Czy w ciąży można korzystać z jacuzzi? Sauna w ciąży - czy jest bezpieczna? Sprawdź!
Mogłoby się wydawać, że korzystanie z jacuzzi w ciąży, czy sauna w ciąży, nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia nienarodzonego jeszcze dziecka, czy jego matki. Okazuje się jednak, że korzystanie z sauny i podobnych atrakcji SPA w ciąży, może przyczynić się do upośledzenia rozwoju płodu, czy poronienia. Dowiedz się więcej!
Podwyższenie temperatury ciała niebezpieczne dla płodu
Czy można korzystać z sauny w ciąży? Odpowiedź brzmi – NIE, ponieważ wpływa na znaczne podwyższenie temperatury ciała, a w ciąży, szczególnie w I trymestrze, należy unikać przegrzewania się. Wzrost temperatury powyżej 38,9 stopni Celsjusza może doprowadzić do wystąpienia wad wrodzonych u płodu. Ryzyko jest tym większe, im bardziej gorące jest powietrze (w saunie), czy woda (w jacuzzi, basenach termalnych), na które naraża się ciężarna – warto więc unikać takich atrakcji SPA w ciąży.
Sauna w ciąży - ryzyko odwodnienia
Korzystanie z sauny w ciąży zwiększa ponadto ryzyko odwodnienia, które jest stanem potencjalnie niebezpiecznym tak dla matki, jak i płodu. Kobiety w ciąży nie powinny korzystać z saun fińskich, łaźni parowych, a nawet grot solnych, jeśli panuje w nich wysoka temperatura powietrza. Szczególnie uważać muszą w I trymestrze ciąży, w którym nawet lekkie odwodnienie organizmu matki może przyczynić się do poronienia.
Co z termami i jacuzzi w ciąży - czy można korzystać?
No dobrze, a co z jacuzzi, baniami i basenami termalnymi? Niestety, z tych również bezpieczniej zrezygnować – tym bardziej, że temperatura źródeł geotermalnych w Polsce jest naprawdę wysoka. Alternatywą dla relaksu w basenach i jacuzzi termalnych, może być nieco chłodniejsza kąpiel w wannie, jeziorze, morzu, czy zwykłym basenie. Przed odwiedzinami na pływalni warto sprawdzić, czy woda w nieckach nie jest dodatkowo podgrzewana.
SPA dla kobiet w ciąży
Jeżeli do Twojego obiektu trafiają kobiety w ciąży, musisz informować je o przeciwwskazaniach do korzystania z jacuzzi i sauny. W przypadku, gdy mimo tego decydują się na wstęp do tych atrakcji, możesz zabezpieczać się oświadczeniami o świadomości zagrożeń i wyłączeniu z odpowiedzialności. Możesz też oferować ciężarnym alternatywę, np. sesję w grocie solnej, zabieg relaksacyjny twarzy lub dłoni, deser, czy napój w hotelowej restauracji – cokolwiek, co wynagrodzi im brak możliwości skorzystania z tych atrakcji SPA w ciąży.
Podsumowując, kobiety w ciąży powinny zrezygnować z kąpieli geotermalnych, czy sesji w podgrzewanych baniach i jacuzzi. Szczególnie niebezpieczna jest sauna w ciąży i nie należy korzystać ani z tej suchej, ani parowej, bezwzględnie przez cały czas trwania ciąży. Nie wolno doprowadzać do przegrzania czy odwodnienia organizmu, które mogą przyczynić się do wystąpienia wad płodu, a nawet poronienia.
Nie zmienia to jednak faktu, że w ciąży można, a nawet warto, obcować z wodą. Brać relaksujące kąpiele, uczestniczyć w zajęciach aerobiku dla ciężarnych na pobliskim basenie, czy kąpać się w naturalnych akwenach – SPA w ciąży może mieć wiele twarzy!