SPA na solidnych fundamentach dzięki certyfikacji Well

Certyfikat WELL dla budynków i wnętrz sprzyjających środowisku, zdrowiu i dobremu samopoczuciu - co warto wiedzieć?

Standard WELL, znany w niemal 50 krajach na całym świecie, odnosi się do budynków i wnętrz przyjaznych środowisku, zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Certyfikat WELL dla SPA to sposób na formalne potwierdzenie jakości obiektu i jego pozytywnego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne odwiedzających go gości. Sprawdź, na czym polega certyfikacja WELL i jak uzyskać ocenę WELL Rating lub certyfikat dla swojego hotelu.

Certyfikacja WELL - na czym polega?

WELL to międzynarodowy, wielokryterialny system certyfikacji budynków i wnętrz opracowany w latach 2007 – 2014 przez amerykańską firmę Delos. Funkcjonuje na podobnych zasadach, co certyfikacje LEED czy BREEAM dla tzw. zielonego budownictwa, jednak ocenia obiekty w kategoriach odnoszących się także do ich wpływu na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Do poddawanych ewaluacji w ramach certyfikacji WELL aspektów należą: 

  • jakość powietrzawody światła
  • komfort termiczny i akustyczny
  • wpływ na umysłspołeczność, odżywianie i aktywność poprzez ruch
  • zastosowane materiały budowlane i wykończeniowe.

W każdej z kategorii wymieniono warunki konieczne do uzyskania Certyfikatu WELL, oraz opcjonalne, których spełnienie nie jest niezbędne do otrzymania certyfikatu, jednak podwyższa ostateczną ocenę obiektu czy wnętrza. Takich warunków jest łącznie 108. 

Certyfikat WELL przyznaje się na 4 poziomach (Certified, Silver, Gold, Platinum)
, z których ostatni jest oczywiście najlepszym i oznacza spełnienie wszystkich warunków certyfikacji. Certyfikat przyznaje się na okres 3 lat, po którym to można podejść do ponownej ewaluacji certyfikowanego miejsca.

Oceną obiektów
, które chcą uzyskać certyfikat, zajmuje się IWBI (International WELL Building Institute) – instytucja pełniąca funkcję globalnego operatora systemu.

Oceny WELL Rating

W ramach standardu WELL, poza opisanym certyfikatem WELL na jednym z czterech wspomnianych poziomów, można uzyskać także ocenę WELL Rating przyznawaną na rok w trzech kategoriach: 

  • WELL Health & Safety Rating – potwierdza zastosowanie rozwiązań funkcjonalnych i procedur organizacyjnych podwyższających poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, np. ograniczenie rozprzestrzeniania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Do ewaluacji w tym kierunku podchodzono masowo podczas pandemii COVID-19.
  • WELL Performance Rating – potwierdza dbałość o jakość powietrza, wody i światła, a także komfort termiczny i akustyczny w budynku lub wnętrzu. Kryteria tej oceny pokrywają się z wymaganiami do uzyskania certyfikatu WELL i wspierają w uzyskaniu certyfikatu. Wiele miejsc uzyskuje najpierw ocenę WELL Performance, a w niedługim czasie pełen Certyfikat WELL. 
  • WELL Equity Rating – potwierdza działanie w kierunku tworzenia i budowy środowiska równych szans dla wszystkich członków społeczności.
    REKLAMA

Jak uzyskać certyfikat WELL lub ocenę WELL rating?

Jak uzyskać certyfikat WELL lub ocenę WELL rating? By tego dokonać, należy zgłosić się do najbliższego akredytowanego eksperta WELL, który dokona wstępnej oceny obiektu pod kątem dostosowania do standardów systemu, zasugeruje wdrożenia mogące ją poprawić, wystawi tzw. precertyfikat i pomoże przygotować dokumenty do wniosku o ocenę lub certyfikat właściwy dla IWBI.

Ostatnim krokiem na drodze do uzyskania certyfikatu lub oceny WELL rating jest audyt wykonywany przez akredytowanego eksperta ww. instytucji. Audyt odbywa się we wcześniej ustalonym terminie i skutkuje oficjalnym przyznaniem oceny lub certyfikatu WELL poziomu zgodnego z jego wynikami. Okres, na jaki przyznaje się ocenę lub certyfikat WELL, liczy się właśnie od tego dnia. 

Certyfikat WELL dla SPA

Ocena WELL Rating i certyfikat WELL potwierdzają, że miejsce jest nie tylko przyjazne środowisku, ale też dobremu zdrowiu i komfortowi psychicznemu jego użytkowników. Zdecydowanie warto więc uzyskać ocenę WELL rating lub Certyfikat WELL dla SPA czy obiektu wellness – zarówno w celach czysto wizerunkowych, jak i po to, by przyciągnąć do obiektu wymagających gości oczekujących jakości premium, szczególnie zza granicy.

Podoba Ci się ten wpis? Udostępnij go:

Przeczytaj też

Copyright (c) Well24.info

Portal informacyjny branży wellness & spa w Polsce, którego wydawcą jest: Europejska Fundacja Spa

Najczęściej czytane

REKLAMA

Newsletter

Bądź na bieżąco z wiadomościami ze świata wellness.
Zapisując się akceptujesz regulamin newslettera i naszą politykę prywatności.