanna sõsarad” to przywilej, ze względu na śmiały i oryginalny styl oraz „niezwyl;e poruszające, intymne podejście do traumy”.
Czytaj więcej: Nowe zagrożenie dla rozwoju spa
W potencjał tej historii od początku wierzyła producentka Marianne Ostrat z wytwórni filmowej Alexandra Film. – Poprzez film zapraszamy kinomanów do sauny dymnej w południowej Estonii, która znajduje się na reprezentatywnej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. „Siostry Savvusanna” to bardzo wciągające wizualnie i kinematograficznie przeżycie kinowe – mówi Marianne Ostrat.
– Premiera filmu na festiwalu Sundance to ogromny sukces. Było to nasze wielkie marzenie i cel przez cały okres powstawania filmu – dodaje Ostrat.
Producentka zaznaczyła, że choć klasyczna sauna dymna jest na świecie zjawiskiem rzadkim, ograniczonym m.in. do estońskiej kultury, to jednak w wielu innych miejscach na świecie istnieją podobne „bezpieczne przestrzenie”.
Siostry Savvusanna” to drugi film Alexandra Film, który jest produkowany we współpracy z islandzkim producentem Ursus Parvus. „Savvusanna Sisters” zostało zrealizowane we współpracy Estonii, Francji i Islandii. Film trwa 89 minut.
Indie drugim domem artystki
Ekspert i znawca sauny Lassa Eriksen przypomina słowa producentki, która wyjaśniła, że problemy i doświadczenia związane z kobiecością, o których opowiadają bohaterki filmy w saunie dymnej, są uniwersalne.
„Każda kobieta na świecie może odnieść je do samej siebie” – pisze Eriksen.
Czytaj więcej: Wellness to przyszłość hotelarstwa
Eriksen przypomniał, że Anna Hints jest głęboko wrośnięta w – na swój sposób egzotyczną – kulturę południowej Estonii.
Przypomniał jednak, że od sześciu lat drugim domem artystki są Indie.
Artystka, która zaczyna dyskusję
Anna Hints to estońska reżyserka filmowa, scenarzystka i kompozytorka z doświadczeniem w sztuce współczesnej, fotografii i eksperymentalnej muzyce ludowej, głęboko zakorzeniona w wyjątkowej kulturze południowej Estonii, ale od 6 lat jej drugim domem są Indie.
Debiutancki film krótkometrażowy Anny Hints „Jää” (2017), który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego podczas gali Estońskich Nagród Filmowych i Telewizyjnych, był pokazywany na ponad 95 festiwalach filmowych i zdobył 14 nagród na całym świecie.
Anna Hints zapoczątkowała publiczną dyskusję na temat marnowania żywności krótkim filmem dokumentalnym „Homme saabub dizis” i dała impuls do rozwoju nowych ruchów przeciwko marnotrawieniu żywności w Estonii.
Obecnie studiuje w Estońskiej Akademii Muzycznej i Szkole Teatralnej Sztuk Scenicznych na studiach magisterskich.
Czytaj więcej: Muzyczny sukces biznesu spa
Festiwal Filmowy w Sundance to coroczna impreza filmowa o wysokim profilu organizowana przez Sundance Institute. To najważniejszy festiwal kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych i pierwszy z pięciu najważniejszych w tym roku festiwali na świecie, czyli Wielkiej Piątki. Należą do nich także festiwale filmowe w Berlinie, Cannes, Wenecji i Toronto. Sundance Film Festival potrwa od 19 do 29. stycznia w Utah w USA, zarówno lokalnie, jak i online.
„Savvusanna sõsarad” trafi do kin w Estonii w pierwszej połowie 2023 roku, a dystrybucją filmu zajmie się ACME Film.
Realizacja filmu była wspierana przez Estoński Instytut Filmowy, Estońską Fundację Kultury, Centre national du cinéma et de l’image animée, SACEM, Sundance Institute Documentary Fund, Iceland Film Center i Tartu Film Fund. Projekt powstał w ramach programu rozwoju dokumentów dokumentalnych Ice & Fire Docs. Był prezentowany na IDFA Forum i Nordisk Forum.