Budowanie doświadczeń gości w SPA

Budowanie doświadczeń gości w SPA - jak zadbać o ich zdrowie i dobre samopoczucie?

Wellness to już nie tylko zdrowe aktywności fizyczne, czy relaksujące zabiegi SPA. Coraz bardziej świadomi konsumenci, poszukują holistycznych rozwiązań i doświadczeń w zakresie poprawy zdrowia i samopoczucia w miejscach, w których wypoczywają. Budowanie doświadczeń gości SPA - jak się do tego zabrać?
projektowanie-doswiadczen-gosci-w-spa

Konsumenci stawiają na wellness!

Jak podkreśla Kimberly Materson Shedrick, autorka artykułu z serwisu Hotel Executivepandemia zmieniła postawy współczesnych konsumentów, kierując ich uwagę w stronę zdrowia i dobrego samopoczucia. Potwierdzają to m.in. wyniki badań branżowych wykonanych przez Global Wellness Insitute, które wykazały, że aż 98% konsumentów stawia wellness za priorytet w trakcie urlopu

Nie chodzi jednak tylko o możliwość oddawania się ulubionym aktywnościom, czy zabiegom SPA – wellness jest rozumiane przez współczesnych konsumentów znacznie szerzej. Kobietom na przykład, zależy na poprawie samopoczucia poprzez spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, a mężczyznom, poprzez dietę i zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze. | Sprawdź też: Czy branża wellness zapomniała o mężczyznach?

Wzrasta zainteresowanie nabywaniem pierwotnych umiejętności, pozwalających na przetrwanie poza cywilizacją – na co dowodem może być choćby rosnąca liczba szkół dzikiej przyrody, szkółek leśnych, obozów przetrwania i agroturystyki. Ludzie chcą uczyć się, jak współgrać z naturą i korzystać z jej dobrodziejstw; wytwarzać dobra; uprawiać warzywaczy hodować zwierzęta – i pod tym kątem, zdają się wracać do korzeni. 

Świadomi konsumenci coraz więcej inwestują w zdrowie i dobre samopoczucie, co jest świetną wiadomością dla hoteli SPA i punktów odnowy biologicznej z ofertą wellness. By dotrzeć do takich odbiorców, muszą jednak pamiętać, że postrzeganie wellness ma charakter indywidualny – i taki też powinien być oferowany w nich program wellness

Budowanie doświadczeń gości w SPA w oparciu o analizę ich potrzeb

Ekspertka zauważa, że budowanie doświadczeń gości w SPA wymaga ich personalizacji. Zarządzając hotelem czy punktem wellness, warto oferować inne programy dla singli, par, rodzin, seniorów, Pań, Panów, czy grup zorganizowanych. Nieco więcej o dopasowywaniu oferty SPA do potrzeb różnych grup docelowych pisaliśmy w naszym ostatnim artykule o opracowywaniu pakietów SPA

W odniesieniu do aktualnych trendów, do programu wellness w hotelu SPA, czy klinice odnowy biologicznej, można dołączyć także aktywności pozwalające na przywrócenie połączenia z naturą. Mogą to być np.

  • warsztaty z przygotowywania nalewek z ziół zbieranych podczas relaksujących kąpieli leśnych,
  • piesze wycieczki nad naturalne źródła geotermalne,
  • sesje jogi w plenerze.

Kompletne doświadczenie wellness powinno obejmować według ekspertki także uciechę kulinarną. Nie wystarczy jednak to, by podawane gościom potrawy były smaczne – muszą być także zdrowe. Konsumenci zwracają coraz więcej uwagi na to, czy przygotowywane są z naturalnych składników, lub np. zgodne z zasadami, jakimi kierują się, będąc na diecie.

Zgodnie z opinią ekspertki, dobre samopoczucie gości SPA można obecnie budować na wiele sposobów. Ludzie coraz chętniej uczestniczą np. w akcjach ekologicznych, czy wolontariacie, które również mogą dołączyć do programu wellness w hotelu SPA. We współczesnym wellness, do którego podchodzi się znacznie bardziej holistycznie, jest dużo przestrzeni na realizację kreatywnych pomysłów.

REKLAMA

Design i obsługa sprzyjające dobremu samopoczuciu i zdrowiu

W artykule źródłowym wspomniano też, że budowanie doświadczeń gości w SPA obejmuje kreowanie sprzyjającej dobremu samopoczuciu atmosfery. Naturalne materiały, duża ilość światła słonecznego, świeże powietrze, izolacja od hałasów z zewnątrz, piękny aromat – to wszystko może mieć znaczenie dla świadomego konsumenta poszukującego wypoczynku dobroczynnego dla zdrowia i samopoczucia. 

Badania wykazują, że duże znaczenie dla współczesnych ludzi ma poznawanie nowych kultur i zwyczajów. Warto to wykorzystać w budowaniu unikalnej atmosfery zarządzanego miejsca. Już samo urządzenie hotelu, a szczególnie jego części wspólnych i stref wellness, zgodnie z lokalnymi tradycjami, powinno spotkać się ze świetnym odbiorem. Można jednak pójść o krok dalej i np. dopasować do miejscowej kultury ofertę zabiegów. 

W jednej z dołączonej do artykułu wypowiedzi zasugerowano, że warto pomyśleć nie tylko o przyjaznym designie miejsca, ale też standardach obsługi gości. W dobie dynamicznego rozwoju technologii, najbardziej luksusowe hotele SPA na świecie, oferują swoim klientom np. dostępy do specjalnych aplikacji, przy pomocy których mogą personalizować oświetlenie, temperaturę w pokojach, czy stopień ich nasłonecznienia. 

Tego typu aplikacje pozwalają im też wygodnie meldować się bez konieczności oczekiwania na obsługę recepcji; rezerwować zabiegi i warsztaty; czy usługi room service w smartfonie. Można powiedzieć, że w najlepszych SPA na świecie, dba się o to, by technologia również miała swój udział w budowaniu pozytywnych doświadczeń użytkowników. 

 

Jak budujecie doświadczenia gości? Podzielcie się własnymi praktykami!

Czy skupiacie się jedynie na usługach bazowych, czy zwracacie uwagę na wspomniane w artykule niuanse i szczegóły? Podzielcie się swoimi doświadczeniami z czytelnikami naszej strony – spośród wypowiedzi przesłanych na adres biuro@fundacjaspa.org *, wybierzemy kilka najciekawszych, które umieścimy w tym artykule wraz z linkami do stron www lub profili obiektów i firm zarządzanych przez autorów wyselekcjonowanych cytatów.

* DLA ZAINTERESOWANYCH PUBLIKACJĄ WYPOWIEDZI: W temacie maila prosimy wpisać Wypowiedź do artykułu o kreowaniu doświadczeń klientów w SPA, zaś w treści wiadomości lub załącznikach podać:

  • imię i nazwisko;
  • nazwę obejmowanego stanowiska/pełnionej funkcji; 
  • nazwę firmy/hotelu/obiektu SPA;
  • link do strony internetowej lub social media biznesu;
  • mile widziane zdjęcie typu profilowego lub logo 

Z niecierpliwością czekamy na wasze wypowiedzi!

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.