Czego szukają klienci SPA i jak im to zapewnić? Wnioski z danych!
European SPA Magazine przeprowadził analizę danych zebranych przez różne podmioty prowadzące statystyki rynku wellness i SPA, w wyniku której wyłoniło się kilka wartych do omówienia trendów. Oto, co mówią dane na temat tego, czego szukają klienci SPA. Jak wykorzystać tą wiedzę w marketingu i rozwoju biznesu z tej branży? Sprawdź teraz!
Usługi wellness i SPA zyskują na popularności, a rynek rośnie
Publikację Deep-dive into SPA data (z j. ang. – Głębokie zanurzenie w danych o SPA) z Platinum Resource 2024, będącą inspiracją do tego artykułu, rozpoczyna krótka analiza ogólnej kondycji branży wellness na świecie. Zgodnie z danymi Global Wellness Institute, w 2023 roku światowy rynek SPA osiągnął wartość 5,6 miliardów dolarów i wzrost na poziomie 8,2% rocznie.
Abi Selby ze spabreaks.com, dodała do tego fakt, że od 2021 roku rośnie liczba rezerwacji SPA dokonywanych przez serwis, jak również – ogólny przychód z biznesu. Na kolejne lata, firma prognozuje wzrosty w liczbach rezerwacji do nawet kilkunastu procent. To wszystko pozwala sądzić, że wellness i SPA zyskują na popularności, więc warto prowadzić interesy w tej niszy.
Spada odsetek wczesnych rezerwacji - teraz króluje last minute!
Abi Selby zauważyła na przestrzeni ostatnich lat ciekawy trend. Z analizy zebranych przez jej biuro turystyczne i serwis spabreakcs.com danych wynika, że coraz więcej klientów rezerwuje pobyty w hotelach i zabiegi SPA na ostatnią chwilę – do 7 dni przed dniem rozpoczęcia świadczenia usług. Wśród użytkowników wspomnianej wyszukiwarki ofert SPA osoby, które rezerwują miejsca w ten sposób, stanowią aż 30% wszystkich klientów.
Drugą dominującą grupą są osoby, które rezerwują pobyty i zabiegi z miesięcznym i dłuższym wyprzedzeniem i stanowią nieco ponad 1/4 przeanalizowanej grupy badawczej. Branża przywykła jednak do tego, że odsetek tego typu klientów był znacznie większy – do czego dostosowywała m.in. swoje oferty cenowe, warunki rezerwacji, czy działania marketingowe. W obliczu takich danych z ostatnich lat warto jednak to zmienić.
Co z tym zrobić? 3 praktyczne wskazówki
Trend, o którym wspomnieliśmy wyżej, to ważna wskazówka dla właścicieli i menadżerów hoteli SPA, czy innych obiektów wellness. Jeśli klienci SPA rezerwują swoje pobyty i zabiegi coraz później, osoby prowadzące obiekty wellness mogą:
- zmienić politykę cenową – jeśli chce się wrócić do większego odsetka rezerwacji składanych z dużym wyprzedzeniem, można zacząć wprowadzać obniżki i promocje na ostatnie pokoje, czy terminy zabiegów nieco później, niż dotychczas – przy większym odsetku zarezerwowanych już miejsc; lub też oferować bardziej atrakcyjne rabaty dla klientów decydujących się na wczesną rezerwację.
- skoncentrować się na budowie lojalności klientów – w turystyce i usługach dla zdrowia i urody to właśnie lojalni, powracający klienci SPA dokonują rezerwacji terminów z większym wyprzedzeniem. Dobrze zatem, chcąc zapewnić sobie gwarantowane zyski w dłuższej perspektywie, skoncentrować się na budowaniu społeczności lojalnych gości SPA | Sprawdź: Jak budować lojalność klientów w SPA? Remarketing w wellness.)
- poprawić materiały promocyjne online – klienci rezerwujący hotele czy zabiegi na ostatnią chwilę, mogą częściej wybierać oferty na podstawie pierwszego wrażenia, jakie sprawiają. By zachęcić gości dokonujących rezerwacji last minute online do swojego obiektu, warto np. dopracować jego zdjęcia i opisy, zrewidować tagi, którymi został oznaczony, czy też wygląd strony internetowej i/lub profili w social media.
Większość rezerwacji składana jest online, w krótszej ścieżce zakupowej
W obliczu nowych trendów warto dopracować pierwsze wrażenie, jakie obiekt sprawia w Internecie – również dlatego, że coraz więcej rezerwacji dokonywanych jest w 100% online. Klienci nie dzwonią już na infolinie biur podróży, czy do hotelowych recepcji. W Spabreaks.com rezerwacje online stanowiły w 2019 roku 56% wszystkich, a w 2023 roku odsetek ten wzrósł do 86%. To wielka zmiana, która forsuje inne rewolucje.
Laura Messon, dyrektorka SPA w Premier Software, odpowiedzialna za projekt Journey Hospitality, uzupełnia tą informację faktem, że skraca się czas ścieżki zakupowej klienta SPA, czyli okres, jaki mija od jego pierwszego kontaktu z obiektem, a dokonania rezerwacji. Ten fakt stanowi równie istotny argument za tym, by dopracować wizerunek online i sposoby promocji internetowej swoich usług.
Co z tego wyciągnąć? 3 podpowiedzi
Przy dominacji rezerwacji online w krótkiej ścieżce zakupowej, należy nieustannie dopracowywać lejek sprzedaży przez Internet, na przykład poprzez:
- poszukiwanie nowych dróg dotarcia do klientów w sieci – warto rozważyć rozpoczęcie współpracy z różnymi portalami i aplikacjami rezerwacyjnymi oraz serwisami tematycznymi; aktywną promocję i sprzedaż w grupach na Facebooku; prowadzenie kanału YouTube lub TikTok, czy np. influencer marketing.
- analizę niedokończonych rezerwacji (odpowiedników porzuconych koszyków w e-commerce) – w wyniku niej może bowiem okazać się, że obiekt traci klientów ze względu na prozaiczne rzeczy takie jak np. błąd w formularzu rezerwacji; czy nieaktualne dane kontaktowe uniemożliwiające dodzwonienie się do recepcji.
- intensywne pozycjonowanie lokalne obiektu – opiera się ono na działaniach, które mają za zadanie zwiększenie widoczności podstawowych kanałów promocyjnych marki (np. strony www i profilu hotelu w Mapach Google) wśród lokalnych użytkowników sieci. Takie działania można zlecić odpowiedniej agencji.
Nie ma gorszych i lepszych dni na pobyt w SPA - są za to lepsze godziny?
Pomimo tego, że specjalistom z branży może wydać się to szokujące, dane udowadniają, że tak naprawdę nie ma lepszych, czy gorszych dni na pobyt w SPA. Choć najczęstszym dniem rozpoczęcia turnusu wypoczynkowego jest piątek, a tuż po nim poniedziałek, to aż 62% pobytów w SPA zaczyna się w środku tygodnia. Czy to oznacza, że nie warto aż tak bardzo różnicować cen za noclegi i zabiegi w tygodniu i weekendy?
Właścicielka spabreaks.com zauważyła też, że konsumenci zdają się „wciskać” wizyty w SPA w swoje napięte grafiki. Ponad 43% klientów SPA rezerwuje nie całą, a pół doby rano, popołudniu lub wieczorem. Rzuca to nowe światło na to, czego szukają klienci SPA w rzeczywistości, a co nie wszystkie obiekty są im w stanie zapewnić – elastyczność i indywidualne podejście do klientów zdają się grać pierwsze skrzypce.
Sukcesywnie wzrasta zainteresowanie zabiegami z wykorzystaniem technologii
Laura Messon z Journey Hospitality podkreśliła też, że z roku na rok intensywnie zwiększa się zainteresowanie zabiegami z wykorzystaniem najnowszych technologii. W 2023 roku zarezerwowano ich o aż 77% więcej, niż w roku poprzednim – co oznacza, że trend ten jest w fazie dynamicznego rozwoju. Właściciele hoteli SPA i miejskich punktów odnowy biologicznej powinni więc pamiętać o dostosowaniu oferty do aktualnych trendów.
Inwestowanie w nowe technologie i kreowanie doświadczeń z ich wykorzystaniem to kierunek, w którym warto podążać, chcąc zdobyć nowych klientów na usługi i pobyty SPA. Konsumenci chcą korzystać z możliwości, jakie oferuje im sztuczna inteligencja, czy też najnowsze osiągnięcia w dziedzinie biohackingu – dobre SPA powinno być z nimi zawsze na czasie. | Sprawdź: Biohacking szturmem wkracza do wellness!
Podsumowanie: czego szukają klienci SPA i jak im to zapewnić?
To oczywiście nie wszystko, co można powiedzieć w oparciu o dane na temat tego, czego szukają klienci SPA, czy jak dokonują rezerwacji pobytów i zabiegów. Te kilka kluczowych, istotnych informacji o nawykach rezerwacyjnych i rzeczywistych potrzebach gości SPA pozwala dokonać dostosowanych do nich zmian, które powinny przyczynić się do zwiększenia zainteresowania ofertą własnego obiektu. Tylko takich, przemyślanych i pozytywnych zmian biznesowych, życzymy wszystkim czytelnikom.